
2016. október 22., 17:162016. október 22., 17:16
2016. október 22., 17:222016. október 22., 17:22
Kiválóra és mégis pocsékra sikeredett a tavalyi női Bajnokok Ligája magyar szempontból. Kiválóra, hiszen a többnyire sérült Tomori, valamint a szülési szabadságáról visszatért, majd lesérült Görbicz nélkül kellett megállnia a helyét a Győri Audi ETO-nak. Ez pedig olyan jól sikerült, hogy a kezdeti bukdácsolásokat követően Ambros Martín tanítványai a májusi Final Fourba kerültek, ott pedig döntőt játszottak. Nem is akárhogyan. A Budapesten megrendezett döntőben a Bukaresti CSM-t szerették volna legyőzni, amire meg is volt az esélyük. Ám a román csapat végül mégis győzni tudott – hétmétereseket követően (különben ez történt férfivonalon a Veszprémmel is). Vagyis pocsék lett a vége, hiszen a magyar lányok hazai pályán szenvedtek vereséget az „ősi” riválistól.
Idén újult erőkkel fogtak neki a magyar – és természetesen a többi – csapatok az újabb kiírásnak, amelynek Final Fourját a nemzetközi szövetség döntése értelmében ismét Budapest rendezheti. Megvan tehát az újabb kihívás: magyar csapat hazai szurkolók előtt hódíthatja el a hőn áhított trófeát. A nagyobb esélye erre természetesen a magyarországi sztárcsapatnak, a Győri ETO-nak van, amely tavalyhoz képest ismét erősödött.
„A magyar nagyhatalom valóságos álomcsapatot állított össze az új szezonra, amelynek köszönhetően visszaülhet a trónra” – írta nemrég az európai szövetség (EHF) honlapja. Az oldal kiemeli: a tavalyi igazolásoknak volt idejük beilleszkedni Ambros Martín rendszerébe, megfelelő mélységet sikerült kialakítani a fiatal tehetségekkel, és természetesen fő helyen kezeli Nora Mörk érkezését. A norvég világklasszis mind lövőerejét, mind játékszervezői képességét tekintve a legjobbak közé tartozik a világon. A norvég klasszisról megjegyzik: az együttes sikeréhez ő lehet a hiányzó láncszem, és a sikertelen Susan Müller- és Linn Jörum Sulland-projekt (mind a német, mind pedig a norvég játékos rövid időt töltött Győrben) után végre összejöhet a klasszis jobbátlövő is az együttesnél.
Ettől függetlenül az erősorrend felállításában csupán holtversenyben került az élre a győri csapat. Az alaposan megerősített (Anna Vjahirjeva, Alexandrina Barbosa, Siraba Dembélé és Ana Paula Rodrigues) Rosztov-Don ugyanis a szakemberek szerint méltó ellenfele lehet Ambros Martín tanítványainak (ehhez képest a hétvégén az orosz alakulat vereséget szenvedett Bukarestben). A katalán edző amúgy néhány hete váratlan lépésre szánta el magát: szerződést írt alá a román szövetséggel, és a válogatott szövetségi kapitánya lett. Megvolt ugyan a joga hozzá, hiszen a győriekkel kötött egyezség ezt lehetővé tette számára, a szurkolók jelentős része azonban mélységesen elítélte a katalán lépését. Kérdés, hogy a két fronton vállalt munka mennyire befolyásolja majd az eredményeket, a győri klub vezetősége pedig hosszú távon milyen lépéseket tesz majd.
A másik magyar csapat, a Ferencváros a hatodik helyre került a rangsorban. A szakemberek szerint az együttes képes csodálatos teljesítményre is, de túl hullámzó a játéka. Ha kiegyensúlyozottan szerepel, és lesz egy kis szerencséje is, akkor talán lehet helyi csapat is a budapesti négyes döntőben. Valószínűleg a Fradinál is érezték a tavalyi hullámzó teljesítményt, ugyanis a vezetők idén igyekeztek jelentősen erősíteni a csapatot: szezon végén átcsábították a Győrnél kevesebb játéklehetőséget kapó Kovacsics Anikót, nemrég pedig leigazolták Marija Jovanovics jobbkezes átlövőt. A montenegrói játékos pályafutásának eddigi legnagyobb sikere a 2012-ben Londonban megszerzett olimpiai ezüstérem, valamint az ugyanabban az évben Belgrádban begyűjtött Európa-bajnoki arany. Jovanovics az előző idényben a francia bronzérmes Issy-Paris játékosa volt, de korábban a Buducsnoszt Podgoricával és az Oltchim Vâlceával is a Bajnokok Ligája elődöntőjébe jutott.
„Szerettünk volna erősíteni a csapaton, mert komoly erőpróbák előtt állunk mind a hazai, mind a nemzetközi színtéren” – mondta Bognár László, az FTC kézilabda szakosztályának ügyvezető igazgatója. „Hosszú ideje kerestük azt a játékost, aki valós előrelépést jelent együttesünk számára, és úgy vélem, Marija Jovanovics személyében most megtaláltuk.” A csapat erősítése pedig nem maradt válasz nélkül: a Fradi múlt hétvégén bravúros döntetlent ért el az erősorrend harmadik helyén álló macedón Szkopje otthonában. S ha már az esélyesekről van szó, nem szabad lebecsülni a mindig szívvel-lélekkel küzdő, sokszor a sportszerűség határait sem ismerő Podgoricát, valamint a címvédő Bukaresti CSM csapatát sem, amely az EHF által összeállított sorrendben nem fért fel a dobogóra.
Az EHF-szakírók erősorrendje
1. Győri Audi ETO KC (magyar), Rosztov-Don (orosz)
3. Vardar Szkopje (macedón)
4. Bukaresti CSM (román)
5. Buducsnoszt Podgorica (montenegrói)
6. FTC-Rail Cargo Hungaria (magyar)
7. Larvik (norvég)
8. Esbjerg (dán)
9. Midtjylland (dán)
10. Metz (francia)
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!