
Vinicius góljával a CFR egyenlített. Mégis kikapott.
Fotó: Riti József
Jól odapörkölt a vasutascsapat a vezetőségnek. A rájátszás egyik kulcsmérkőzésének – sok sportportálon kis túlzással döntőnek – kikiáltott összecsapáson a CFR hazai pályán szenvedett kissé kínos vereséget. Kínos, mert a fellegvári alakulat a román élvonalban évek óta nem kapott ki a dr. Constantin Rădulescu stadionban. Dan Petrescu irányítása alatt pedig ez volt az első hazai veresége.
2020. július 01., 12:302020. július 01., 12:30
És hogy miért fricska a vezetőségnek? Azért, mert szinte biztos, hogy Camora és társai nem véletlenül kaptak ki éppen vasárnap és éppen a nagy rivális ellen. Ha a Medgyes vagy az Astra ellen botlanak, még mindig több esély marad a bajnokság megnyerésére. De miután a többi csapat, élen az FCSB-vel, lemaradt a bajnoki címért folyó harcban, egyedül a Craiova tűnt esélyesnek arra, hogy méltó ellenfele legyen Omraniéknak. És tessék, a CFR éppen ellenük szenvedett meglepő vereséget. Így akartak üzenni a vezetőségnek, hogy őket is illene figyelembe venni. Hogy nekik is van szavuk, rájuk is kell hallgatni. És mivel a közvetlen rivális győzött a Fellegváron, ez a legfájóbb. Tudják jól a játékosok. Nem először tették ezt, az elmúlt években sokszor nyúltak ehhez az eszközhöz: nem volt bónusz, nem volt időben fizetés, kikaptak, egy kicsit ráijesztettek a vezetőkre.
Most állítólag hasonló volt a helyzet, a klubon belül problémák adódtak. Ezt a mérkőzés után maga Dan Petrescu is elismert, ráadásul a gyenge játékot éppen ennek számlájára írta. Ezt pedig ő ritkán szokta nyilatkozni a sajtónak. Hogy milyen gondok adódtak a háttérben, azt csak találgatni lehet. De azt nem, hogy a csapat miért volt ennyire gyenge. Az ugyanis elképzelhetetlen, hogy miután az egész idei bajnokságban csupán három gólt kapott Arlauskis, most „véletlenül” egy mérkőzés alatt duplázódjék meg a szám. Felfoghatatlan, hogy akkor, amikor a Lazio, a Rennes vagy a Celtic Glasgow vereséggel hagyja el a pályát, amikor a spanyol La Liga egyik – százmilliós játékosokkal teletűzdelt – sztárcsapata is csupán egy szerencsés gólt képes rúgni a CFR-nek, addig a Craiovának futószalagon akadnak helyzetei a betonvédelemmel rendelkező együttesnek. Aki látta, hogy Vinicius, Burcă vagy Camora hány gólban „jeleskedett” és miként futottak el az ellenfél csatárai elől, annak más nem juthat eszébe csak az, hogy itt többről van szó, mint arról, hogy a CFR rossz napot fogott ki.
Érdekes, milyen nyugodtak és vidámak a kolozsvári játékosok – figyelt fel a mérkőzés utáni hangulatra az egyik sportadón a műsorvezető. Eszembe jutott Lang Ádámnak egy megjegyzése, amelyet egy vele készült beszélgetésem után „ejtett el” akkor, amikor a magyar válogatott még a kolozsváriak keretét erősítette. „Éreztük a pályán, hogy mindegyik ellenfelünknél sokkal jobbak vagyunk. Ha a kispad elé egy botot szúrtak volna le, akkor is megnyertük volna a bajnokságot” – súgta oda kicsit fellengzősen a tavalyi címvédést követően. Nos lehet, most hasonló a helyzet. A fiúk tudják, ha rákapcsolnak, simán nyerik a pontvadászatot. Csak éppen rá kell ijeszteni egy kicsit a hivatalosságokra. Nos, ez vasárnap este megtörtént. Kíváncsian várjuk a folytatást. Képesek-e a fennmaradó öt mérkőzést hiba nélkül lehozni. Mert sok botlás most már valóban nem fér bele, hiszen a Craiova egy ponttal liheg a nyakukban, s nekik még idegenben kell játszaniuk nemcsak az FCSB, hanem az oltyán csapat ellen is.
A hétfő esti mérkőzést követően amúgy a bronzért folyó csata sem dőlt el, hiszen a Becali gárdája 2–0-ás félidei vezetést követően vereséget szenvedett Giurgiuban az Astra együttesétől. A hazaiaktól ismét az az Alibec brillírozott, akinek valószínűleg még mindig törleszteni valója akad azt követően, hogy az FCSB-től nem baráti körülmények között vált el. A bukaresti csapatnak már csupán egy célja van: megnyerni a kupát. Ehhez rendkívül közel került, hiszen a Dinamo elleni 3–0-ás győzelemmel tulajdonképpen már döntőben érezheti magát. Hasonlóan a jászvásáriak ellen 5–1-es győzelmet arató Sepsi OSK. Kérdés, a kupadöntőben ki bizonyul majd frissebbnek és motiváltabbnak: a bajnoki címet a véghajrában negyedik alkalommal elbukó bukaresti alakulat vagy a története első kupadöntőjére készülő „háromszéki” csapat? Az OSK-nak különben a bajnokságban nem kell különösebben izgulnia. Bár matematikailag kieshet ugyan, a mutatott játék alapján erre kicsi a valószínűség.
Nagy bajban van viszont a másik fővárosi alakulat. Az elmúlt években a Dinamónál egyre-másra robbantak ki a konfliktusok a tulajdonos–vezetőség–edző–szurkolók–játékosok körben. S ezeknek mindig a csapat látta a kárát: az eredményesség folyamatosan csökkent. Annyira, hogy egyesek már a vészharangot kongatják: mi lesz, ha a bukaresti csapat fennállása óta először esik ki az élvonalból? Hát megsúgom: semmi. Legalábbis itt Erdélyben nem fog nagy vihart kavarni. Legfennebb azok a soviniszta hőzöngők tűnnek el egy időre a Liga 1-es stadionok környékéről, akik úton-útfélen a bunyót provokálják, az ordibálást helyezik előtérbe és a magyarok országból való kiebrudalását szorgalmazzák. Kár, hogy a Sepsi a kupadöntőben nem tud ellenük – a bajnoksághoz hasonlóan – ismét nyerni.
Ami pedig a kiesés elleni harcot illeti: szinte még bármi megtörténhet, hiszen a pontok alapján az alsóházban szereplő nyolc csapat közül a Viitorult (és talán a Sepsit) kivéve egyiknek sem biztosított a jövő évi élvonalbeli szereplése. A nemzetközi kupákban való szereplésért már nem folyik olyan ádáz harc, hiszen a felsőházból az Astra és a Medgyes anyagi/adminisztratív okok miatt nem indulhat. A CFR és a Craiova biztos részvevő, a harmadik helyért csupán a Botoșani és az FCSB harcol. Ha pedig az utóbbi a befutó, akkor már a Sepsi is Európában érezheti magát.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!