Hirdetés

Újra csúcsra tör a székely hoki

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Kezd kilábalni a gödörből, próbálja feledtetni az elmúlt idény kudarcát a romániai magyarság emblematikus sportcsapata, a Csíkszeredai Sportklub jégkorongegyüttese. Közben a székelyföldi utánpótlás-nevelés egyre több külföldi csapatnál öregbíti az itthoni iskolák hírnevét.

Dobos László

2015. december 30., 09:072015. december 30., 09:07

Nyolcvanéves történetének egyik legsikertelenebb évadjaként könyvelheti el a 2014–2015-ös idényt a Csíkszeredai Sportklub: nem jutott be a MOL Liga rájátszásába, és csupán ötödik helyen végzett a hatcsapatos román pontvadászatban. Nem indult jól az idei szezon sem, alig tudták kialakítani a kezdéshez szükséges keretet, az augusztus-szeptemberi hónapokban a Geréb István–Nagy Béla edzőpárosnak több esetben improvizálni kellett, hiszen sorra sérültek le a játékosok. A MOL Liga alapszakaszának első tíz mérkőzése után a Sportklub alig 2 ponttal a tabella utolsó helyét foglalta el. Szeptemberben elkezdődött a román bajnokság alapszakasza is, ahol a kék-fehérek öt vereséget szenvedtek el.

Október elején aztán nagy fordulat állt be a Sportklub háza táján, leigazoltak két lett és egy orosz játékost (Kirils Tambijevs és Kalvis Ozols, illetve Anton Berljov), majd sorra jöttek a többi idegenlégiósok. De a legnagyobb fogás azonban Artur Oktyabrjov edző szerződtetése. Az orosz szakember már első nyilatkozatában elmondta: rengeteg tennivalója van és ezt csak munkával lehet elérni. Egyik legfontosabb feladatának tekintette elhitetni a fiúkkal, hogy képesek mérkőzéseket nyerni. És jöttek az eredmények, növekedett a nézőszám a Vákár Lajos Műjégpályán. A MOL Ligában a Sportklub felzárkózott, jelenleg a hetedik helyen áll, és komoly esélyei vannak az első hat között, rájátszást jelentő helyen végezni. A román bajnokságban is komolyan menetel a csíki gárda, jelenleg első helyen áll, holtversenyben a címvédő galaciakkal, így szinte biztosra vehető, hogy az első négy között végez az alapszakaszban, így bejut az elődöntőbe.

A 2015/16-os jégkorong MOL Ligában a csapatonként 48 meccses alapszakasz február 4-ig tart, a negyeddöntő február 7-től 18-ig, az elődöntő február 21-től március 6-ig, míg a döntő március 9-én kezdődik és legkésőbb március 23-án ér véget.

A közös magyar–román hokibajnokság a nyolcadik idényénél tart. Az eddigi kiírások győztesei. 2009: HC Csíkszereda. 2010: Vasas HC. 2011: HSC Csíkszereda. 2012: Dab.Docler. 2013: Dab.Docler. 2014: Érsekújvári HC. 2015: Miskolci Jegesmedvék

Teremeli a játékosokat a sportiskola

Évtizedek óta Csíkszereda a Kárpát-medence hokicsapatainak egyik játékosforrása, szinte nem is volt olyan romániai csapat, melynek sorait ne erősítette volna Csíkban nevelt játékos. Jelenleg is ugyanez a helyzet, a Gyergyószentmiklósi Progym kivételével mindenik romániai csapatban, sőt számos magyarországi együttesben találunk csíki nevelésű játékost. Az utánpótlásképzés nem a Sportklub, hanem a tanügyminisztérium alárendeltségébe tartozó Csíkszeredai ISK keretében zajlik. A Márton Simon és Péter Árpád által vezetett ISK számára nagy kihívást jelent a minőségi hokis képzés, hiszen a hazai csapatokat simán verik, így komolyabb ellenfelek után kellett nézni. Pár éve rendszeresen részt vesznek a korosztályos magyar bajnokságokban, jelenleg három csapattal, az U18, az U16 és az U14-esek vannak jelen a magyar pontvadászatokban. Péter Árpád szerint a legnagyobb gond az, hogy évente több gyerek távozik az ISK-tól, külföldi, főleg magyarországi csapatokhoz igazol, és az ISK a befektetett munkáért, az elköltött pénzért semmit sem kap cserébe. Csak idén 20 ifjúsági, 18 éven aluli hokis igazolt át Magyarországra. De játszik csíki hokis a német, a cseh és a svéd U20-as elitbajnokságban is, ők a csíki utánpótlásképzés hírnevét öregbítik. Péter Árpád nagyon örül, hogy a Sportklubnál ma még aktív játékos, a testnevelő tanári képzéssel rendelkező Moldován Ervin kezdőcsoportot indított, és foglalkozik a gyerekkel.

Komoly munka zajlik Karcfalván

Százötven gyermek jégkorongozik a csíkkarcfalvi központú Felcsík SK U8, U10, U12, és U14-es korosztályú csapatainál – tudtuk meg Nagy Attilától, a klub menedzserétől. Nyolc edző dolgozik a gyermekekkel, akik korosztályos bajnokságokban vesznek részt. Mivel az U8 és U10-es korosztályokban nincs országos bajnokság, ők az Erdélyi Ligában szerepelnek, az U12, és U14-es korosztályosok viszont az Erdélyi Liga mellett a magyar bajnokságokban is részt vesznek. A Felcsíki Műjégpályán naponta reggeltől estig van program, az edzések mellett román bajnoki jégkorongmérkőzéseket is rendeznek itt. De volt itt már több MOL Liga-találkozó; országos szintű versenyeket, klubcsapatok és válogatottak edzőtáborait, amatőr jégkorongtornákat, illetve számos szabadidős tevékenységet is szerveznek.

A Brassói Corona feladta a MOL Ligát

A barcasági jégkorong-együttes változtatott célkitűzésén: a romániai bajnokságra fektetik a hangsúlyt. A Brassó az idény első felében a MOL Liga és a romániai bajnokság kihívásai által jelentett kettős terhelést úgy osztotta meg, hogy a MOL Ligára koncentrált, a romániai bajnokságban pedig a fiatalok küzdöttek, amikor a helyzet úgy kívánta. Közben Teodor Sava, a brassóiak elnöke kijelentette, hogy az elsődleges céljuk novembertől a romániai bajnokság rájátszásába való bekerülés. A MOL Ligás meccseken főleg a fiatalok kaphatnak majd szerepet, példaként az UTE együttesét hozta fel, a lila-fehérek néhány éve sok ifjúságival a keretükben játszottak.

Tervek Gyergyószentmiklóson

Pár évvel ezelőtt még a MOL Ligában szerepelt a Gyergyószentmiklósi Progym, de a kisváros nem bírta meg a számára nagyon sok pénzbe kerülő magyar–román bajnokságot, így jelenleg csak a romániai pontvadászatokban érdekelt. Gyergyószentmiklóson idén felújították a jégpályát, és építik a jövőt. Minden korosztályban van utánpótláscsapatuk, a következő évekre pedig egy MOL Ligába is benevezhető ütőképes csapatot szeretnének összehozni.

Nemzetközi kihívások

Három világbajnokságon és a 2018-as téli olimpia előselejtezőjén lesznek érdekeltek 2017 első felében a – többségében székelyföldi sportolókból álló – romániai jégkorong-válogatottak. A felnőttek a február 11. és 14. között esedékes olimpiai kvalifikációs tornára Japánba, Szapporóba utaznak, ahol a házigazda Japán, illetve Ukrajna és Horvátország ellen lépnek jégre a továbbjutást jelentő első helyért. Az innen továbbjutó együttesnek még egy újabb selejtezőn kell túljutnia, hogy kijusson a téli ötkarikás játékokra. A romániai válogatott 1980-ban, Lake Placidben vett részt utoljára téli olimpián jégkorongban. A felnőtt válogatott a világbajnokságok 3. értékcsoportjában érdekelt, ezt a tornát a horvátországi Zágrábban rendezik 2016 áprilisában. Az U20-as válogatott az 5. értékcsoportban (2017. január, Újvidék, Szerbia) érdekelt, az U18-asok pedig a 4. értékcsoportba kaptak besorolást (2017. április, Brassó).

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?

A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Hirdetés
2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
Hirdetés
Hirdetés