Hirdetés

Energiaügyi vészhelyzetre is fel kell készülni: több európai ország importgáz nélkül maradhat, Romániában nem várható korlátozás

•  Fotó: Facebook/Romgaz

Fotó: Facebook/Romgaz

Bár annak nagyon kicsi a valószínűsége, hogy Romániában a lakossági fogyasztókat érintő korlátozásokat vezessenek be a fűtés vagy az áramfogyasztás tekintetében, Dumitru Chisăliță energiapiaci szakértő szerint mindenképpen szükség van egy olyan részletes kormányzati tervre, amely mindenkit felkészít egy esetleges vészhelyzetre. Philip Verleger közgazdász energiaügyi szempontból pokoli telet jósol Európának.

Pataky István

2022. augusztus 29., 19:112022. augusztus 29., 19:11

Rendkívül nehéz tél elé néz a lakosság Európa országaiban – beleértve Romániát – az egekbe szökött energiaárak és az ukrajnai háború miatt. A lapunknak nyilatkozó román szakértő ennek ellenére úgy látja, nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy Romániában a lakossági fogyasztókat érintő korlátozásokat vezessenek be a fűtés vagy az áramfogyasztás tekintetében.

„Forgatókönyvekről beszélhetünk, senki sem láthatja előre a jövőt, annál is inkább, mivel rendkívül bizonytalan jövőről beszélünk az ukrajnai konfliktus, a naponta változó energiapiaci változások miatt. Világszinten ilyen dinamika még soha nem volt tapasztalható, ez pedig sok bizonytalansági tényezőt jelent. Nehéz ilyen körülmények között egyértelmű válaszokat adni arra a kérdésre, hogy mi lesz” – nyilatkozta a Krónikának Dumitru Chisăliță.

Hirdetés

Sok ország importgáz nélkül maradhat

Az energiapiaci szakértő szerint több forgatókönyv is lehetséges. Az optimista verzió azzal számol, hogy az idei tél energetikai szempontból olyan lesz, mint az eddigiek.

Hozzátette ugyanakkor: vannak pesszimista forgatókönyvek is, amelyek értelmében a dolgok nem úgy alakulnak, mint a korábbi években. Megjelenhetnek olyan körülmények, amelyek nehéz helyzetbe hozhatnak bennünket.

„Például az utóbbi években kifejezetten meleg telekről beszélhettünk, magas hőmérsékletekkel, rövid hideg időszakokkal. Senki sem garantálhatja, hogy ugyanilyen lesz az idei tél. Ha hosszabb ideig tartó alacsony hőmérséklettel kell szembenéznünk, a dolgok már nem olyan egyszerűek. Ráadásul nagyon sok európai ország importgáz nélkül maradhat, s itt elsősorban az oroszországi energiahordozóra gondolok. A Romániába érkező gázmolekula is száz százalékban orosz. Ilyen helyzetekben egyes, nem létszükségletű termékeket gyártó üzemeknek vissza kell fogniuk a termelésüket annak érdekében, hogy a lakosságnak elegendő gáz jusson el” – fogalmazott az Intelligens Energia Egyesület elnöke.

Egy másik fontos tényezőként említette az energiaár alakulását. Úgy véli, ha ez a növekedés tovább folytatódik, az importra szorulók esetében energiabiztonsági probléma jelentkezhet.

„Természetes, hogy optimistán állunk a kérdéshez, de fel kell készülnünk a pesszimista forgatókönyvekre is” – hangoztatta lapunknak a szakértő.

Lehetnek-e Romániában a lakossági fogyasztókat érintő korlátozások a fűtés vagy az áramfogyasztás tekintetében? – kérdeztük a szakembert. Szerinte ennek nagyon kicsi a valószínűsége.

„Románia alapvetően jó helyzetben van. Az ország gáztermelése valahol mintegy 24 millió köbméter naponta. A lakosság, valamint a létszükségletű termékeket gyártó üzemek gázfogyasztása egy nagyon hideg napon napi 40 millió köbméter. Ugyanakkor ott vannak a gáztárolók is, amelyekből még lehet napi harminc-negyven millió köbmétert biztosítani. Ilyen tekintetben nem létezik pesszimista forgatókönyv. A legrosszabb esetben a nem létszükségletű termékeket gyártó üzemek termelése kerülhet veszélybe, amelyek a törvényeknek megfelelően leállíthatók” – vázolta a helyzetet Chisăliță.

A szakértő által irányított Intelligens Energia Egyesület néhány napja megismételte korábbi felszólítását, s ismét nyílt levélben sürgette a román kormánytól egy olyan átfogó terv elkészítését, amely egyebek mellett megállítja az energia területén a spekulációt, a nagyon magas profitszerzést, a téli hónapok magas számláit a nyári hónapokra teríti szét, s konkrét útmutatót ad ahhoz, miként készüljünk fel az esetleges válsághelyzetekre.

„Nem a válság bekövetkeztekor kell kitalálni, mi a teendő, hanem kész terv alapján kell lépni. Mindenkinek tudnia kell ilyenkor, mi a teendő. Nagyon fontos, hogy felkészültek legyünk” – mondta a szakember. Megemlítette: a kilencvenes években Kanadában ezrek haltak meg a hideg miatt, de nem feltétlenül a nagyon alacsony hőmérséklet volt ennek az oka, hanem a minimális felkészültség hiánya.

Pénzügyi csőd a nemzetközi energiarendszerben?

Vészjósló elemzést közölt az előttünk álló télről Philip Verleger energiaipari közgazdász. Szerinte a történészek a jövőben a „pokol teleként” fogják emlegetni a 2022 decemberétől 2023 áprilisáig tartó időszakot, és nem csak Európában. Mint írta, az energiarendszer már most is a végsőkig ki van feszítve, és minden körülményt egybevetve gyakorlatilag küszöbön áll a katasztrófa.

Idézet
Nincs többletkapacitás az ágazatban, egyszerűen nincs. A folyók ki vannak száradva, a magas hőmérséklet egyre csak növeli a villamosenergia-keresletet, ami viszont megnövekedett mennyiségű földgázt igényel.

Ez arra készteti a döntéshozókat, hogy visszaváltsanak a szénre, már ahol még van ilyen kapacitás, és a készletek rendelkezésre állnak. A nagy- és kisfogyasztók is igyekeznek dízelre vagy desztillátumra váltani, de a finomítók már most annyi dízel üzemanyagot állítanak elő, amennyit csak tudnak, és nincs többletkapacitás. Az eddigi politikai erőfeszítések nem tudtak mit kezdeni ezzel a mélységes rossz közérzettel, és a következmények katasztrofálisak lehetnek – beleértve a II. világháború óta nem látott mértékű kormányzati beavatkozást az energiapiacokon” – idézi az Nrgreport portál a szakembert, aki több mint negyven éve ír az energiapiacokról.

Verleger szerint a földgáz lehet a legkisebb európai energiaprobléma ezen a télen.

Úgy látja, a küszöbön álló katasztrófa több mint egy évvel ezelőtt kezdődött, amikor Oroszország leállította a földgáztárolók feltöltését a régióban. A hosszan tartó szárazság közben kiszárította a folyókat, ami korlátozza a teherhajók kereskedelmét. Franciaországban az atomerőműveket leállították a korróziós problémák miatt.

„Franciaország, amely általában villamosenergia-exportőr, most importálni kényszerül, Norvégia, amely szintén villamosenergia-exportőr, figyelmeztetett, hogy a következő hónapokban korlátozni fogja az exportot a víztározók alacsony szintje miatt, ugyanakkor Németország továbbra is azt tervezi, hogy az év végére leállítja maradék három atomerőművét” – áll az elemzésben. A közgazdász szerint a politikai erőfeszítések nem fogják tudni jól kezelni a villamos energia, a gáz és az olaj véges kínálatát az elkövetkező hónapokban.

„Az árak emelkedni fognak, hogy a piacok tisztuljanak. Egyes esetekben a kormányok további beavatkozásokat fognak kezdeményezni, hogy megpróbálják elosztani a szűkös készleteket, annak ellenére, hogy ezek a programok rosszul sikerültek” – állapítja meg az energiaipari közgazdász, aki szerint azonban ezek az erőfeszítések valószínűleg nem lesznek nagy hatással az árakra. Ehelyett a következő hat hónap magasabb energiaárakkal járó kaotikus piaci viszonyai valószínűleg valamilyen pénzügyi csődöt fognak okozni az energiarendszerben, ahogyan 2008-ban a másodlagos jelzáloghitel-program is összeomláshoz vezetett. A szakértő szerint a válsághelyzet gazdasági következményeinek nagyságrendje bizonytalan. Philip Verleger úgy látja, a pénzügyi problémákat súlyosbítani fogják a fogyasztóknak a magas áraktól való megóvását célzó megnövekedett kormányzati kiadások.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
Hirdetés
Hirdetés