
Az államfő határozottan kiállt amellett, hogy a készenlétihitel-megállapodás keretében érkező pénzösszegekből 1,5 milliárd eurót beruházásokra kellene fordítani. Băsescu ugyanakkor a tiszta egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetése mellett foglalt állást. Kijelentette: így egy- vagy kétfordulós választások nyomán minden választókerületből az első helyen végzett jelölt jutna be a parlamentbe. Az államelnök tízszázalékosra emelné a választási küszöböt.
A tiszta egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetése mellett kardoskodik Traian Băsescu államfő. Az elnök szerdán este a közszolgálati televízióban kijelentette: megkísérli meggyőzni a politikai osztályt arról, hogy alakítsák valódi egyéni kerületessé a jelenlegi vegyes rendszert, így egy- vagy kétfordulós választások nyomán minden választókerületből az első helyen végzett jelölt jutna be a parlamentbe. Băsescu azt is kijelentette: a választási küszöb tízszázalékosra emelését szeretné.
Ennek nyomán két nagy párt jönne létre, amelyek felváltva kormányoznának, esetleg egy kisebb párt támogatásával. „Amíg állandóan a koalíciókkal kell bajlódnunk, nem lesz koherens kormányzás” – érvelt Băsescu. Mint ismeretes, az államfő kezdeményezése nyomán a parlament két éve módosította az addigi listás rendszert, ám olyan, sajátságos módon, hogy az egyéni választókerületekben csak az nyert mandátumot, aki a voksok több mint 50 százalékát megszerezte. A többi helyről a listás szavazás utáni mandátumelosztás elvei alapján döntöttek.
Az államfő egyébként azt is elmondta, hogy hamarosan megküldi a parlamentnek a kormány által kidolgozott alkotmánymódosítási tervezetet. Álláspontja szerint Romániában francia mintára félelnöki rendszert kellene bevezetni. Közölte, a módosítás során az alkotmány homályos, kétértelmű cikkelyeit tenné egyértelművé, és pontosan szabályozná a hatalmi ágak közötti viszonyrendszert. A múlt heti kormányátalakítás kapcsán kifejtette, jó ötletnek tartja, hogy parlamenti képviselőket neveztek ki miniszterré, mivel a kormány politikai felelősséget visel. Közölte: ha Emil Boc kormányfő lemondott volna, akkor nehéz helyzetbe hozta volna őt, mivel az ellenzéki PSD és a PNL „nem képesek kivezetni az országot a válságból”.
Megszüntetné az állam által szavatolt minimális jövedelmet Traian Băsescu államelnök. „Az a kérésem, hogy ne ösztönözzük a munkakerülést. Vagy csökkenteni, vagy megszüntetni, vagy csak a valóban rászorulóknak szabad adni azt a minimális jövedelmet, amely miatt ma alig találni napszámost. Vannak források, de a kormányon levő politikusoknak bátraknak kell lenniük ezen döntésekhez, hiszen a válságból nem lehet gyáva emberekkel kilábalni” – szögezte le szerda este a közszolgálati televíziónak adott interjúban Băsescu. Az államfő határozottan kiállt amellett, hogy a készenlétihitel-megállapodás keretében érkező pénzösszegekből lehessen felszabadítani 1,5 milliárd eurót, az összeget pedig befektetésekre kell fordítani. Mint mondta, ez ügyben a napokban készül egyeztetni a kormány képviselőivel.
„Tennünk kell valamit a szociális kiadások terén, ha egy kilométer autópályát is meg akarunk építeni” – hangsúlyozta az államelnök. Hozzátette: ahhoz, hogy európai uniós pénzeket lehessen lehívni sztrádaépítésre, végre le kellene zárni a telekkisajátítások folyamatát, anélkül ugyanis nem lehet pályázni. „Mondjuk azt, hogy ha Radu Berceanu közlekedésügyi miniszter kitűnően dolgozott volna, akkor mára már tíz jóváhagyott projektünk lenne. Addig nem adnak pénzt, míg a telkeket fel nem vásároltuk, erre a folyamatra pedig nem is lehet támogatást igényelni, így kell hogy legyen pénzünk a költségvetésben” – fejtette ki Băsescu.
Mint részletezte, azért is beszél rendszeresen tragédiáról, amikor a nyugdíjalap deficitje kerül szóba, mivel a 3,6 milliárd euróra rúgó hiány finanszírozása meghiúsíthat minden beruházást. „Ezekről a dolgokról nem beszélnek a politikusok, s meg fogják látni, hogy majd a tévéműsorokban arról beszélnek, hogy hogyan emelnék a nyugdíjakat, a fizetéseket. De milyen áron? A fejlődés meggátolásának árán” – hangoztatta. Ugyanakkor arról is beszámolt, hogy az 1,5 milliárd euró befektetésekre történő elkülönítéséről kedden este már egyeztetett a miniszterekkel. Szerinte elsősorban ebből az összegből kellene lebonyolítani a telekvásárlásokat.
Az államelnök arra is felhívta a figyelmet, hogy amennyiben 2011-ben Románia nem tud legalább 1,5–2 milliárd eurót lehívni a rendelkezésére álló pénzalapokból, akkor hatalmas összegektől eshet el. „Ki fogják igazítani a pénzalapokat, Románia pedig elveszítheti a betervezett kvótáját” – figyelmeztetett.
Traian Băsescu ugyanakkor ismételten leszögezte, hogy nemcsak hitelekkel lehet növelni a rendelkezésre álló pénzalapokat, hanem az adóhatóságnak, a pénzügyőrségnek is nagyobb hatékonyságot kell tanúsítania.„Csökkenteni kell az adócsalást, a cigarettacsempészetet” – mondta.
Élesen bírálta csütörtökön az államfő nyilatkozatát Horea Uioreanu nemzeti liberális párti parlamenti képviselő. „Traian Băsescunak a TVR műsorában elhangzott kijelentéseiből azt szűrtem le, hogy újabb rossz hír következik a nyugdíjasok számára, éspedig törölhetik a 350 lejes minimálnyugdíjat, mivel az a munkakerülést ösztönzi. Nyilvánvaló: az államfő parancsára a következő hónapokban megszüntetik a szociális nyugdíjat. Ezt követően azt ismét kiadhatják, de csak egyeseknek.
Egyesek teljesen elveszítik, mások továbbra is kapják, de nem tudni, milyen kritériumok alapján, mert azokat senki sem ismeri” – fogalmazott az ellenzéki politikus. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője hangsúlyozta: másfél év kormányzás után a jelenlegi hatalom azt a benyomást kelti, hogy minden miniszter „saját politikáját folytatta, de nem volt koherens kormányzási program”. „Ez a menedzser, azaz Emil Boc miniszterelnök hibája, akinek semmi köze a kormányzáshoz, nem tudja vezetni a kormányt. A kormányátalakításnak semmi eredménye nem lesz, mert nincs a kormánynak a válságból való kilábalásra vonatkozó terve” – szögezte le Uioreanu.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.