
Fotó: Gábos Albin
Turizmusért Szövetség alakult, amelynek célja felkészíteni az idegenforgalmi ágazatot a válság leküzdésére. A turisztikai vállalkozók folyamatosan gyűjtik az ötleteket, hogy miként lehet átszervezni az ágazatot, hogyan lehet a lehető legjobban alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez.
2020. április 26., 16:552020. április 26., 16:55
2020. április 26., 17:092020. április 26., 17:09
Utazási irodákat és utazásszervezőket megcélzó applikációt indított útjára a bukaresti gazdasági minisztérium, amelynek célja annak a felleltározása, hogy az utazni vágyók milyen összegben fizettek be előlegeket olyan utakra, amelyekre nem került vagy kerülhet sor, az utazási irodák abból mennyit utaltak át az utazásszervezőknek, szállásadóknak. A szaktárca közlése szerint a lényeg, hogy ismerjék az ágazatban érdekelt vállalkozások anyagi helyzetét. Az érintettek egy online kérdőív kitöltésével tudnak csatlakozni, ám az űrlap kitöltése a hivatalos tájékoztatás szerint nem kötelező.
Herman Rosner, a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alapítótagja, turisztikai vállalkozó lapunk megkeresésére leszögezte: üdvözli a gazdasági minisztérium kezdeményezését, hogy adatok gyűjt az utazásokra kifizetett előlegekről, a pénzek útjáról. Mint rámutatott, minden begyűjtött adat segítség lehet, mert az ágazat fellendítését célzó későbbi hatékony intézkedéseket csak konkrét információkra alapozva lehet meghozni.
– fogalmazta meg Herman Rosner. Rámutatott a különböző turisztikai szövetségek, egyesületek összefogásával megalakult a Turizmusért Szövetség (APT), amely folyamatosan gyűjti az ötleteket, hogy miként lehet átszervezni az ágazatot, hogyan lehet a lehető legjobban alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. Az Open Ideas Box – az ötletek nyitott dobozába minden erre vonatkozó javaslatot összegyűjtenek, majd ezeket egyeztetve, összehangolva továbbítják a döntéshozóknak.
Rosner úgy véli, nyitott szemmel kell járni, figyelni kell, hogy külföldön milyen megoldásokat alkalmaznak, valamint arra is, hogy a korábbi válságok során, melyek voltak a hasznos intézkedések, amelyek tovább lendítették a gazdaságot. Emlékeztetett, hogy
A szakember szerint ugyanakkor a kormánynak elkerülhetetlenül el kell fogadnia egy kiterjedt gazdasági mentőcsomagot, hiszen a gazdaság talpra állítása nélkül az államháztartás hiánya sem csökkenthető. Ugyanakkor értékeli, hogy az adatok feltöltésére nem kötelezi a gazdasági minisztérium az ágazatban vállalkozókat, hiszen amúgy is létezik egy havi jelentési kötelezettség, ami során követik, hogy az utazási irodák annyi előleget vegyenek el, amennyit az alaptőkéjükkel garantálni tudnak.
Herman Rosner rámutatott, a jelenlegi helyzetben az előlegek visszafizetése gyakorlatilag lehetetlen, hiszen ezek az összegek nem maradtak az utazási irodáknál, továbbították az utazásszervezőkhöz, azok pedig a maguk részéről továbbadták a szállásadóknak, a légi társaságoknak.
A szakértő szerint akár értékjegyeket is kiadhatnak ezekre az összegekre, amelyeket a turisták egy jövőben tervezett kirándulásra tudnak értékesíteni. „Nem csak arra kell gondolni, hogy a turista ne veszítse el a már befizetett pénzét, hanem arra is, hogy az ágazat tovább működhessen, hiszen az egész gazdaságra nézve sokszorosító hatása van” – összegezte Herman Rosner.
Kiemelte, a gazdaságban valódi termelékenységet egészséges munkavállalókkal lehet elérni, akik a szabadságuk alatt kipihenték magukat, feltöltődtek.
Rosner úgy véli, a romániai gyógyturizmus akár ki is aknázhatja a járványhelyzetet, ám erre megfelelően fel kell készülni, tanulmányokkal bizonyítani az egészségre gyakorolt jótékony hatását. Egyértelmű, hogy a következő években a belföldi turizmusra tevődik a hangsúly, ezen belül a gyógyturizmus lendülhet fel, ha a szolgáltatók megfelelően népszerűsítik annak pozitív hatásait, és fel tudnak készülni egy megnövekedett keresletre. Akár a háziorvosokat is be lehetne vonni, hogy kövessék, dokumentálják, hogy a krónikus betegeik esetében, milyen hatást érnek el a gyógykezelésekkel, milyen mértékben csökkenthető ezzel a módszerrel a gyógyszerfogyasztás – fogalmazta meg az idegenforgalmi szakember.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!