
2008. november 14., 12:302008. november 14., 12:30
A legveszélyeztetettebb ágazatok a készruhagyártás, a fémfeldolgozás és az autóipar. Ha megrajzolnánk az elbocsátások térképét, akkor a munkaügyi minisztérium összesítése szerint az első helyen Maros megye állna 3581 munkanélkülivé váló alkalmazottal. 1624 potenciális állásnélkülivel Iaşi, 1606-tal Kolozs megye következik. A főváros 1600-zal a negyedik. Több mint ezer alkalmazott kerül utcára Brassó, Temes, Argeş, Vaslui, Vâlcea és Fehér megyében is. A legnyugodtabbak a Brăila megyeiek lehetnek, ahol az eddigi bejelentések szerint mindössze három személytől válnak meg munkáltatóik.
A csütörtöki bejelentések szerint legalább húsz nagyüzem tervezi termelése csökkentését vagy alüzeme bezárását a nemzetközi pénzügyi válság következtében megcsappant kereslet miatt. Bukarestben a Nestlé- és a Coca-Cola-gyár, Brassóban pedig a Kraft Foods csokoládégyár és a Colgate Palmolive zárja be kapuit. A járműipart sem kerülik el a gondok, hiszen a francia Renault tulajdonában lévő Automobile Dacia-gépkocsigyár három hétre leállítja termelését, a dolgozókat pedig kényszerszabadságra küldik. A Daciánál csütörtökön és pénteken is összesen 9 ezer dolgozó kényszerült pihenőre.
A válság miatt csökkenő kereslet azonban leginkább a kohászati ipart sújtja. Az Arcelor Mittal az erdélyi Vajdahunyadon működő acélgyártó üzemében a termelést leállítja, a moldvai Galacon működő gyára viszont csak kapacitásának felével működik. A világ legnagyobb acélipari társasága, az Arcelor Mittal az Iaşi-ban működő Tepro gyárából is több mint 300 alkalmazottat küld kényszerszabadságra.
A târgoviştei Oţelinox acélgyár és a Mechel is bejelentette, hogy elbocsátja alkalmazottainak egy részét, a Slatinán működő Alro acélgyár pedig 2009-től tevékenységének 25 százalékos csökkentését tervezi. A Nagybányán üzemelő Cuprom rézgyár is november 19-étől 178 dolgozót küld kényszerszabadságra, akárcsak a resicabányai TMK vaskohászati üzem.
A Râmnicu Vâlceán működő műtrágyát gyártó Oltchim és a marosvásárhelyi Azomureş is csökkenti tevékenységét. Az Oltchim 550 alkalmazottat bocsát el, az Azomureş pedig termelését a felére csökkenti, és 250 dolgozónak felfüggeszti a munkaszerződését.
A Kolozs megyei Aranyosgyéresen két üzem is kénytelen alkalmazkodni a csökkenő kereslethez, így a helyi sodronygyárnál 200 dolgozó válik munkanélkülivé, de a helyi üveggyár is masszív elbocsátásokat jelentett be.
Mariana Câmpeanu munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján arra kérte a leendő munkanélkülieket, hogy fogadják el a megyei munkaerő-elosztó ügynökségek átképzési ajánlatait, és sajátítsák el olyan szakmák csínját-bínját, amelyek iránt fokozott a kereslet. „A szolgáltatói szektorban például hatalmas a munkaerőhiány. A szakma elsajátítása pedig nem jár hosszas képzéssel” – részletezte a szaktárca vezetője.
A miniszter különben nem vesztette el optimizmusát, úgy látja, a hazai munkaerőpiac képes felszippantani az állás nélkül maradókat. Sőt, szerinte még azok számára is akad munkahely, akik külföldi – főként spanyolországi és olaszországi – vendégmunkáról hazatérni kényszerülnek.
Sokkal pesszimistábbak azonban a nagy szakszervezeti tömbök vezetői. Amint arról lapunkban is beszámoltunk, becsléseik szerint az 1,2 milliót is elérheti jövőre a romániai munkanélküliek száma, ami által a munkanélküliségi ráta 8 százalékra ugrik a jelenlegi 3,9 százalékról. Számításaik szerint – a világszerte eluralkodott pénzügyi válság miatt közel 500 ezer külföldön dolgozó román állampolgárnak szűnik meg az állása a jövőben, akik hazatérni kényszerülnek. Eközben Romániát sem kíméli a válság, itthon is szerintük legalább 350 ezer ember kerül utcára. A hivatalos adatok szerint 353 ezer munkanélküli élt az országban szeptember végén, a munkanélküliségi ráta pedig 3,9 százalék volt.
Marius Petcu, a CNSLR Frăţia elnöke még borúlátóbb, szerinte a munkanélküliek száma 50 százalékkal magasabb a hivatalos adatnál, és megközelíti az 500 ezret. „Nagyon sok munkanélküli nem jelentkezik az illetékes hivataloknál, s inkább feketén dolgozik, hogy ne kelljen fizetnie a fizetésekre kirótt adókat” – támasztotta alá kijelentését Petcu.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.