
Épp százhúsz éve, 1993. július 25-én született a Csíkszeredához tartozó gyógyfürdőhelyen, Csíkzsögödön Nagy Imre, vagyis Zsögödi Nagy Imre festőművész.
2013. július 26., 10:572013. július 26., 10:57
Szülei második gyermekeként látta meg a napvilágot. Elemi iskoláit szülőfalujában végezte, gimnáziumi tanulmányait Csíksomlyón, tanítóképzőben fejezte be, de tudható, hogy rajzoló szenvedélye már gyermekkorában felülmúlta a tanulás iránti vágyat. Befejezte a marosvásárhelyi tartalékos tiszti iskolát is 1917-ben, majd a keleti frontra vezényelték. A bunker agyagfalába tábori jeleneteket mintázott. Szobrász szeretett volna lenni, ezért többek között Stróbl Alajos epreskerti műtermében is tanult. 1918 őszén beiratkozott a budapesti Képzőművészeti Főiskolára, ahol Szőnyi Istvánnal és Aba Novák Vilmossal együtt, Olgyai Viktor, Edvi Illés Aladár és Révész Imre növendéke volt. 1920-1922 között ösztöndíjat kapott a kecskeméti művésztelepre, a ’20-as években nyaranta Nagybányán dolgozott. Első önálló kiállítását Zürichben rendezték 1922-ben. 1924-ben visszatért szülőfalujába, ahol 1949-ig élt: akkor állandó lakhelye Kolozsvár lett – mivel meghívták a kolozsvári Művészeti Intézet előadótanárának –, ám továbbra is sok időt töltött Zsögödön. Egy év tanítás után eltávolították állásából, majd évekig a marosvásárhelyi cukorgyárba járt festeni, mígnem 1957-ben rehabilitálták.
Ott találjuk a Barabás Miklós Céh alapító tagjai között, de Domokos Pál Péterrel, Vámszer Gézával, Gál Ferenccel együtt ő alapította a Csíki Székely Múzeumot is. 1936-ban az angol király koronázására összesen két romániai vendéget hívtak: az uralkodó II. Károlyt és Nagy Imre magyar festőt. Ott hiába kérlelték, nem maradt az udvarban, hazatért. Mindkét háborúban besorozták, így a második világégéskor is katonáskodott. 1945-ben szerencsésen hazaért.
„Gazdaként és festőként egyaránt meghatározó egyéniség volt közössége számára” – olvasható Nagy Imre jellemzése, művészetét pedig a következőképp kategorizálják: „Festői felfogása alapján a posztimpresszionisták közé tartozik. Táj- és arcképfestőként jelentős, expresszív szemléletű festményein a székelység küzdelmes helytállását mutatja be, hegyes tájképein a szülőföld szeretete tükröződik. Csíki mezőket, pisztrángos patakokat, havasi pásztorokat, mosó asszonyokat, favágókat és lófürösztőket, téli utcákat és tavaszi, virágzó fákat festett. Grafikákat, akvarelleket, rézkarcokat és fametszeteket is készített. Legsikeresebb tusrajz-sorozata az Erdélyi Helikon tagjairól, Kemény Jánosról, Tamási Áronról, Gaál Gáborról készült”.
A művész ötvenkét éven át alkotott, műveiből keveset adott el, sőt: amit tudott, visszavásárolt, hogy lehetőség szerint minden műve közgyűjteménybe kerülhessen. Negyvennégy vásznát Marosvásárhely városának ajándékozta, ebből jött létre a Teleki Tékában a Nagy Imre-galéria. Zsögödi házában, melyet Csíkszereda városának adott, 1973-ban nyílt meg a Nagy Imre Emlékház és Képtár. A 83 küzdelmes év után, 1976 augusztusában elhunyt festőművész hamvait a házhoz toldott műterem külső falában helyezték örök nyugalomra. A szülőházban a festő személyes dolgai, használati tárgyai, bútorai, könyvei láthatóak, kiegészülve a kolozsvári lakásból elhozott tárgyakkal. A kollekció része például az egyébként nem dohányzó mester méhészkedéskor füsteregetésre használt Naþionale cigarettája, de látható az állványon félbe maradt utolsó kompozíciója is. Önéletrajzi írása Följegyzések címen posztumusz jelent meg 1979-ben, azóta több kiadást is megért már. Legtöbb művét a Csíki Székely Múzeum őrzi (több mint 6500-at), de a Magyar Nemzeti Galéria, a Brukenthal Múzeum, a Bukaresti Művészeti Múzeum és a Londoni Királyi Képtár is őrzi alkotásait, melyek össz-száma – a legkisebb vázlattól a legnagyobb kompozícióig – meghaladja a 9000-et.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!