
Sínen vannak. A partiumi városban a NATO mellett a román hadsereg számára is készülnek vasúti kocsik
Fotó: avcactive.com
A NATO számára gyárt vasúti kocsikat az aradi Astra vagongyár (Astra Vagoane Călători).
2026. május 13., 16:312026. május 13., 16:31
2026. május 13., 16:312026. május 13., 16:31
A partiumi városban zajló gyártásról az aradi tömegközlekedési fejlesztésekkel kapcsolatos keddi cikkünkben beszámoltunk, de a Temesvári Rádió részleteket is közölt. A gyár főrészvényese, Valer Blidar elmondta, hogy a létesítmény NATO-engedéllyel rendelkezik az eszközök gyártására.
„A NATO engedélyezte számunkra a parancsnoki kocsik gyártását. Az elmúlt három évben már szállítottunk néhány darabot, még vannak szállítandók, de eddig nem volt rá finanszírozás.
– nyilatkozta Valer Blidar. Titoktartási okokból a vállalat nem adott további részleteket a kocsik műszaki jellemzőiről.
Ezzel párhuzamosan az aradi gyár egy új szerződés aláírását is előkészíti Romániának szánt polgári személykocsik gyártására.
Az Astra Vagoane Călători Románia egyik legfontosabb járműgyártója,
Az elmúlt években a cég jelentős szerződéseket nyert el, amelyek nyomán olyan városok számára szállított korszerű villamosokat, mint Arad, Nagyvárad, Bukarest, Galac vagy Brăila.
Az Astra villamosgyár
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Nem ilyen rózsás a helyzet egy másik, hasonló profilú aradi cég esetében. 2025-ben az áruszállító kocsik gyártására szakosodott, az amerikai Greenbrier csoport által irányított Astra Rail Industries gyár bezárta kapuit, ami több száz munkahelyet érintett.
Az idők folyamán az Astra Közép- és Kelet-Európa egyik legfontosabb vasúti gyártóközpontjává vált. A NATO kelet-európai infrastrukturális és katonai logisztikai beruházásainak növekedése új lehetőségeket nyitott meg a romániai ipari vállalatok számára, különösen a jelenlegi geopolitikai helyzetben és a szövetség keleti szárnyának megerősítése kapcsán.

Akár már a májusi képviselő-testületi ülésen a tanácsosok elé kerülhet az a határozattervezet, amely szerint 1 lejes napijegyet vezetnek be Aradon a helyi tömegközlekedésben – közölte keddi sajtótájékoztatóján Călin Bibarț polgármester.
Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Miközben ma egy álláshelyre kétszer annyi jelentkező jut, mint tavaly, az álláshirdetések száma harmadával csökkent – a Bestjobs szakértői szerint így lehet összefoglalni a 2026-os munkaerőpiacot.
Rekordot döntött a romániai polgárok által a bankokban tartott pénz összege – közölte az Economica.net.
Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter a Facebook-oldalán csütörtökön közzétette bejegyzésben.
Miközben a régi, ügyvivő kormány jelentős béremelést ígér a pályakezdő pedagógusoknak, az új közalkalmazotti bértörvény, azon belül a tanárfizetések tervezete komoly feszültségeket szül a tanügyben.
A versenyhivatal szerdán közölte, hogy megnyerte azt a két pert, amelyet a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló ROBOR bankközi kamatláb meghatározása ügyében vizsgált bankok közül kettő indított az intézmény ellen.
Románia az elmúlt három és fél évtizedben nem egyetlen energiaválságot élt át, hanem válságok sorozatát, egymást követő, egymásra épülő válságokat – fogalmazta meg Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke friss elemzésében.
Meghosszabbította a képviselőház szerdán az egyes alapélelmiszerek kereskedelmi haszonkulcsának mértékét korlátozó jogszabály hatályát.
A jelenlegi becslések szerint 6,32 milliárd lej kárt okozhatott az ügyfeleknek, hogy a romániai bankok a Versenytanács szerint trükköztek a ROBOR referencia-kamatláb meghatározásakor.
szóljon hozzá!