
2016. október 08., 22:302016. október 08., 22:30
Nézőpont kérdése, hogy felemás eredménynek vagy fergeteges sikernek nevezzük-e a minap lezajlott népszavazást, az viszont ténykérdés, hogy aligha nevezhető a kormány kudarcának az eredmény. A népszavazás kiírásának az volt az indítéka, hogy világosan és egyértelműen igazolja: a népakarat a kormány mellett van abban a küzdelemben, amit Orbán Viktor vezetésével a visegrádi országok vívnak Európa megmaradásáért az unió központjával szemben. És ez megtörtént.
A részvétel a korábbi népszavazásokhoz volt hasonló. Az érvényesen szavazók elsöprő többsége – több mint 98%-a – elutasította a kötelező betelepítési kvótát. A Fidesz nyilván hibázott, amikor ésszerűtlenül magasra emelte az érvényességi küszöböt, de jelen esetben az érvényesség csak egy szimbolikus kérdés. Mint arra többen is rámutattak, érvényesség esetében sem lettek volna a népszavazásnak rövid távú jogi következményei, legfeljebb annyi, hogy elvben egy későbbi kormányt is köteleztek volna a döntés tiszteletben tartására. „Elvben”, mondom, mert ha netán egy tragédia folytán „brüsszelita” társaság kerülne az ország élére, azt aligha fogja megállítani bármiféle korábbi népszavazási eredmény.
Az ellenzék a kormányfő távozását követeli. Az, hogy Gyurcsány Ferenc – akiről tudjuk, hogy bármikor képes a feketét fehérnek mondani, s maga is elismerte, hogy hazudott „reggel, éjjel meg este” – fergeteges baloldali sikernek nevezte a szavazás eredményét, nem meglepő. A volt kormányfő megnyilvánulása a féktelen, gátjavesztett demagógia gyöngyszemeként kezelhető. Azért érdemes belegondolni abba, hogy 2003-ban minden parlamenti párt egységesen az európai uniós csatlakozásról szóló népszavazáson való részvételre buzdított, miközben a média bő egy évtizedig zengte az unió dicséretét, a részvétel nagyjából mégis akkora volt, mint most. Az uniós belépésre igent mondók száma alatta maradt a most nemmel voksolókénak. Ezt Gyurcsány Ferenc nyilván nem akarja látni, és még kevésbé elismerni.
A Jobbik elnöke, Vona Gábor részéről viszont kiábrándító az a pártszemellenzős destruktív álláspont, melynek hangleütései több ponton is emlékeztetnek a magát baloldalnak nevezők retorikájára. Vona tálcán kínálja a nemkívánatos, vélelmezett brüsszeli értelmezést, és az érvényességre próbálja redukálni a népszavazás tétjét. Gyurcsányhoz hasonlóan Vona is Orbán Viktor lemondását követeli, ami több okból is nonszensz. Egyrészt a népszavazás mind nemzetstratégiai szempontból, mind a Fidesz szűken értelmezett pártszempontjából elérte célját. A „nem” kellően erős volt ahhoz, hogy hivatkozási alap legyen mind az alaptörvény-módosításhoz, mind pedig a Brüsszellel szembeni politikai harc folytatásához. Ha pedig szűken a Fidesz szemszögéből nézzük a kérdést, akkor meg kell állapítanunk: az urnákhoz járult és a miniszterelnök politikáját erősítette meg több mint három millió ember, ami messze meghaladja a Fidesz táborát.
Ha netán Orbán mégis lemondana, és új választásokat írnának ki, akkor azt nagy valószínűséggel nemhogy nem nyerné meg a Jobbik, de a párt valószínűleg rosszabb eredményt érne el, mint a legutóbbi választáson, a Fidesz viszont jobbat. A jelen helyzetben Orbán lemondását kérni rosszabb, mint Torgyán József blöffje, aki úton útféle lemondásra szólította fel Horn Gyulát. Rosszabb mondom, mert az exkarhatalmista Horn Gyula maga a megtestesült szégyen volt a miniszterelnöki székben, ellenben a Fideszen belül aligha találunk alkalmasabb miniszterelnök-jelöltet Orbánnál.
A lényeg az, ahogyan azt Orbán Viktor a népszavazás utáni első sajtótájékoztatón jelezte: a voksolásnak meglesznek a közjogi következményei, az alaptörvény szintjén fogják rögzíteni a magyar emberek akaratát. A Jobbiknak pedig meglesz a lehetősége a csorba kiköszörülésére, amennyiben állja a szavát és támogatja a maga által korábban már javasolt alaptörvény-módosítást.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!