Hirdetés

Băsescu gazdaságot, politikát reformálna

Megszüntetné az állam által szavatolt minimális jövedelmet Traian Băsescu. „Az a kérésem, hogy ne ösztönözzük a munkakerülést. Vagy csökkenteni, vagy megszüntetni kell, vagy csak a valóban rászorulóknak szabad adni azt a minimális jövedelmet, amely miatt ma alig találni napszámost” – szögezte le szerda este a közszolgálati televíziónak adott interjúban.

Bálint Eszter

Balogh Levente

2010. szeptember 10., 09:382010. szeptember 10., 09:38

Az államfő határozottan kiállt amellett, hogy a készenlétihitel-megállapodás keretében érkező pénzösszegekből 1,5 milliárd eurót beruházásokra kellene fordítani. Băsescu ugyanakkor a tiszta egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetése mellett foglalt állást. Kijelentette: így egy- vagy kétfordulós választások nyomán minden választókerületből az első helyen végzett jelölt jutna be a parlamentbe. Az államelnök tízszázalékosra emelné a választási küszöböt.

Băsescu: tiszta egyéni kerületes választást!

A tiszta egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetése mellett kardoskodik Traian Băsescu államfő. Az elnök szerdán este a közszolgálati televízióban kijelentette: megkísérli meggyőzni a politikai osztályt arról, hogy alakítsák valódi egyéni kerületessé a jelenlegi vegyes rendszert, így egy- vagy kétfordulós választások nyomán minden választókerületből az első helyen végzett jelölt jutna be a parlamentbe. Băsescu azt is kijelentette: a választási küszöb tízszázalékosra emelését szeretné.

Ennek nyomán két nagy párt jönne létre, amelyek felváltva kormányoznának, esetleg egy kisebb párt támogatásával. „Amíg állandóan a koalíciókkal kell bajlódnunk, nem lesz koherens kormányzás” – érvelt Băsescu. Mint ismeretes, az államfő kezdeményezése nyomán a parlament két éve módosította az addigi listás rendszert, ám olyan, sajátságos módon, hogy az egyéni választókerületekben csak az nyert mandátumot, aki a voksok több mint 50 százalékát megszerezte. A többi helyről a listás szavazás utáni mandátumelosztás elvei alapján döntöttek.

Az államfő egyébként azt is elmondta, hogy hamarosan megküldi a parlamentnek a kormány által kidolgozott alkotmánymódosítási tervezetet. Álláspontja szerint Romániában francia mintára félelnöki rendszert kellene bevezetni. Közölte, a módosítás során az alkotmány homályos, kétértelmű cikkelyeit tenné egyértelművé, és pontosan szabályozná a hatalmi ágak közötti viszonyrendszert. A múlt heti kormányátalakítás kapcsán kifejtette, jó ötletnek tartja, hogy parlamenti képviselőket neveztek ki miniszterré, mivel a kormány politikai felelősséget visel. Közölte: ha Emil Boc kormányfő lemondott volna, akkor nehéz helyzetbe hozta volna őt, mivel az ellenzéki PSD és a PNL „nem képesek kivezetni az országot a válságból”.

Beruházás hitelből

Megszüntetné az állam által szavatolt minimális jövedelmet Traian Băsescu államelnök. „Az a kérésem, hogy ne ösztönözzük a munkakerülést. Vagy csökkenteni, vagy megszüntetni, vagy csak a valóban rászorulóknak szabad adni azt a minimális jövedelmet, amely miatt ma alig találni napszámost. Vannak források, de a kormányon levő politikusoknak bátraknak kell lenniük ezen döntésekhez, hiszen a válságból nem lehet gyáva emberekkel kilábalni” – szögezte le szerda este a közszolgálati televíziónak adott interjúban Băsescu. Az államfő határozottan kiállt amellett, hogy a készenlétihitel-megállapodás keretében érkező pénzösszegekből lehessen felszabadítani 1,5 milliárd eurót, az összeget pedig befektetésekre kell fordítani. Mint mondta, ez ügyben a napokban készül egyeztetni a kormány képviselőivel.

„Tennünk kell valamit a szociális kiadások terén, ha egy kilométer autópályát is meg akarunk építeni” – hangsúlyozta az államelnök. Hozzátette: ahhoz, hogy európai uniós pénzeket lehessen lehívni sztrádaépítésre, végre le kellene zárni a telekkisajátítások folyamatát, anélkül ugyanis nem lehet pályázni. „Mondjuk azt, hogy ha Radu Berceanu közlekedésügyi miniszter kitűnően dolgozott volna, akkor mára már tíz jóváhagyott projektünk lenne. Addig nem adnak pénzt, míg a telkeket fel nem vásároltuk, erre a folyamatra pedig nem is lehet támogatást igényelni, így kell hogy legyen pénzünk a költségvetésben” – fejtette ki Băsescu.

Mint részletezte, azért is beszél rendszeresen tragédiáról, amikor a nyugdíjalap deficitje kerül szóba, mivel a 3,6 milliárd euróra rúgó hiány finanszírozása meghiúsíthat minden beruházást. „Ezekről a dolgokról nem beszélnek a politikusok, s meg fogják látni, hogy majd a tévéműsorokban arról beszélnek, hogy hogyan emelnék a nyugdíjakat, a fizetéseket. De milyen áron? A fejlődés meggátolásának árán” – hangoztatta. Ugyanakkor arról is beszámolt, hogy az 1,5 milliárd euró befektetésekre történő elkülönítéséről kedden este már egyeztetett a miniszterekkel. Szerinte elsősorban ebből az összegből kellene lebonyolítani a telekvásárlásokat.

Az államelnök arra is felhívta a figyelmet, hogy amennyiben 2011-ben Románia nem tud legalább 1,5–2 milliárd eurót lehívni a rendelkezésére álló pénzalapokból, akkor hatalmas összegektől eshet el. „Ki fogják igazítani a pénzalapokat, Románia pedig elveszítheti a betervezett kvótáját” – figyelmeztetett.
Traian Băsescu ugyanakkor ismételten leszögezte, hogy nemcsak hitelekkel lehet növelni a rendelkezésre álló pénzalapokat, hanem az adóhatóságnak, a pénzügyőrségnek is nagyobb hatékonyságot kell tanúsítania.„Csökkenteni kell az adócsalást, a cigarettacsempészetet” – mondta.

Élesen bírálta csütörtökön az államfő nyilatkozatát Horea Uioreanu nemzeti liberális párti parlamenti képviselő. „Traian Băsescunak a TVR műsorában elhangzott kijelentéseiből azt szűrtem le, hogy újabb rossz hír következik a nyugdíjasok számára, éspedig törölhetik a 350 lejes minimálnyugdíjat, mivel az a munkakerülést ösztönzi. Nyilvánvaló: az államfő parancsára a következő hónapokban megszüntetik a szociális nyugdíjat. Ezt követően azt ismét kiadhatják, de csak egyeseknek.

Egyesek teljesen elveszítik, mások továbbra is kapják, de nem tudni, milyen kritériumok alapján, mert azokat senki sem ismeri” – fogalmazott az ellenzéki politikus. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője hangsúlyozta: másfél év kormányzás után a jelenlegi hatalom azt a benyomást kelti, hogy minden miniszter „saját politikáját folytatta, de nem volt koherens kormányzási program”. „Ez a menedzser, azaz Emil Boc miniszterelnök hibája, akinek semmi köze a kormányzáshoz, nem tudja vezetni a kormányt. A kormányátalakításnak semmi eredménye nem lesz, mert nincs a kormánynak a válságból való kilábalásra vonatkozó terve” – szögezte le Uioreanu.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés