
Több töltőállomáson is kevesebbet kell lepengetni a teli tankért, mint egy nappal korábban. Pénteki díjszabás az OMV-Petrom egyik kolozsvári töltőállomásánál
Fotó: Rostás Szabolcs
Azt ugyan még nem tudni, hogy hány töltőállomáson csökkentették már éjféltől az üzemanyagok árát, a Peco Online ármonitor péntek reggeli adatai szerint egyértelműen olcsóbb a benzin és a gázolaj, mint egy nappal korábban. A csökkenés mértéke 50 bani körül alakul.
2022. július 01., 08:202022. július 01., 08:20
2022. július 01., 12:252022. július 01., 12:25
Virgil Popescu energiaügyi miniszter pénteki Facebook-bejegyzésében fotókat mutatott olyan töltőállomosokról, amelyek meglépték az 50 banis árcsökkentést, és köszönetet mondott minden cégnek, amely önkéntesen alkalmazza a sürgősségi kormányrendeletbe foglaltakat.
Olcsóbb üzemanyagok! Köszönetet szeretnék mondani minden cégnek, amely máris önkéntesen alkalmazza az üzemanyagok literenkénti árának 50 banival történő csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet” – írta a tárcavezető.
Nicolae Ciucă kormányfő a téma kapcsán szintén azt nyilatkozta, hogy az üzemanyagár-csökkenés már péntek reggel észlelhető volt a benzinkutaknál. Facebook-bejegyzésében hozzátette, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóságnak, az Országos Adóhatóságnak (ANAF) és a Versenytanácsnak „kötelező módon” követnie kell a helyzet alakulását, és azonnal lépniük kell, ha rendellenességeket észlelnek, az árkompenzációról szóló sürgősségi rendelet, illetve a nyerészkedést büntető jogszabály ugyanis megteremti a jogi keretet ehhez. A kormányfő emlékeztetett, hogy a fuvarozó cégek egy korábban jóváhagyott, összesen 60 millió euró értékű támogatási program keretében további kompenzációban részesülhetnek az üzemanyag vásárlásakor. „Ezekkel az intézkedésekkel a kormánynak sikerült elkerülnie az üzemanyaghiányt és a mennyiségi korlátozást” – hangsúlyozta a kormányfő, leszögezve, Románia azon európai országok közé tartozik, ahol a legalacsonyabbak az üzemanyagárak, „és ennek így is kell maradnia”.
Mint ismeretes, éjféltől lépett életbe az a csütörtökön elfogadott sürgősségi kormányrendelet, amelynek értelmében azoknak a kereskedőknek, akik üzemanyagáraikat (az áfát is beleértve) 50 banival csökkentik, 25 banit megtérít az állam. Az 50 banis csökkentés azonban nem kötelező érvényű, a töltőállomások üzemeltetőire van bízva, hogy alkalmazzák-e a sürgősségi kormányrendeletet. Kolozsvári terepszemlénk során meggyőződtünk róla, hogy a nagyobb kőolajipari társaságok – OMV-Petrom, Petrom, MOL, Lukoil – alávetették magukat a kormény kérésének, és végrehajtották a 0,50 lejes árcsökkentést. A nagy láncok közül a Petromnál a legkedvezőbb az ár, ennek betudhatóan a társaság kolozsvári kútjainál szemmel láthatóan többen tankoltak, kisebb sorok is kialakultak.
A Petrom is meglépte az árcsökkentést, ennél a kolozsvári kútnál 8,11 lejbe kerül a standard benzin, a gázolaj 8,69 lejbe literenként
Fotó: Rostás Szabolcs
Legalábbis az egyik 1-es főút (E60) mentén található, Brassó megyei töltőállomásuknál jelenleg 8,11 lejt kell lepengetni egy liter benzinért, a gázolaj ára pedig 8,67 lej/liter. Mindez olyan körülmények között, hogy a töltőállomások zöménél már hetek óta nem lehet 9 lej alatt gázolajat vásárolni.
az öt legnagyobb városban – Bukarest, Kolozsvár, Temesvár, Jászvásár, Konstanca – gyakorolt legalacsonyabb árat górcső alá vevő táblázat szerint a román főváros legolcsóbb kútján már 8,16 lejért is lehet benzint venni, a gázolajért 8,72 lejt kérnek. Kolozsváron 8,17 lej, illetve 8,75 lej a legalacsonyabb ár, a Béga-parti városban pedig 8,15, illetve 8,75 lej.

Elfogadta az üzemanyagok 50 banis árkompenzációjáról szóló sürgősségi rendeletet csütörtöki ülésén a román kormány.
úgy számolnak, hogy ezáltal egy 50 literes teli tank esetében 25 lejt spórolhat meg a fogyasztó.
Az árcsökkentést megelőzően, csütörtök délután a legolcsóbban a Socar egyik Ilfov megyei kútjánál lehetett tankolni, ahol egy liter benzinért 8,26 lejt, azonos mennyiségű gázolajért pedig 8,80 lejt kellett lepengetni. Az ország nagyvárosaiban viszont ennél drágábban „mérték” az üzemanyagot. Bukarestben a legolcsóbb benzin 8,56 lej, a legolcsóbb gázolaj pedig 9,16 lej volt. Kolozsváron 8,61, illetve 9,19, Temesváron pedig 8,59, illetve 9,19 lejes áron kínálták a legalacsonyabb árú benzin, illetve gázolajat a Peco Online szerint.

Virgil Popescu energiaügyi miniszternek meggyőződése, hogy a töltőállomások döntő többsége alkalmazni fogja az 50 banis üzemanyagár-csökkentést, amelyről szerdai ülésén hoz sürgősségi kormányrendeletet a Ciucă-kabinet.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!