Történelmi pillanatnak is nevezhető, hogy tegnap az érintett államoknak – Ausztria, Magyarország, Románia, Bulgária és Törökország – a tegnap Ankarában sikerült aláírniuk a Nabucco földgázvezeték kiépítéséről szóló szerződést, ami azt jelenti, amint elkészül a vezeték, ezek az európai országok nagymértékben függetlenednek az Ukrajnán áthaladó orosz földgáztól. Mint ismeretes, az elmúlt években több esetben is visszaélt Oroszország monopolhelyzetével, s az idei év elején Ukrajna is alaposan keresztbe tett Európának, amikor nem törlesztette adósságát Oroszország felé. Akkor ugyanis a Gazprom elzárta a csapot, Ukrajna nem kapott több földgázt, ami által az európai országoknak jutó gázmennyiség is alaposan megcsappant.
| 2002. februárban kezdődtek az első megbeszélések a török Botas és az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat között, ezekbe bekapcsolódott a bolgár Bulgargaz, a magyar Mol és a román Transgaz is. 2002. júniusban szándéknyilatkozatot, 2002. októberben együttműködési megállapodást írtak alá Bécsben. Ez alkalommal a résztvevők a Bécsi Állami Operaházban megtekintették Verdi operája, a Nabucco előadását, ez adta a vezeték elnevezésének ötletét. 2003. decemberben a vállalatok támogatási megállapodást írtak alá az Európai Bizottsággal, amely a megvalósíthatósági tanulmány költségének felét vállalta. A 2004 végére elkészült elemzés szerint a terv technikailag és gazdaságilag megvalósítható és pénzügyileg finanszírozható. 2004. június 24. – Megalapították Bécsben a Nabucco Gas Pipeline Study GmbH konzorciumot a megvalósíthatóság tanulmányozására 2005. június 29. – Bécsben aláírták a vegyesvállalat létrehozására irányuló megállapodást: létrejött a Nabucco Gas Pipeline International GmbH (NIC). A partnerek megállapodtak a szállítási szabványokra vonatkozó egyezményben is. 2006. június 26. – Szándéknyilatkozatot írtak alá az érintett országok képviselői Bécsben a Nabucco megvalósításáról, gázszállító csővezetékrendszer kiépítéséről Törökország és Ausztria között Bulgárián, Románián és Magyarországon át. 2007. szeptember 12. – Az Európai Bizottság Jozias Johannes van Aartsen volt holland külügyminisztert nevezte ki négy évre a Nabucco földgázvezetékért felelős koordinátornak, feladata a vezeték kiépítésének előmozdítása. 2007. szeptember 14. – Budapesten megrendezték az első nemzetközi Nabucco-konferenciát 15 ország 250 szakértőjének részvételével. 2008. január 8. – A beruházás tervezésére és kivitelezésére létrejött konzorcium közölte, hogy a gázvezeték részletes tervezésének koordinálására a brit Penspen céget választották ki. A munkát 2009 végére befejező cég első ténykedéseként a költségeket 4,5 milliárd euróról 7,9 milliárd euróra emelte. 2008. február 5. – A német RWE energiacég hatodik partnerként csatlakozott a beruházáshoz, amelyben így minden tagnak nem egészen 16,67 százalékos tulajdona van. 2008. április 14. – Az Országgyűlés elfogadta a 2008–2020 közötti energiapolitikáról szóló országgyűlési határozatot, amely egyebek között felkéri a kormányt, segítse elő a Nabucco-vezeték megvalósítását. 2008. május 5. – Egyiptom és Irak gázszállításra kötelezte el magát az EU javára, növelve a Nabuccóba jutó gázmennyiséget. A vezeték ellátásának segítését megígérte már Azerbajdzsán és Türkmenisztán is. 2008. november 14. – Az azeri, illetve a Kaszpi-tengeri olaj- és földgázkincs kiaknázásának lehetőségeiről rendeztek Bakuban energetikai csúcstalálkozót, amelynek témája volt a Nabucco-vezeték is. 2009. január 27. – A budapesti Nabucco-csúcsértekezleten 12 ország állam-, illetve kormányfői, szakminiszterei, továbbá nemzetközi szervezetek, pénzintézetek vezetői elkötelezték magukat a tervezet mellett. Másnap az Európai Bizottság hivatalosan javasolta a beruházás támogatását, amelyet május 6-án hagyott jóvá az Európai Parlament, a 250 millió eurós összeget 200 millióra módosítva. |
Romániát Ankarában Emil Boc miniszterelnök képviselte. Mint hangsúlyozta, a Nabucco hatékony, és jóval kevesebbe kerül, mint a térség hasonló projektjei, tehát „tartalmazza az összes hozzávalót, amelyekkel beruházókat és beszállítókat lehetne találni megépítéséhez és működtetéséhez”.
A tegnap aláírt szerződés értelmében a Nabucco közép-ázsiai és közel-keleti földgázt juttat majd Európába, Oroszországot és Ukrajnát elkerülve. Az egyezménnyel létrehozták a Nabucco Bizottságot a beruházás segítésére és ellenőrzésére. A bizottságba az aláíró kormányok egy-egy képviselőt küldenek, továbbá, megfigyelői státussal, a német kormány, az Európai Beruházási Bank (EIB), az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), az Európai Bizottság és a Nemzetközi Nabucco Társaság is részt vehet a bizottságban.
A főszerep mostantól a megvalósításra alapított Nabucco-konzorciumé – a bécsi székhelyű Nabucco Gas Pipeline International GmbH-é, ezt nevezi a hétfőn aláírt megállapodás Nemzetközi Nabucco Társaságnak –, amelynek a magyar Mol Nyrt., az osztrák OMV, a román Transgaz, a bolgár Bulgargaz, a török Botas, valamint a német RWE energiavállalat a tulajdonosa. A megállapodás szerint a nemzetközi vállalat öt Nemzeti Nabucco Társaságot fog alapítani kizárólagos tulajdonában, leányvállalatként a szerződő országokban. A beruházás magántőkéből, állami szerepvállalás nélkül valósul meg. A Nabucco-konzorciumban részt vevő vállalkozások az első 25 évben a vezeték mindenkori kapacitásának 50 százalékával, de legföljebb évi 15 milliárd köbméter földgázzal rendelkeznek, a többit pályázaton kell szétosztani.
A Nabucco a tervek szerint 31 milliárd köbméter kapacitású, 3300 kilométer hosszú földgázvezeték lesz. A csővezeték Törökországból, a török–grúz, illetve a török–iráni határról indul, és Bulgárián, Románián és Magyarországon áthaladva az ausztriai Baumgartennél végződik majd. Várhatóan 2014-ben kezd gázt szállítani, és a maximális kapacitása 2020-ra épül ki.
A beruházás költsége 2008-as árakon 7,9 milliárd euró. Az Európai Beruházási Bank (EIB) és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) mellett többek között amerikai és kínai bankok is jelezték, hogy szívesen adnak hitelt a beruházáshoz. Az EIB a pénz 25 százalékát adná kölcsön, az EBRD pedig egymilliárd euró forrást juttatna. A vezeték megépítését az teszi szükségessé, hogy a számítások szerint a következő húsz évben mintegy 30 százalékkal, évi 600 milliárd köbméterre nő Európa földgázigénye.
A jelenlegi felhasználást saját termelésből, illetve algériai és döntően orosz importból fedezik. Oroszország felől a Testvériség vezetékén érkezik a gáz Ukrajnán keresztül, ami kockázatot jelent az utóbbi években rendszeressé váló orosz–ukrán vita miatt. A Nabucco-vezetékbe kerülő energiahordozó forrásai még bizonytalanok, de nagy valószínűséggel azerbajdzsáni, türkmén, esetleg egyiptomi, katari, iraki és iráni gáz kerül majd bele.
A vezeték felépítésére eredetileg az OMV és a török Botas kötött együttműködési megállapodást 2002-ben. Ehhez csatlakozott a Mol, a Bulgargaz és a Transgaz. Ezek a társaságok 2005. júniusban írták alá azt a közös vállalkozási megállapodást, amely szabályozza a partnerek részvételét a Nabucco-konzorciumban, hivatalos nevén a Nabucco Gas Pipeline International GmbH-ban. A német RWE energiavállalat tavaly februárban lett tagja a társaságnak, így a hattagú konzorciumban minden résztvevőnek közel 16,67 százalék tulajdoni hányada van. A vezeték tervezésére 2007-ben kiválasztott Penspen brit cég tavaly megkezdte a tervezés előkészítését.
A szerződés aláírása nem jelenti automatikusan azt, hogy meg fog épülni a vezeték – hangsúlyozza Orbán Anita, a Magyarországi Energiabiztonsági Intézet vezetője. „Nagyon sok még a kérdőjel. Azerbajdzsánnak nincs elég gáza, Irakban feszültségek vannak a kurd régió, ahol a gázlelőhelyek vannak, és a központi kormány között, Iránban és Türkmenisztánban bizonytalan a politikai helyzet. Mindezek ellenére a szerződés aláírása egy mérföldkő” – nyilatkozta a Krónikának a szakértő. Szerinte a Nabucco megépítése sokkal kedvezőbb tárgyalási pozíciót teremtene az európai országok számára, aminek a háztartások számára is érezhető anyagi vonzata is lehet. Ugyanakkor elkészülte esetén a vezeték politikai üzenetet is közvetítene a közép-ázsiai államok felé: azt, hogy érdemes a Nyugattal szövetkezni.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.