
Manapság még kevesebbet sikerül félretenni a fizetésből
Fotó: Orbán Orsolya
Az élelmiszer- és energiaárak, a lakbér és a banki törlesztőrészletek emelkedése egyre nagyobb mértékben befolyásolja negatívan az emberek életét Romániában, és egy felmérés szerint a munkavállalók több mint fele elégedetlen a bérével. A növekvő megélhetési költségek mellett nem csoda, hogy a fizetésből nagyon keveset lehet félretenni, ha egyáltalán sikerül. Egy másik közvélemény-kutatás szerint a legtöbben a holnaptól való félelemből takarítanak meg kisebb-nagyobb összegeket.
2026. május 22., 07:592026. május 22., 07:59
Egyre nehezebben viselik a pénzügyi nyomást a romániai munkavállalók az Undelucram.ro platform által több mint 5100 alkalmazott körében végzett felmérés eredményei szerint. A közvélemény-kutatás során megkérdezettek közel 35 százaléka azt mondta, hogy a fizetésük csak az alapvető kiadásokat fedezi, vagy egyáltalán nem elég, míg további 43,5% szerint csak akkor tudnak tisztességesen megélni, ha nagyon odafigyelnek a kiadásaikra.
Az átlagos romániai számára ez azt jelenti, hogy a törlesztőrészletek, a közüzemi számlák és az alapvető bevásárlások kifizetése után nagyon kevés pénz marad megtakarításra, nyaralásra vagy váratlan kiadásokra.
Az elmúlt évek áremelkedései erősen befolyásolják a vásárlóerőt. A felmérés szerint az emberek 44,8 százaléka mondja azt, hogy fő pénzügyi stresszforrásuk a fizetés és a megélhetés tényleges költsége közötti különbség.
Egyre többen panaszkodnak:
A jelzáloghitelt törlesztők arra panaszkodtak, hogy az elmúlt évek törlesztőrészlet-emelkedése jelentősen megterhelte havi költségvetésüket.

A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
A fizetésekkel való elégedetlenség a munkaerőpiacon is kezd meglátszani a Playtech.ro portálnak a felmérés eredményeit feldolgozó elemzése szerint. A válaszadók 57 százaléka ugyanis azt vallotta: nyitott arra, hogy a következő hat hónapban munkahelyet váltson. Közülük:
Nagyon be kell osztani a fizetést, hogy ki lehessen húzni a következőig
Fotó: Orbán Orsolya
A válaszadók több mint fele szerint fizetésük alacsonyabb a piaci átlagnál, összehasonlítva más, hasonló tapasztalattal rendelkező munkavállalókkal:
A felmérés egy fontos változást is mutat az emberek mesterséges intelligenciáról alkotott véleményében. A romániai lakosság egy része a mesterséges intelligenciát a termelékenységet szolgáló hasznos eszköznek tekinti, de
Különösen a szabadúszók és az olyan területeken dolgozók, mint a dizájn, a tartalomkészítés vagy a szövegírás mondják, hogy máris elveszítik ügyfeleiket a mesterséges intelligencián alapuló eszközök miatt.

Sokan számolnak be arról, hogy a villanyszámla-ársapka júliusi eltörlése után nagyjából megduplázódott a havi kiadás. Így nem csoda, hogy a háztartások nagy része új szokások kialakításán dolgozik a villanyáram-fogyasztás csökkentése érdekében.
A közvélemény-kutatás eredményei azt mutatják, hogy sok munkavállaló az elbocsátásoktól és a gazdasági bizonytalanságtól való félelemben él. Más szavakkal: a válaszadók több mint fele állítja azt, hogy bizonyos mértékben aggódik a munkahelye biztonsága miatt. A folyamatos áremelkedések és a gazdasági nyomás közepette pedig egyre többen próbálnak jobban fizető állást találni, vagy olyan megoldásokat keresni, amelyekkel stabilizálhatják megélhetésüket.
Azt, hogy mennyire domináns a bizonytalanságérzet, egy másik, az Evz.ro portál által csütörtökön ismertetett felmérés is alátámasztja. Annak egyik fő konklúziója ugyanis az, hogy
Azt pedig, hogy mennyire nehéz félretenni a jelenlegi árak és fizetések mellett, szintén kidomborítja a Wisemetry Research által a Tavex Románia megbízásából 2026 áprilisában készített közvélemény-kutatás is, amelynek eredményei szerint tíz romániaiból mindössze négynek vannak megtakarításai vagy aktív befektetései.
Ugyanakkor az inflációs nyomás és a magas megélhetési költségek csökkentik a lakosság megtakarítási képességét.
A közvélemény-kutatás szerint azok közül, akiknek sikerül félretenni, a 86 százaléka azt mondja, hogy a fő mozgatórugót egy esetleges vészhelyzet vagy nehéz időszak fenyegetése jelenti.
A válaszadók átlagosan a jövedelmük körülbelül 12 százalékát takarítják meg, de tízből hatan havonta legfeljebb 10 százalékot tesznek félre. Az elemzés kiemeli a nők és a férfiak közötti különbségeket is, utóbbiak általában nagyobb megtakarítással rendelkeznek.
Enni kell. Az alapvető kiadásokra el is megy a havi fizetés nagy része
Fotó: Orbán Orsolya
A pénzügyi ellenállóképesség a lakosság jelentős részénél továbbra is alacsony. A pénzt félretevők közel egyharmada ismerte el, hogy kevesebb mint három hónapig tudná fedezni kiadásait, ha elveszítené fő jövedelemforrását. További 31% három és öt hónap közötti időszaknyit tudna kitartani.
A felmérésből ugyanakkor arra is fény derül, hogy a romániai polgárok a biztonságosnak és könnyen hozzáférhetőnek tartott megtakarítási formákat részesítik előnyben. Körülbelül 60% használ megtakarítási számlát vagy bankbetétet, 42% tart készpénzt otthon, míg 39% folyószámlát használ megtakarításai kezelésére.
A válaszadók közel 29 százaléka rendelkezik önkéntes magánnyugdíjjal, 26 százalékuk ingatlanbefektetésekkel, míg 17 százalékuk befektetési alapokba fektet be.
Az emberek amúgy aranyat és az ingatlanokat továbbra is a pénz értékvesztése elleni védekezés eszközének tekintik.
Bár a résztvevők 43 százaléka állítja, hogy rendszeresen takarít meg, a pénzügyi fegyelem nagymértékben függ a jövedelem stabilitásától. A magasabb jövedelmű és felsőfokú végzettséggel rendelkezőknek sikerül rendszeresebben megtakarítaniuk, míg a lakosság többi része csak alkalmanként tesz félre pénzt.
Legalábbis a megkérdezettek egyharmada vélekedik úgy, hogy a következő egy évben kevesebbet vagy egyáltalán nem fog tudni megtakarítani, és alig 14% gondolja úgy, hogy többet sikerül majd félretenni.
Az aggodalom legfőbb forrását továbbra is az infláció jelenti. A megtakarítók körülbelül 74 százaléka azt mondja, hogy aggódik a pénz értékvesztése miatt, 56 százalékuk pedig közölte, hogy a több megtakarítás érdekében csökkentené a nyaralásra, a városi szórakozásra vagy más, nem alapvető tevékenységekre fordított kiadásait.
Az elemzés készítőinek konklúziója szerint a romániai háztartások megtakarítási rátája –1%, ami azt jelenti, hogy a lakosság átlagosan többet költ, mint amennyit megtakarít. Az Európai Unió szintjén a megtakarítási ráta átlaga nagyjából 15%.

Az élelmiszer- és energiaárak tartósan magas szintje mellett szinte minden háztartás keresi a spórolás lehetőségeit. Összegyűjtöttünk öt, Romániában, Erdélyben is elterjedt hétköznapi „trükköt”, és megvizsgáltuk, mennyire hatékonyak.
A versenyhivatal szerdán közölte, hogy megnyerte azt a két pert, amelyet a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló ROBOR bankközi kamatláb meghatározása ügyében vizsgált bankok közül kettő indított az intézmény ellen.
Románia az elmúlt három és fél évtizedben nem egyetlen energiaválságot élt át, hanem válságok sorozatát, egymást követő, egymásra épülő válságokat – fogalmazta meg Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke friss elemzésében.
Meghosszabbította a képviselőház szerdán az egyes alapélelmiszerek kereskedelmi haszonkulcsának mértékét korlátozó jogszabály hatályát.
A jelenlegi becslések szerint 6,32 milliárd lej kárt okozhatott az ügyfeleknek, hogy a romániai bankok a Versenytanács szerint trükköztek a ROBOR referencia-kamatláb meghatározásakor.
A Tarom egyenesen a csőd felé száguld – figyelmeztetett Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes szerdán.
Az új személygépkocsik megvásárlásának támogatását célzó roncsautóprogramok történetében először a kibocsátási követelmények és a motortípus mellett az autó gyártási helye alapján is korlátozni készül a román kormány a választható járművek körét.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter bejelentette, hogy párbeszédet kezdeményez a társadalommal az új közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, és csütörtökön élő beszélgetést indít a témáról a Facebook-oldalán.
Románia fokozott járványvédelmi intézkedéseket vezetett be, miután Magyarországon első alkalommal mutatták ki az afrikai sertéspestist házi sertésekben. Romániában jelenleg 13 fertőzési gócpontot tartanak nyilván.
Sokan nyugtázták örömmel és várakozással a Versenytanács döntését, amellyel rekordbírságot szabott ki a ROBOR referencia-kamatláb körüli trükközések miatt tíz romániai bankra.
Lezárult a 2026. évi APIA-támogatások igénylésére benyújtott kifizetési kérelmek kampánya, és a hatóságok közzétették az első hivatalos adatokat.
szóljon hozzá!