Hirdetés

Káosz az energiaszámlázásban: a folyamatosan változó jogszabályi környezet okolható Nagy-Bege Zoltán szerint

Rendszertelenül és nem mindig a várt összeggel érkeznek a számlák •  Fotó: Jakab Mónika

Rendszertelenül és nem mindig a várt összeggel érkeznek a számlák

Fotó: Jakab Mónika

„Ez rémálom, folyamatosan korrigálni kell a számlázási rendszert” – foglalta össze Nagy-Bege Zoltán, az energiaár-szabályozó hatóság alelnöke, amikor az elmúlt időszakban a villanyszámlák érkezésének időpontja, illetve az azon szereplő összeg kapcsán tapasztalt anomáliákról kérdeztük. A szakember azt tanácsolja, hogy ha valami nem világos, forduljunk a szolgáltatónkhoz.

Bíró Blanka

2022. szeptember 20., 14:102022. szeptember 20., 14:10

Nem elég, hogy a fogyasztók rettegve várják az energiaszámlákat, attól tartva, hogy növekszik a befizetendő összeg, a számla érkezésének időpontja is egyre kiszámíthatatlanabb. Évekig a hónap bizonyos időszakában számlázott a szolgáltató, idén azonban eltűnt a rendszeresség.

Olvasóink visszajelzései szerint sokan a nyári hónapokban egyáltalán nem kaptak számlát, majd augusztus végén, szeptember elején egymás után két-három számla is érkezett papíron vagy elektronikusan a postaládákba.

Hirdetés

Előfordult, hogy az addigi átlagosan kiszámlázott összeg kétszeresére érkezett számla, de továbbra is 30 napos időszakra, majd később befutott egy mínuszos számla. De akad olyan olvasónk is, akinek bő két hét alatt két számla érkezett, összegük pedig három korábbi számla összegének felel meg.

Tovább fokozta a zűrzavart, hogy az egyik szolgáltató a napokban több százezer borítékot küldött ki néhány bani befizetésének a kötelezettségével, a 2–14 banis számlákkal a zöld tanúsítvány tavalyi elmaradásait hajtják be. A szolgáltatók a megkeresésekre rendszeresen azt válaszolják, minden anomáliát egyenként kivizsgálnak és orvosolnak, csak jelenteni kell azokat. A közönségszolgálat azonban legtöbb esetben zsákutcának bizonyul, a hívásokra 40–50 perc után sem válaszol senki.

A szolgáltatók ugyanakkor arra bátorítják ügyfeleiket, hogy elektronikus levélben, vagy az oldalukon elérhető ügyfélkapcsolati űrlapon keresztül jelezzék a panaszaikat.

Számítani kell újabb csúszásokra

„Minden módosítás azt eredményezi, hogy a szolgáltatóknak át kell írniuk a számlázási programjaikat, ami késést generál” – jelentette ki a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Mint magyarázta, minden egyes jogszabály-változtatás azt eredményezi, hogy a szolgáltatók két-három hétig egyáltalán nem állítanak ki számlát, amíg átállítják a rendszert, és ez nyilván késéseket eredményez.

Nagy-Bege Zoltán elmondta, a számlázás automatikusan történik, különböző programok állítják ki a számlákat, de azokat minden szabálymódosításkor újra meg újra be kell állítani,

például annak függvényében, hogy mi alapján és melyik kategóriába sorolja az ügyfeleket.

A csúszások eredményeként aztán megjelenhetnek nagyobb összegek, különösen, ha nem egy hónapra, hanem másfél-két hónapra egyszerre állítják ki a számlát, részletezte a hatóság alelnöke. Felidézte, ebből a szempontból az idei esztendő egy „rémálom” volt, folyamatosan korrigálni kellett, lépést tartva a változó szabályozásokkal. Megjegyezte, az év elején, januárban jelent meg a 3-as számú sürgősségi kormányrendelet, amely február–márciusra befagyasztotta az energiaárakat, aztán a 217-es kormányrendelet újra változtatott, majd amikor azt a 206-os törvénnyel jóváhagyták a parlamentben, újabb korrekciókon esett át, szeptember 1-jétől pedig újabb módosítások léptek életbe a 119-es sürgősségi kormányrendelettel.

Ez a jogszabály közel három hete van érvényben, várhatóan újabb késéseket eredményez a számlák kiállításában. A szakember szerint eddig talán ez írja elő a legbonyolultabb korrekciót, hiszen a kis- és közepes vállalkozások esetében csak a fogyasztás 85 százalékát számlázzák befagyasztott áron, a lakossági fogyasztók esetében pedig a korábbi 300 kilowattóra helyett 255 kilowattórában határozták meg azt a havi villamosenergia-fogyasztást, ameddig a kilowattóránként 0,80 lejes ársapkával védik a lakossági fogyasztókat. Azok esetében is több változás volt, akik nem jogosultak befagyasztott árra, júliusban még úgy volt, hogy nekik az átlag beszerzési áron kell számlázni, aztán ezt a parlament kiegészítette oly módon, hogy ha a szerződéses ár kisebb, mint az átlag beszerzési ár, akkor azt kell figyelembe venni, a legutóbbi határozat megint csak az átlag beszerzési árra hivatkozik.

Idézet
Egy rémálom, folyamatosan korrigálni kell a számlázási rendszert

– foglalta össze Nagy-Bege Zoltán.

korábban írtuk

Tizenötmillió lej értékben szabott ki bírságot 2019 és 2022 között az energiaár-szabályozó hatóság
Tizenötmillió lej értékben szabott ki bírságot 2019 és 2022 között az energiaár-szabályozó hatóság

Összesen 15 millió lej értékben szabott ki bírságot az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) 2019 és 2022 között.

Kérdezzük a szolgáltatót

Kérdésünkre ugyanakkor arra is kitért, hogy amennyiben felmerül a gyanú, hogy a szolgáltató tévedett a számlázás során, első lépésben a számlát kell alaposan átnézni, górcső alá venni, hogy mekkora időszakra számláztak, a becsült vagy a leolvasott, kiigazított óraállás alapján állították ki a számlát, alkalmaztak-e, vagy sem árplafont, az ügyfél jogosult a támogatásra, vagy sem.

Ha akkor sem egyértelmű, hogy megalapozott-e a kiszámlázott összeg, akkor meg kell kérdezni a szolgáltatót, tanácsolja a hatóság alelnöke.

Arra vonatkozóan, hogy ne két-három havonta kapjunk számlát, azt javasolja, a szerződéskötéskor kérjük a fogyasztási egyezményt, a szolgáltató és az ügyfél közös megegyezése alapján, általában az előző év egy hónapra kiszámolt átlagfogyasztását véve alapul, akkor is kiszámlázzák ezt az értéket, ha éppen nem olvasták le az órát. A földgáz esetében már évek óta kötelező a fogyasztási egyezmény, az új szerződésekbe már a villamos energiánál is bele kell foglalni – mutatott rá Nagy-Bege Zoltán.

korábban írtuk

Energiaválság: Nagy-Bege szerint a legrosszabbra is fel kell készülni; Ciolacu ígéri, nem fogják kérni, hogy takarékoskodjunk
Energiaválság: Nagy-Bege szerint a legrosszabbra is fel kell készülni; Ciolacu ígéri, nem fogják kérni, hogy takarékoskodjunk

Ami az idei telet illeti, a legsötétebb forgatókönyvre is fel kell készülni – kongatta meg a vészharangot egy hétfő esti interjúban Nagy-Bege Zoltán. Marcel Ciolacu sokkal derűlátóbb, és azt ígéri, nem fogják azt kérni, hogy kapcsoljuk le a villanyt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
Hirdetés
Hirdetés