Makkay József
2017. december 22., 22:032017. december 22., 22:03
2017. december 22., 22:042017. december 22., 22:04
Spiró Györggyel készült interjút olvasok legújabb könyvéről egy magyarországi lapban, és addig jutok el, amíg a nagyra tartott kortárs író azt mondja, még a Kádár-rendszerbeli szocializmusban is jobb volt, mint ma Magyarországon. Ekkor leteszem a lapot, mert nincs kedvem tovább olvasni. Belefáradtam már a minden információs csatornán folyó panaszáradatba arról, hogy a mai ember mennyire rosszul él, mennyire kiszolgáltatott, mekkora diktatúra veszi körül, meg egyáltalán, milyen szörnyű a mai világ.
Tulajdonképpen nem magyar sajátosság ez. Az idén, amikor többet utaztam Európában és családostól megfordultunk Párizsban, Brüsszelben, Kölnben és Bécsben, az újságírói kíváncsiságtól vezérelve ismerős és ismeretlen emberekkel beszélgetve szinte mindig előbuggyant az állandó panasz: a mai világ összehasonlíthatatlanul rosszabb, mint a pár évvel vagy évtizeddel ezelőtti. És hiába mondtam, hogy ha beszélgetőtársam a Ceauşescu-rendszerben élt volna, teljesen másként kezelné a jó és rossz, a szegénység és gazdagság, a jólét és a nyomor fogalmát. Mindez nem segített, mert az emberek egy részének illuzórikus elképzelése van arról, hogy milyen az igazi jólét, és az milyen kocsit, milyen kirándulást, mekkora házat és mekkora fizetést jelenthet.
A globális világ csillogó fényei nemcsak megtévesztők, hanem sokakat kényszerképzetekkel, elérhetetlen vágyálmokkal üldöznek, és állandó stresszben tartanak.
Elevenen él emlékezetemben nagymamám háborús története, amikor elmesélte, hogy a legnagyobb ínség közepén nagy fazéknyi puliszkát főzött az asztalt körülülő hat gyereknek – nagyapám akkor már valahol a fronton küzdött az életéért –, és amikor éppen tálalta volna a csemegének számító túrós puliszkát, két katona felkapta a fazekat, és kivitte a házból. Szerencséjük volt, hogy életben maradtak. Éhesen ugyan, de nyugovóra hajthatták fejüket.
A reggeliző asztal tucatnyi választéka között ma mindezt hiába mesélem gyerekeimnek, mert egyrészt nincs tudomásuk arról, hogy milyen az éhség és a nyomorgás, másrészt ők is azt látják, hogy vannak osztálytársaik, akiknek jobban megy, mint nekik. És a nyolcvanas évek üresen kongó élelmiszerüzleteinek látványa is csak kuriózumként hat nemzedékükre, de még azok egy részére is, akik ugyan átélték a kommunizmust, de valami megmagyarázhatatlan okból ma is visszasírják. Mert minden jobb és szebb volt, mint ma.
Ha a mai társadalmaknak van jól körülírható tömegbetegsége, akkor az egyértelműen az állandó elégedetlenség, a vágyálmok által kergetett délibábok, a pénzzel és gazdagsággal társított és utolérhetetlennek tartott jólét. Soha nem ott jó, ahol vagyunk. Mindig máshol és más korban szeretnénk élni.
A sajtó részben e határok nélküli tömeghisztériának a lenyomata, a globális elégedetlenség tükörképe, a „mindent elérhetsz, csak akarni kell” reklámarca, ahol elhitetik az emberrel, hogy csak akkor lehetsz boldog, ha a legújabb és legdrágább telefon, kocsi, tévéképernyő vagy hajókirándulás a tied.
Pszichológus barátom szerint ezért van az, hogy annyi boldogtalan ember talán soha nem volt a világon, mint manapság.
Rostás Szabolcs
Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.
Bede Laura
Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.
Balogh Levente
Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.
Rostás Szabolcs
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Makkay József
Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.
Balogh Levente
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Páva Adorján
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
szóljon hozzá!