2014. július 29., 12:412014. július 29., 12:41
2014. július 29., 12:422014. július 29., 12:42
Az utóbbi évek legádázabb mérkőzéseit hozó, ugyanakkor az egyik leggyengébb bajnokságra van kilátás a hét végén kezdődő 2014-2015-ös idényben. Az előbbi megállapításoknak több oka is van. Egyrészt a néhány éve tartó gazdasági válság egyre inkább érezteti a hatását. Az elmúlt időszakban a Liga 1 erősebb csapatai a nemzetközi szereplésnek köszönhetően magas áron tudták eladni játékosaikat, így kevésbé érezték meg a nehézségeket. Elfogyott a pénz, sok esetben a támogató is, így több klub kénytelen rendkívül alacsony költségvetéssel számolni.
Másrészt közbeszólt a korrupcióellenes ügyészség (DNA) is, amely számos klub tulajdonosát, menedzserét juttatta rács mögé, így sok együttes támogató nélkül maradt. Nem könnyített a csapatok helyzetén a rendkívül kemény licencszabály sem, amely csapatok megszűnéséhez vagy alsóbb osztályokba való leminősítéséhez vezetett. Igaz, Răzvan Burleanu, a Román Labdarúgó-szövetség elnöke mindenkit biztosított a felől, hogy jövőre ez is változik. „A szabályok enyhülni fognak, és nem vezetnek automatikusan a csapatok kizárásához” – hangzott az elnöki ígéret.
Vitatott megújulás
Az ádáz csatákat leginkább az váltja ki, hogy jövőre érvénybe lép a Liga 1 új versenykiírása, amelynek értelmében a 2015-2016-os idényben az országos bajnokságban csak 14 csapat vehet részt. Ezért a rajt előtt álló bajnokság végén hat csapat esik ki, és csak kettő jut fel.
Az új rendszer nem aratott osztatlan sikert, a Profi Labdarúgó Liga (LPF) volt elnöke, Dumitru Dragomir rögtön bírálni kezdte. „A világon sehol nem tesznek ilyesmit. Az nem lehet, hogy egy szezon után hat csapat essen ki. Fokozatosan kellett volna bevezetni, első évben négy, másodikban is négy csapatnak kellett volna kiesnie a két-két feljutó mellett” – érvelt Dragomir. Többen is kételkednek az új rendszer hatékonyságában, mások szerint azonban mindez a román futball fejlődéséhez vezet.
A 14 csapatos kiírásban lesz egy alapszakasz és egy rájátszás. Az alapszakasz után az első nyolc csapat az első helyekért mérkőzik meg egymással, az utolsók pedig a kiesés elkerüléséért. A cél, hogy a táblázat élén végző csapatok még több mérkőzést játszanak egymással, amitől nemcsak a bajnokság színvonalának, de a nézőszámnak az emelkedését is remélik. Addig azonban a jelenlegi 18 csapatnak azért kell küzdenie, hogy szezon végén a legjobb 12 között végezzen.
A Liga 1-ben zajló átrendeződések alapján egyelőre nehéz megjósolni, mely együttesek kényszerülnek búcsút inteni a román első osztálynak. A jelenlegi erőviszonyokat tekintve a bajnokság élén az Astra, Steaua, Petrolul hármasfogat végezhet. Míg az elmúlt két évben a Steaua nyerte a bajnokságot, most valószínűleg több eséllyel indul a másik csillag, az Astra. A Steaua ugyanis tavaly nemcsak a tulajdonosát és menedzserét veszítette el – Gigi Becali és Mihai Stoica több mint egy éve ülnek a börtönben –, hanem az egész technikai stábját, valamint néhány meghatározó játékost is. Az új edző, Costel Gâlcă vereséggel kezdte a szezont – éppen az új rivális ellen. A román Szuperkupát tizenegyesekkel megnyerő Astra – hasonlóan nyerte meg a Román Kupát is a Steaua ellen – valószínűleg a legnagyobb esélyes a bajnokságra, miután a legerősebb és legkiegyensúlyozottabb kerettel rendelkezik. Ahogy korábban a Kolozsvári CFR esetében, ezúttal is mozgásba lendültek a bukaresti mechanizmusok. Az Astra győzelme után az egyik legnagyobb példányszámú román sportlap címoldalán öles betűkkel szerepelt a következő cím: A trófeák tolvaja (Hoþul de trofee).
Tülekedés az utolsó kapaszkodóért
A hármasfogat után nagy tülekedés várható a 4-6. helyekért, köztük a Dinamo, a CFR vagy akár a Kolozsvári U is. A helyzet nem rózsás a CFR-nél sem: Pászkány Árpád tulajdonos eladta a klubot egy befektetői csoportnak, mindössze 5 százalékot tartott meg magának. Ennek következtében több a részvényes a CFR-nél, mint játékos a keretben. A csapat különben teljesen kicserélődött: az újak portugál másod- és német harmadosztályból, valamint gyengébb román első osztályú kluboktól érkeztek. A gyengének tűnő keret mellett az összeszokottság hiánya is nagy gondot okozhat Vasile Miriuþă edzőnek, aki a román bajnokságban egyedülálló módon akár hat nyelven is képes kommunikálni tanítványaival.
Míg a hagyományosan jól szereplő, élcsapatok közül az Astránál nincsenek anyagi gondok – Ioan Neculae üzletember nem takarékoskodik, ha játékosvásárlásról van szó –, addig a többieknél éppen a másodosztályból felkerült Marosvásárhelynél nincs gond – köszönhetően az önkormányzat bőkezűségének. Ebbe a kategóriába sorolható a megszüntetett, majd több néven is újraalakult, majd egyesült, és az első osztályba feljutott Craiova is, amely a sötét ló szerepét töltheti be.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!