
A hatékonyabb áfabehajtás növelné a költségvetés bevételeit
Fotó: Pixabay
Miközben az óriásira duzzadt költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedéscsomag kidolgozása közben az úgynevezett nyugatbarát politikai alakulatok – a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), valamint az RMDSZ – tárgyalásain szó esik többek között az általános forgalmi adó (áfa/TVA) emeléséről is, nem elhanyagolandó, hogy a nem hatékony adóbehajtás miatt jelenleg is tetemes potenciális bevételtől esik el az államkassza. Az adócsalás pedig az áfakulcs esetleges emelése nyomán várhatóan még nagyobb méreteket öltene.
2025. június 11., 21:292025. június 11., 21:29
Az adóelkerülés miatt az állami költségvetés naponta elveszíti egyharmadát annak az összegnek, amelynek az általános forgalmi adóból be kellene folynia – irányította rá a figyelmet a Digi24 annak apropóján, hogy a deficitcsökkentésről egyeztető pártok között szó esett egyebek mellett az áfakulcs emeléséről vagy a kedvezményes áfakulcsok megszüntetéséről.
„Az elavult jogszabályok is hozzájárulnak ahhoz, hogy több milliárd lej eltűnik, ami egyébként az államkasszába kerülne. Ha az áfát teljes egészében beszednék, évente 37 milliárd lej – több mint 7 milliárd euró – kerülne az állami költségvetésbe” – derül ki a Digi24 honlapján közzétett összeállításból.
Amely ugyanakkor arra is kitér, hogy a hasonló bűncselekmények akár tragédiákhoz is vezethetnek, mint amilyen 2023. augusztus 26-án történt egy crevediai LPG-lerakatban, amely 2020 óta illegálisan működött a hatóságok szeme láttára:
A szakértők szerint több oka is van annak, hogy az olajágazat a „bajnok” a be nem szedett áfa tekintetében. Az egyik meglátásuk szerint az, hogy az ellátási láncokat nehéz nyomon követni: van, hogy az üzemanyagokat adóbevallás nélkül adják el, a fiktív tranzakciók fiktív cégeken keresztül zajlanak, amelyek könnyen szereznek forgalmazási engedélyt. Ezek a közvetítő cégek azonban eltűnnek, mielőtt az áfát befizetnék, ami rendkívül megnehezíti a pénz behajtását, holott az áfa az állami költségvetés legfontosabb bevételi forrása.
A Digi24 szerint így évente több mint 37 milliárd lej, azaz 7,4 milliárd euró – az áfabevétel negyede – marad az adóelkerülőknél, aminek egyébként az állami költségvetésbe kellene befolynia. Számításaik szerint az összegből 700 kilométer autópályát vagy tíz regionális kórházat lehetne megépíteni.
Mint ismeretes, Románia a bruttó hazai termék 9,3 százalékára rúgó költségvetési hiánnyal zárta a tavalyi esztendőt, a 2025-ös évi állami költségvetésben pedig azt vállalta, hogy 7 százalék alá szorítja a deficitet. A kiadások és bevételek eddigi alakulása szerint ez a vállalás nagy valószínűség szerint nem teljesíthető, a leendő kormánynak mindenesetre június 30-ig egy meggyőző deficitcsökkentő programot kell bemutatnia az Európai Bizottságnak, ellenkező esetben komoly európai uniós pénzek úszhatnak el, az államadósságot pedig nagyon magas kamatok mellett lehetne csak finanszírozni, az ország meg kockáztatná a leminősítését.

Damoklész kardjaként lebeg már jó ideje a fejünk felett az óriásira dagadt költségvetési hiány lefaragására irányuló intézkedéscsomag. Elemzők szerint az áfaemelés egyetlen nyertese a román állam lenne.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Némileg csökkent ugyan a romániai turisták érdeklődése a bolgár fekete-tenger-parti üdülőhelyek iránt, de azért még mindig nagyon sokan vágynak oda. A romániai nyaralók egyre gyakrabban foglalnak szállást az utolsó pillanatban.
Sikertelenül zárult a legnagyobb román kohászati kombinátra kiírt június 19-i árverés – adta hírül pénteken az Economica.net a vagyonfelügyelők közleménye alapján.
Románia 12 helyet rontva a 61. helyre került a világ 70 legversenyképesebb gazdaságának rangsorában a lausanne-i Nemzetközi Menedzsmentfejlesztési Intézet (IMD) csütörtökön közzétett éves jelentése szerint.
1 hozzászólás