
A gyergyószentmiklósi Teddy Queen idén szeretne nagylemezzel előrukkolni
Több mint két éve szinte állandó fellépője a hazai és magyarországi fesztiváloknak, zenei rendezvényeknek a gyergyószentmiklósi Teddy Queen. Csóka Loránd, az indie-alternatív rockzenét játszó együttes basszusgitárosa frissen megjelent dalukról és készülő nagylemezükről, nyári koncertjeikről, a népszerűség titkáról beszélt.
2019. június 18., 10:132019. június 18., 10:13
2019. június 18., 10:142019. június 18., 10:14
– Ti jegyzitek a 2019-es Vibe Fesztivál himnuszát. Hogyan fogadtátok a felkérést, illetve mekkora kihívást jelentett ez számotokra?
– A felkérés meglepetésként ért, de örültünk neki és megtisztelve éreztük magunkat. Mivel a dal már azelőtt kész volt, hogy a fesztivállal megbeszéltük volna az együttműködésben való részvételt, ezért nem volt kihívás jellegű. Igaz, a videóklipp még nem volt kész, de már nekifogtunk a forgatásának. A befejezésében segítséget kaptunk a fesztiváltól, ami jól jött, ezáltal közösen törekedtünk a legjobbat kihozni az anyagból.
– A marosvásárhelyi rendezvényen a Prodigy idén elhunyt frontemberéhez címzett koncertet adtok. Mennyiben fog ez eltérni a hagyományos Teddy Queen-produkciótól?
– Eltérő lesz először is abban, hogy Kusztos Dávid vendégzenészként csatlakozik hozzánk, valamint igyekszünk olyan elemeket belevinni a dalokba, amelyek a megszokottnál is jobban feldobják majd a közönség hangulatát és fokozzák a koncertélményt. Főleg azokét, akik imádják a Prodigy-t. De vajon hogyan? Érdemes lesz eljönni és megtapasztalni.
– A Minden a helyén című dal volt az utolsó új kislemezetek névadó dala. Terveztek a jövőben új zeneművet megjelentetni?
– Még az idei év folyamán szeretnénk elkészíteni egy nagylemezt, amelynek része lesz a már megjelent három dal a kislemezről is, valamint hasonló hangzású további dalok ékesítik majd az albumot.
– Hogyan oszlanak meg a feladatok a bandában, közösen írjátok a dalokat?
– A feladatok néha kissé összemosódnak, azonban megvan a leggyakrabban használt receptünk a dalíráshoz. A szövegek legtöbbször az én fejemből pattannak ki, és azok kerülnek rá egy zenei alapra, amit közösen szoktunk összerakni a próbateremben. A zene általában egy kis részletből indul, amit valaki bemutat, majd közösen építjük erre a dal többi részét és eldöntjük a felépítését a szerzeménynek. Ebben segít a dobosunk, Péter Gellért is. Az énekdallamot legtöbbször Fodor Laci találja ki.
– Már két alkalommal is dobogós helyezést értetek el a Legszebb Erdélyi Magyar Dal versenyén. Ez a siker milyen mértékben segítette szakmai előmeneteleteket?
– Jó élmény volt mindkét részvétel és nem csupán a díjak miatt, hanem a helyszíni, rövid koncerteknek köszönhetően is. A verseny által sikerült több emberhez eljuttatnunk a zenénket, és ez jól jön minden együttesnek, hiszen valamilyen szinten a zenekaroknak ez a céljuk: minél több emberhez eljuttatni és átadni a megzenésített mondanivalót. A zsűritől kaptunk tanácsokat is, ezeket magunk között átbeszéltük. Igyekszünk megfogadni azokat, amelyek a mi elképzeléseink eléréséhez segítségül szolgálhatnak.
– Alteregó néven 2016-ban ismerhetett meg a közönség. Azóta a hármas formáció és a taglista maradt, de a nevet közben lecseréltétek. Mi az oka e változtatásnak?
– A névváltoztatás elsődleges oka az volt, hogy tudomásunkra jutott, több zenekar is működik e névvel. Mi egy egyedi nevet szerettünk volna. Örültünk, amikor eszünkbe jutott a név, mert épp ilyen különlegeset szerettünk volna, ami ráadásul jól is hangzik.
– Több mint két éve szinte állandó fellépői vagytok a hazai és magyarországi fesztiváloknak. Mi a népszerűségetek titka?
– A titok talán a sok munka, amit belefektetünk a zenélésbe. Mind a dalok megalkotására, mind az élőben nyújtott produkció minőségére igyekszünk nagy hangsúlyt fektetni. Elég egyedi hangzást képviselünk, ami szintén jó pont lehet a szervezők szemében. Szükség van egy kis törtetésre is a szervezőkkel való kapcsolatfelvételek során, ezért igyekszünk a lehető legtöbb lehetőséget megragadni a zenélésre.
– Van-e olyan zenekar, amelyre példaképként tekintetek?
– Léteznek zenekarok, amelyekre felnézünk. Néhányukkal szerencsénk volt közösen is zenélni. Ilyen például az Esti Kornél, Kiscsillag és az Idegen. E koncertek feltöltöttek lelkileg, és igazán motiváló volt a zenekari tagoktól biztató szavakat kapni.
– Milyen eseményeken találkozhatnak veletek idén a rajongók?
– Nyáron a torockói Double Rise, a marosvásárhelyi Vibe, a Tusványos, a margittai Szabadság és a nagybányai Főtér fesztiválokon leszünk láthatóak, illetve a kolozsvári, partiumi és temesvári magyar napokon is játszunk majd.
– Hol látjátok magatokat a következő 5-10 évben?
– A következő években is színpadokon képzeljük el magunkat. Egyre élvezhetőbb koncertekre törekszünk minél jobb dalokkal. Álomszerűen hangzik, de jó lenne, ha mi lehetnénk az egyik legismertebb képviselője a magyar nyelvű indie-alternatív zenei stílusnak.
Bede Laura
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!