
Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 14., 09:342009. augusztus 14., 09:34
A polgármesteri hivatalok szolgáltatta adatok alapján készült felmérések szerint a megye nyugati részén fekvő falvak sokkal tehetősebbek, mint a keletiek. A Nagykároly környéki elmagyarosodott svábok lakta Mezőfényen, Csanáloson és Kaplonyban 17 és 22 százalék között mozog a szegények aránya, míg a távolabb lévő Szokondon, Ákoson és Sződemeteren a lakosság csaknem fele a létminimum alatt él.
Ezeken a településeken a populáció 45 és 50 százaléka kényszerül nélkülözni, a legnagyobb szükség pedig Szokondon uralkodik. A kimutatások szerint a legnagyobb szegénységi rátát ebben, a túlnyomóan roma kisebbség lakta falvakban mérték, itt ugyanis a lakosság nagy része alkalmi munkából vagy szociális juttatásokból tartja fenn magát. A szatmári sváb falvak nagy része a 90-es években komoly fejlődésnek indult, és ezen a vidéken manapság külföldi befektetők is teremtenek a lakosság számára munkahelyeket.
A svábok egyébként idetelepítésük óta takaros portáikról és dolgosságukról voltak híresek. Az ezeken a településeken élő kisszámú roma közösség alkalmazkodott a többség életmódjához, így a környékbeli egyéb településeken élő társaikhoz képest jóval tehetősebbek.
A népművészetéről és fényűző palotáiról országosan híres, avasi Certeze településen meglepően magas, 31 százalékos szegénységi mutatót mértek. A szakemberek véleménye szerint ez azért lehetséges, mert az ott lakók jövedelmének nagy része külföldi vendégmunkákból származik, amelyet idehaza rendszerint nem jelentenek be állandó bevételként. Országos viszonylatban a Szatmár megyei falvaknál kevés gazdagabb település van, ám sokkal több a szegény.
A nyugati határ mentén fekvő falvakat sem kerüli el ez a jelenség. Például az aradiak 20 százaléka hihetetlen nyomorban él, és a lakosság 55 százaléka tekinthető szegénynek – közölte Nagy Etelka, a határ menti megyeközpont közösségi szociális igazgatóságának leköszönő vezetője. Az augusztus eleji adatok alapján elmondható, hogy a lakosság 20 százaléka még a mindennapi élethez szükséges 200-300 lejt sem keresi meg havonta. A szakember szerint a szóban forgó családok nagy része a roma kisebbség tagja, amely a becsült értékek szerint Arad lakosságának 10 százalékát teszi ki.
„A legutóbbi népszámlálási adatok szerint a város lakosságának 3 százaléka vallotta magát romának, de a mi felméréseink szerint ez az arány eléri a 10 százalékot is” – fogalmazott az igazgatónő. Aradon elképesztő szegénységben élnek azok a kisnyugdíjasok is, akiknek havi jövedelme nem éri el még a 400 lejt sem. A kisjövedelműek miután kifizették a lakhatási feltételekhez szükséges közköltséget és adóilletékeket, már szinte semmijük sem marad élelemre vagy gyógyszerre.
Megélhetési gondokkal küszködnek azok a családok is, amelyek régóta súlyos szellemi vagy testi fogyatékkal élőt gondoznak, tartósan munkanélküli- segélyből élnek, de a sokgyermekesek többségének is nélkülöznie kell. Az aradi szociális igazgatóság tavalyi mérlege szerint több mint 90 ezren folyamodtak a megyeközpont állami szerveihez valamilyen formájú szociális juttatásért. Ez a szám a lakosság több mint felét jelenti. A rurális elszegényedés Románia- szerte komoly gondot jelent, hiszen van olyan Prahova megyei falu, amelyikben a lakosság 62 százaléka kényszerül nyomorogni.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.