
Fotó: Veres Nándor
Kezd kilábalni a gödörből, próbálja feledtetni az elmúlt idény kudarcát a romániai magyarság emblematikus sportcsapata, a Csíkszeredai Sportklub jégkorongegyüttese. Közben a székelyföldi utánpótlás-nevelés egyre több külföldi csapatnál öregbíti az itthoni iskolák hírnevét.
2015. december 30., 09:072015. december 30., 09:07
Nyolcvanéves történetének egyik legsikertelenebb évadjaként könyvelheti el a 2014–2015-ös idényt a Csíkszeredai Sportklub: nem jutott be a MOL Liga rájátszásába, és csupán ötödik helyen végzett a hatcsapatos román pontvadászatban. Nem indult jól az idei szezon sem, alig tudták kialakítani a kezdéshez szükséges keretet, az augusztus-szeptemberi hónapokban a Geréb István–Nagy Béla edzőpárosnak több esetben improvizálni kellett, hiszen sorra sérültek le a játékosok. A MOL Liga alapszakaszának első tíz mérkőzése után a Sportklub alig 2 ponttal a tabella utolsó helyét foglalta el. Szeptemberben elkezdődött a román bajnokság alapszakasza is, ahol a kék-fehérek öt vereséget szenvedtek el.
Október elején aztán nagy fordulat állt be a Sportklub háza táján, leigazoltak két lett és egy orosz játékost (Kirils Tambijevs és Kalvis Ozols, illetve Anton Berljov), majd sorra jöttek a többi idegenlégiósok. De a legnagyobb fogás azonban Artur Oktyabrjov edző szerződtetése. Az orosz szakember már első nyilatkozatában elmondta: rengeteg tennivalója van és ezt csak munkával lehet elérni. Egyik legfontosabb feladatának tekintette elhitetni a fiúkkal, hogy képesek mérkőzéseket nyerni. És jöttek az eredmények, növekedett a nézőszám a Vákár Lajos Műjégpályán. A MOL Ligában a Sportklub felzárkózott, jelenleg a hetedik helyen áll, és komoly esélyei vannak az első hat között, rájátszást jelentő helyen végezni. A román bajnokságban is komolyan menetel a csíki gárda, jelenleg első helyen áll, holtversenyben a címvédő galaciakkal, így szinte biztosra vehető, hogy az első négy között végez az alapszakaszban, így bejut az elődöntőbe.
A 2015/16-os jégkorong MOL Ligában a csapatonként 48 meccses alapszakasz február 4-ig tart, a negyeddöntő február 7-től 18-ig, az elődöntő február 21-től március 6-ig, míg a döntő március 9-én kezdődik és legkésőbb március 23-án ér véget.
A közös magyar–román hokibajnokság a nyolcadik idényénél tart. Az eddigi kiírások győztesei. 2009: HC Csíkszereda. 2010: Vasas HC. 2011: HSC Csíkszereda. 2012: Dab.Docler. 2013: Dab.Docler. 2014: Érsekújvári HC. 2015: Miskolci Jegesmedvék
Teremeli a játékosokat a sportiskola
Évtizedek óta Csíkszereda a Kárpát-medence hokicsapatainak egyik játékosforrása, szinte nem is volt olyan romániai csapat, melynek sorait ne erősítette volna Csíkban nevelt játékos. Jelenleg is ugyanez a helyzet, a Gyergyószentmiklósi Progym kivételével mindenik romániai csapatban, sőt számos magyarországi együttesben találunk csíki nevelésű játékost. Az utánpótlásképzés nem a Sportklub, hanem a tanügyminisztérium alárendeltségébe tartozó Csíkszeredai ISK keretében zajlik. A Márton Simon és Péter Árpád által vezetett ISK számára nagy kihívást jelent a minőségi hokis képzés, hiszen a hazai csapatokat simán verik, így komolyabb ellenfelek után kellett nézni. Pár éve rendszeresen részt vesznek a korosztályos magyar bajnokságokban, jelenleg három csapattal, az U18, az U16 és az U14-esek vannak jelen a magyar pontvadászatokban. Péter Árpád szerint a legnagyobb gond az, hogy évente több gyerek távozik az ISK-tól, külföldi, főleg magyarországi csapatokhoz igazol, és az ISK a befektetett munkáért, az elköltött pénzért semmit sem kap cserébe. Csak idén 20 ifjúsági, 18 éven aluli hokis igazolt át Magyarországra. De játszik csíki hokis a német, a cseh és a svéd U20-as elitbajnokságban is, ők a csíki utánpótlásképzés hírnevét öregbítik. Péter Árpád nagyon örül, hogy a Sportklubnál ma még aktív játékos, a testnevelő tanári képzéssel rendelkező Moldován Ervin kezdőcsoportot indított, és foglalkozik a gyerekkel.
Komoly munka zajlik Karcfalván
Százötven gyermek jégkorongozik a csíkkarcfalvi központú Felcsík SK U8, U10, U12, és U14-es korosztályú csapatainál – tudtuk meg Nagy Attilától, a klub menedzserétől. Nyolc edző dolgozik a gyermekekkel, akik korosztályos bajnokságokban vesznek részt. Mivel az U8 és U10-es korosztályokban nincs országos bajnokság, ők az Erdélyi Ligában szerepelnek, az U12, és U14-es korosztályosok viszont az Erdélyi Liga mellett a magyar bajnokságokban is részt vesznek. A Felcsíki Műjégpályán naponta reggeltől estig van program, az edzések mellett román bajnoki jégkorongmérkőzéseket is rendeznek itt. De volt itt már több MOL Liga-találkozó; országos szintű versenyeket, klubcsapatok és válogatottak edzőtáborait, amatőr jégkorongtornákat, illetve számos szabadidős tevékenységet is szerveznek.
A Brassói Corona feladta a MOL Ligát
A barcasági jégkorong-együttes változtatott célkitűzésén: a romániai bajnokságra fektetik a hangsúlyt. A Brassó az idény első felében a MOL Liga és a romániai bajnokság kihívásai által jelentett kettős terhelést úgy osztotta meg, hogy a MOL Ligára koncentrált, a romániai bajnokságban pedig a fiatalok küzdöttek, amikor a helyzet úgy kívánta. Közben Teodor Sava, a brassóiak elnöke kijelentette, hogy az elsődleges céljuk novembertől a romániai bajnokság rájátszásába való bekerülés. A MOL Ligás meccseken főleg a fiatalok kaphatnak majd szerepet, példaként az UTE együttesét hozta fel, a lila-fehérek néhány éve sok ifjúságival a keretükben játszottak.
Tervek Gyergyószentmiklóson
Pár évvel ezelőtt még a MOL Ligában szerepelt a Gyergyószentmiklósi Progym, de a kisváros nem bírta meg a számára nagyon sok pénzbe kerülő magyar–román bajnokságot, így jelenleg csak a romániai pontvadászatokban érdekelt. Gyergyószentmiklóson idén felújították a jégpályát, és építik a jövőt. Minden korosztályban van utánpótláscsapatuk, a következő évekre pedig egy MOL Ligába is benevezhető ütőképes csapatot szeretnének összehozni.
Nemzetközi kihívások
Három világbajnokságon és a 2018-as téli olimpia előselejtezőjén lesznek érdekeltek 2017 első felében a – többségében székelyföldi sportolókból álló – romániai jégkorong-válogatottak. A felnőttek a február 11. és 14. között esedékes olimpiai kvalifikációs tornára Japánba, Szapporóba utaznak, ahol a házigazda Japán, illetve Ukrajna és Horvátország ellen lépnek jégre a továbbjutást jelentő első helyért. Az innen továbbjutó együttesnek még egy újabb selejtezőn kell túljutnia, hogy kijusson a téli ötkarikás játékokra. A romániai válogatott 1980-ban, Lake Placidben vett részt utoljára téli olimpián jégkorongban. A felnőtt válogatott a világbajnokságok 3. értékcsoportjában érdekelt, ezt a tornát a horvátországi Zágrábban rendezik 2016 áprilisában. Az U20-as válogatott az 5. értékcsoportban (2017. január, Újvidék, Szerbia) érdekelt, az U18-asok pedig a 4. értékcsoportba kaptak besorolást (2017. április, Brassó).
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!