Hirdetés

Elektronikus aláírással a bürokrácia ellen: az online térbe költözhet a cég és az alkalmazott közötti kapcsolattartás

Sokaknak kényelmesebb. A pandémia miatt megugrott az otthonról dolgozók száma •  Fotó: Pixabay

Sokaknak kényelmesebb. A pandémia miatt megugrott az otthonról dolgozók száma

Fotó: Pixabay

Üdvözlik az érintettek a kormánynak a munkaviszony digitalizálásáról szóló terveit, főként olyan körülmények között, hogy a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett óvintézkedések miatt egyre többen dolgoznak otthoni vagy távmunkában.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. október 16., 14:092020. október 16., 14:09

A munkaviszony digitalizálásáról szóló jogszabálytervezetet dolgozott ki a munkaügyi minisztérium, ami egyebek mellett bevezeti az elektronikus kézjegyet a szerződések aláírásakor és egyszerűsíti a távmunka tevékenységét – jelentette be Facebook-oldalán Violeta Alexandru tárcavezető. Jelezte: a törvényjavaslat véglegesítését megelőzően a minisztérium illetékesei konzultáltak a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyaránt.

A miniszter posztja szerint a jogszabály előírja majd, hogy digitális aláírást lehet használni az egyéni munkaszerződések aláírásakor, módosításakor, illetve felbontásakor, mint ahogy a munkaegészségügyi és -biztonsági képzésekről szóló dokumentumok aláírása esetében, amennyiben az alkalmazott távmunkában dolgozik. Az így aláírt dokumentumokat digitális archívumban lehet majd tárolni.

Hirdetés

Fontos módosítás lehet ugyanakkor, hogy a távmunkában dolgozó alkalmazottnak a törvény hatályba lépését követően nem kell megadnia a munkavégzés helyét, munkáltatója online is tudja ellenőrizni tevékenységét.

A távmunkában dolgozónak emellett – közös megállapodás alapján – lehetősége nyílik a saját laptopját/felszerelését használni a munkavégzés során, a munkáltató pedig nem lesz köteles felelni a távmunkás alkalmazott által választott munkakörülményekért. „Úgy hiszem, hogy a hasonló intézkedések időt spórolnak a polgároknak, csökkentik a bürokráciát, és növelik a közszférába vetett bizalmat. További tájékozódásért közzéteszem a jogszabályt, de kellőképpen makacs vagyok abban, hogy függetlenül az akadályoktól, átvigyem. Elismerem, vannak olyan reakciók is, amelyek célja, hogy lebeszéljenek róla. Máris vita van az elektronikus aláírás megszerzése körül, hogy az milyen drága, és hogyan lehet megszerezni. Lesz egy átmeneti időszak, ami alatt lehetőség lesz a saját kezű aláírás használatára is” – részletezte a munkaügyi miniszter, aki szerint Romániának mielőbb korszerűbbé kell válnia, mivel ahogy telnek az évek, úgy marad le a többi európai országhoz mérten.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Jól jönne a munkaviszony digitalizálása

„Megkönnyítené a munkaadó és az alkalmazott helyzetét is, ha digitalizálnák a munkaviszony módozatait” – értékelt a Krónika megkeresésére Vitályos Erzsébet humánerőforrás-szakértő. Mint részletezte, jelenleg papírformában kérik a különböző dokumentumokat, ám ez különösen a jelenlegi helyzetben, amikor egyre több cég dönt úgy, hogy otthoni vagy távmunkában foglalkoztatja az alkalmazottait, plusz megterhelést jelent.

Idézet
Ha a munkavállaló épp azért nem jár be a munkahelyére, mert a fertőzés szempontjából veszélyeztetett, vagy az ország másik részében végez távmunkát, értelmetlen behívni csak azért, hogy aláírjon egy munkavédelmi dokumentumot.

A másik megoldás, ha futárral küldi ki a cég, majd az alkalmazott ugyanígy juttatja vissza a papírokat, de ez is felesleges bonyodalom, amit meg lehetne oldani, ha valóban bevezetik az elektronikus aláírás használatát” – részletezte a HR- szakértő.

Szerinte ugyanakkor tovább könnyítené a folyamatot, ha az elektronikus aláírás beszerzését is egyszerűsítenék. Jelenleg ennek az a módja, hogy az erre szakosodott cégek oldaláról lehet letölteni az űrlapokat, szerződéskötés után el kell küldeni a dokumentumokat, majd a jelentkező kap egy tokent.

Az elektronikus aláírás egy évre 47 euróba kerül, két évre 74 euró, három évre 96 euró.

Vitályos Erzsébet rámutatott, a munkaadók tudnak segíteni, és valószínűleg segítenek is, hogy az alkalmazott beszerezze az elektronikus aláírást. Meglátása szerint különben megoldás lehetne, ha hivatalosan elismerik a szkennelt vagy az okostelefonról aláírt PDF-dokumentumokat.

Otthonról végzett vagy távmunka?

A szakember kérdésünkre ugyanakkor arról is beszélt, hogy a koronavírus-világjárvány kitörése óta nagyon sok cég az otthoni munkavégzést választotta, a távmunka ellenében, mert az utóbbi sokkal bürokratikusabb.

Az otthoni munkavégzést a munkatörvénykönyv szabályozza, és mindössze három pontban foglalja össze a feltételeit: biztosítani kell a munkavégzéshez szükséges eszközöket és nyersanyagot, általánosan a munkavédelmi kereteket és a lehetőséget az ellenőrzésre.

Ez csak az alkalmazott lakcímén végezhető, de bármilyen tevékenység beletartozhat, például védőmaszkokat is lehet otthon varrni.

A távmunkát eközben a 2018-ból származó 81-es számú törvény szabályozza, ennek értelmében nemcsak otthonról, hanem bárhonnan dolgozhatnak a munkavállalók, a helyszínekről azonban előzetesen meg kell állapodni a munkaadóval. Csak a telekommunikációs eszközökkel végezhető munka minősül távmunkának, a már említett példa, vagyis a maszkvarrás már nem.

Vitályos Erzsébet elmondása szerint a távmunka rengeteg feladatot ró az alkalmazóra munkavédelmi szempontból, például előírják a hány négyzetmétert kell biztosítani a munkavégzésre, milyennek kell lennie az asztalnak, a széknek, meg kell győződni, hogy van természetes fény, megfelelő a hőmérséklet, lehetőség van a szellőztetésre, meg kell bizonyosodni, hogy nem szigetelődik el a csapat többi tagjától, mindez hatalmas bürokráciával jár.

•  Fotó: 123RF Galéria

Fotó: 123RF

Elveszített támogatás

Mivel az egyszerűbb folyamat miatt sokan inkább az otthoni munkavégzést választották a járvány begyűrűzését követően, ez azzal a hátránnyal járt, hogy a munkaadó nem igényelhette a távmunkában dolgozó alkalmazottak után járó egyszeri 2500 lejes támogatást. Vitályos Erzsébet rámutatott,

az egymásnak ellentmondó rendelkezések miatt azok a cégek sem mind kapták meg a szubvenciót, melyek távmunkában foglalkoztatták az alkalmazottaikat.

A 2018/81-es törvényben ugyanis az áll, hogy a távmunkát a munkaszerződés mellékletében rögzíteni kell, majd azt jelenteni az alkalmazottakat nyilvántartó elektronikus rendszerbe (REVISAL). A szükségállapotban a munkaügyi minisztérium közölte, erre nincs szükség, elég egy belső rendelet. A veszélyhelyzetben viszont újra visszavezették a jelentés kötelezettségét. Ám amikor kérni lehetett a 2500 lejes támogatást, ami abban az esetben is jár, ha az alkalmazott legkevesebb 15 napig végzett távmunkát, kiderült, csak azok kapnak, akik a munkaszerződés-módosítást jelentették, így sokan elestek a szubvenciótól.

Kérdések merülnek fel az ellenőrzés terén

„Eljött az ideje a digitalizálásnak, a korszerűsítésnek” – vallja hasonlóképpen Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője. Mint lapunk kérdésére kifejtette, egyre több munkaadó és munkavállaló dönt az otthoni munkavégzés vagy a távmunka mellett, azonban a munkaügyi dokumentumokat még mindig papíron aláírva kérik.

Idézet
Ha valaki távmunkában dolgozik éppen az ország másik felében, nem kellene csak azért utaznia, hogy aláírjon egy papírt, erre jó megoldás a digitalizáció”

– mondta Ördög Lajos, hangsúlyozva, a járványhelyzet miatt került inkább előtérbe a távmunka, az otthoni munkavégzés, előnyt jelentett, hogy erre már megvoltak a jogszabályok. Az ellenőrzés terén viszont még sok kérdés felmerül, de ezekre menet közben megtalálják a megoldást. „Minden újítás, változás bevezetése után rövid idő alatt felzárkóztunk, most is ez fog történni” – szögezte le az igazgató.


Sokan szeretnének választani, honnan folytatják a munkát

Tízből kilenc munkavállaló mondja azt, hogy a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett megszorítások enyhítése után szeretne választani, hogy az irodában vagy otthonról folytatja a munkát – derül ki a Cisco Systems által 10 000 európai, közel-keleti és oroszországi személy megkérdezésével készített, A jövő munkaereje című közvélemény-kutatás eredményeiből. Miközben a pandémia előtt a megkérdezettek alig 5 százaléka dolgozott nagyobbrészt otthonról, jelenleg az alkalmazottak 87 százaléka szeretné, ha megadnák neki a lehetőséget, hogy maga döntse el, hogy hol, hogyan és mikor dolgozik a korlátozások feloldása után. A felmérés eredményeinek ismeretében Gordon Thomson, a Cisco Systems alelnöke úgy nyilatkozott, hogy a cégek kénytelenek lesznek újragondolni a működésüket, hogy eleget tegyenek az alkalmazottak igényeinek, akik számára a hatékony kommunikáció és az együttműködés mindenekfelett áll. A Cisco Systems Inc. egyike a világ legnagyobb technológiai vállalatainak, egy amerikai multinacionális cég, amely fogyasztói elektronikai berendezéseket, hálózati eszközöket, hang-, illetve kommunikációs technológiát és szolgáltatásokat tervez és értékesít.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés