2008. május 02., 00:002008. május 02., 00:00
Csak az elmúlt évben a maláta tonnánkénti ára 275 euróról 550 euróra növekedett, míg a komló tonnája 60–70 euróról 500 euróra szökött fel ugyanabban az idõszakban. A számítások szerint a belföldi piacon jelen lévõ termelõknek 2007 során mintegy 50 millió euróval többet kellett költeniük a nyersanyagok beszerzésére.
A romániai piacon szereplõ sörgyártók közül a Stella Artois, a Leffe, a Beck’s és Brahma márkákat birtokló belga InBev cégcsoport vezetõi jelentették be áremelési szándékukat elsõként. A drágítás mértékérõl nem számoltak be, de feltehetõen legtöbb tízszázalékos áremelkedésre számíthatunk. Carlos Brito, a csoport tulajdonosa és ügyvezetõje szerint az ágazat egésze jelentõs nyomás alatt van a gabonahiány miatt, ami máris komoly veszteségekhez vezetett, de kisebb drágításokkal kezelni tudják a helyzetet anélkül, hogy az eladási mutatók jelentõsen csökkennének.
A komló és a maláta drágulása ugyanakkor módosította azokat a számításokat is, amelyek alapján a két alapanyag beszerzési árát figyelembe vették a végtermék ellenértékének meghatározásakor. Míg 2007 elején az elõbbiek beszerzési ára 20–25 százalékban határozta meg a sör árát, addig ez az arány mostanra elérte a 45 százalékot.
A sör ára tavaly 6-7 százalékkal emelkedett a jövedéki adó növekedésével egy idõben. Az akkori emelés ugyanakkor alatta maradt annak az árnövelésnek, amit az éves infláció indokolt volna. A Romániai Sörgyártók Egyesületének közlése szerint az idénre beígért drágulás elõre látható volt, mivel a sör ára legutóbb a jövedéki adók növekedése után ugrott valamelyest, és azóta meglehetõsen hosszú idõ telt el.
Egyébként több jelentõs romániai gyártó számításba vette már az esetleges drágítást, így a United Romanian Breweries Bereprod Rt. vezérigazgatója, Shachar Shaine már 2008 januárjában elõrevetítette a 10 százalékos áremelkedést. A kisebb belföldi gyártók illetékesei ugyanakkor úgy vélték, a piacvezetõk által bejelentett 10 százalékos drágulás csak irányadó, ennél nagyobb mértékûre is számítani lehet, tekintve az egyre növekvõ keresletet. Emellett többen úgy tartották, hogy a komló és a maláta árának megugrása valójában indokolatlan, viszont a gyártóknak fel kell készülniük a veszteségeik mérséklésére.
A sör belföldi piaca a múlt évben elérte az egymilliárd eurós forgalmat, ami a termelés szempontjából 19,4 millió hektolitert jelent. A legjelentõsebb szereplõk a multinacionális vállalatok, cégcsoportok, mint a Heineken, az InBev, az URBB és az Ursus Breweries, amelyek a piac mintegy 80 százalékát uralják. A belföldi termelõket a European Food, a Bere Azuga, a Robema és a Bermas képviselik.
Romániában a lakosság fejenként átlagban 100 liter sört fogyaszt el évente, míg Németországban ez az arány 108 liter, Ausztriában pedig 110 liter.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?