
A tervezett intézkedés mögött környezetvédelmi szempontok állnak
Fotó: Haáz Vince
Olyan intézkedéscsomagot készítünk elő, amely megtiltja az újonnan épülő tömbházakban a saját központi fűtés bevezetését – közölte pénteken Facebook-oldalán Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter. A tervezet szerint az építtetők a távhőt vagy a közös kazán lehetőségét választhatják. A Kolozsváron már közvitára bocsátott hasonló terveket nem sokkal a drámai temesvári távhőkrach után közölték.
2021. november 20., 11:262021. november 20., 11:26
2021. november 20., 12:472021. november 20., 12:47
Tánczos Barna ügyvivő környezetvédelmi miniszter bejegyzésében úgy fogalmazott, mindannyiunknak tennünk kell a tisztább levegőért: a minisztériumnak, az önkormányzatoknak és az állampolgároknak egyaránt. A hideg beálltával a légszennyezés egyre nagyobb veszélyt jelent az egészségünkre, hiszen a lakossági fűtés során és a közlekedésből kikerülő szennyező anyagok a felszín közeli légrétegekben megrekednek, főleg, ha az időjárás nyugodt, hideg és száraz.
„A #ZöldPéntek kezdeményezés arra hívja fel a figyelmet, hogy a közszállítás gyakori használata által tudjuk csökkenteni az autósforgalomból adódó légszennyezést, míg a lakossági fűtésre hosszabb távon kell megoldást találnunk.
amelyeket egy összehangolt cselekvési terv mentén kell korszerűsíteni, mindezzel jelentősen csökkentve az épületek károsanyag-kibocsátását” – olvasható az RMDSZ-es tárcavezető bejegyzésében.
Hasonló bejelentést tett egy héttel ezelőtt Emil Boc, Kolozsvár polgármestere is: a hat lakásnál többet magában foglaló új tömbházakra vonatkozó határozattervezetet múlt pénteken bocsátották közvitára a kincses városban. A fűtést érintő intézkedés – amely jövőre léphet életbe – egy nagyobb projekt része, utóbbi a nagyváros 2021–2050 közötti környezetvédelmi stratégiáját fedi.
Fotó: Haáz Vince
Az önkormányzat 2030-ig 55 százalékkal szeretné csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, miközben energiahasználat terén 32 százalékra növeli a megújuló források részesedését. A grandiózus intézkedéscsomag fontos eleme a fűtés.
A beruházások értékét 200 millió euróra becsülik, az összeg nagy részét uniós alapokból hívnák le. Az egy hete bejelentett intézkedés az első a csomagból, amelyet közvitára bocsátottak.
Egyébként hasonló intézkedés uniós szinten is felmerült a közelmúltban, ám illetékesek cáfolták, hogy az egyéni hőközpontok széles körű betiltására készülnek. Egyrészt azért, mert egyes tagországok között jelentősek a különbségek a környezetvédelmi megvalósítások terén, másrészt a tiltás szembe mehet az EU bizonyos energetikai alapszabályaival, amelyek a tagországok szabad döntési jogát garantálják.
Fotó: Haáz Vince
Ugyanakkor Romániában leginkább azért megdöbbentő az egyéni hőközpontok felszerelésének korlátozási, betiltási terve (még ha csak az új építésű panelek esetében is), illetve a távhőre kapcsolódás szorgalmazása, mert
A távhőszolgáltatás ugyanis egyre drágább és drágább lett azzal, ha valaki kilépett, mert az elavult hálózatban gyakoriak voltak a műszaki hibák, csőtörések, a „veszteségek” kifizetésén pedig mind kevesebb és kevesebb fogyasztó osztozott. Közben a nagyvárosi hőközpontok sorra leépültek, egyesek bezártak, becsődöltek, miközben az állam folyamatosan mentőöveket dobott feléjük jelentős anyagi ráfordítással. Ugyanakkor az önkormányzatok is komoly összegeket költenek a lakossági ár kompenzálására.

Nulla esély van arra, hogy újraindítsák a marosnémeti hőerőművet – jelentette ki hétfő este a dévai polgármester.
Mint ismeretes, október 26-án több mint ötvenezer háztartás, kórházak, iskolák távfűtés és meleg víz nélkül maradtak a bánsági városban, és csak két és fél napra rá sikerült újraindítani a szolgáltatásokat. A drámai helyzethez a fizetésképtelenné nyilvánított helyi távhőszolgáltató több száz millió lejes adóssága vezetett.
Dominic Fritz polgármester jelezte: a temesvári Románia második legnagyobb távhőszolgáltató rendszere a bukaresti után. Úgy vélte: az energiaárak megemelkedése miatt egyetlen más romániai nagyvárosban sem tudják csak a lakossággal és az önkormányzatokkal kifizettetni a téli távhőszolgáltatásokat, így hasonlóan áldatlan állapotokra számíthatnak máshol is az országban.

Bekövetkezett, amitől Temesvár önkormányzata, több tízezer lakos és közintézmények, kórházak vezetői tartottak: keddtől megszűnik a távhő- és melegvíz-szolgáltatás a bánsági nagyvárosban.

Csütörtök este újraindult a távhőszolgáltatás Temesváron – közölte pénteken a Colterm vállalat.

Egyelőre nem terveznek környezetvédelmi különadót kivetni az egyéni hőközpontokra – a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint viszont valóban jóval szennyezőbbek, mint a távhőszolgáltatás.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
1 hozzászólás