
A gól előtti pillanat. A CFR az utolsó percekben vesztette el a Viitorul elleni Szuperkupát
Fotó: Sport.ro
A román bajnokságban ismét újabb idény kezdődött. A csapatok vezetőségének a korábban megszavazott rendeleteknek megfelelően kell alakítaniuk a kereteket, de már az új rendelkezéseket is figyelembe kell venniük.
2019. július 16., 15:592019. július 16., 15:59
2019. július 16., 15:592019. július 16., 15:59
A múlt hét szombaton Ploieşti-en lejátszott román Szuperkupával megkezdődött az újabb labdarúgóidény. A CFR már az új szabályoknak megfelelően állt ki a Viitorul ellen, és 1-0–ás vereséget szenvedett. A néhány évvel ezelőtt bevezetett szabályoknak megfelelően ugyanis idéntől már minden csapatnak két U21-es fiatallal kell felállnia. Ez rendkívül megnehezíti a klubok elképzelését, főleg az élcsapatokét, hiszen a minél jobb helyezés elérése érdekében mindegyik a lehető legjobb felállásban szeretne pályára lépni. Márpedig két, többnyire tapasztalatlan fiatallal az együttes ereje csökken – vallja az edzők többsége.
„Ilyen szabály nincs sehol a világon. Engem
– fakadt ki nemrég a kolozsvári együttes edzője, Dan Petrescu. A rendelkezés ugyanis úgy szól, hogy a kezdő tizenegyben két fiatalnak kell szerepelnie, de csak az egyiknek kell végigjátszania a mérkőzést.
A rendelkezést különben többen is nehezményezték. Egyes szakemberek szerint jobb lett volna, ha nem kötelezik erre a klubokat, hanem a fiatalok játszatása esetén többlettámogatásokat helyeznek kilátásba. Ez nem lenne jó megoldás – állítják mások. Hiszen vannak olyan együttesek, amelyek a fiatalok felkarolása esetén kapott összegekre nem szorulnak rá. Inkább egy rutinosabb csapattal jó eredményt érnek el (például az első hat hely), a tévéközvetítési jogokért pedig sokkal több pénzhez jutnak, mint a fiatalok felkarolása esetén.
Hogy a csapatok vezetői mit gondolnak, teljesen mellékes, mert az érvényben levő rendelkezéseket be kell tartani. Legfentebb azt lesz érdemes figyelni, melyik edző fogja lecserélni a mérkőzés megkezdését követő néhány perc múlva az egyik U21-es játékosát.
A június 12-én kezdődött és szeptember 2-ig tartó átigazolási időszakot különben a klubok jobbára az előbb ismertetett – és a nemrég megszavazott új – szabályok fényében próbálják kihasználni.
A legnagyobb mozgás ismét a Dinamónál tapasztalható, ahonnan 10 játékos távozott, 12 pedig érkezett. A szerzemények ezúttal nem csak ismeretlen külföldiek: az Astrától igazolt Bejan és Mrzljak a védekezésben sokat segíthet a jobb napokat is megélt fővárosiaknak.
Ugyancsak tízen távoztak eddig az FCSB-től, Gigi Becali pedig mostanig nem igazán nyúlt a zsebébe erősítés céljából. Az együttes viszont ismét új edzővel kezdi meg az idényt: Bogdan Andone szinte a semmiből került a kispadra. „Mindenre nyitott vagyok, mindent elfogadok” – nyilatkozta kinevezése után a szakember. Sokan ez alatt azt értik, hogy a Becali által akár meccs közben diktált cseréket is hajlandó bevállalni. Ilyen előzmények után vajon milyen tekintélye lesz Andonénak a játékosok előtt, és milyen eredményeket érhet el a csapat?
Pótlásukra azonban a fellegvári alakulat vezetősége anyagiak hiányában többnyire idősebb vagy lejárt szerződésű játékosokat igazolt: Rondon (33) és Aurelio (30) a Medgyestől, Vâtcă (37) a Voluntari-tól érkezett. A spanyol elsőosztályt is megjárt 31 éves Pereira 400 ezer euróba került a vasutasoknak, és a török másodosztályból jött. Az egykori mali válogatott Sylla pedig egy norvég középcsapattól szerződött a CFR-hez. A játékos különben hat év alatt nyolc csapatnál fordult meg, ezért igencsak kérdéses a komolysága. A keret egy újabb bajnokság megnyerésére alkalmas lehet, de arra, hogy a nemzetközi kupákban eredményes legyen, nem.
A George Hagi által irányított klubot leginkább Ianis Hagi sorsa érdekli. Kérdés, hogy a Barcelonával, Bayern Münchennel is összeboronált, egyesek által zseninek titulált játékos végül hol fog kikötni. Óriási mozgás egyelőre a Craiovánál sem történt, az edző maradt Corneliu Papură. Ez a döntés inkább a riválisoknak kedvez, hiszen ezzel a szakemberrel az oltyán csapat valószínűleg nem sok vizet zavar majd. A tavaly a felsőházba jutott együttesek közül az Astra egyelőre nem vásárolt senkit, csupán a kiesett Călăraşi-tól csábította el Dan Alexát edzőnek.
Az alsóházi csapatok közül a Dinamo mellett a legnagyobb jövés-menés a Sepsinél volt. Meghatározó játékosok hagyták el a klubot: Tandia, Viera, Adrian Rus, Gabriel Moura és Daisuke Sato. Az érkezettek közül a legismertebb a székelyföldi származású edző, László Csaba, aki kinevezését követően elmondta: egy fejlődő klubhoz érkezett, és bízik benne, hogy kemény munkával tovább tudják folytatni a remek eredményeket.
„Személyében új alapokra helyezzük a sepsiszentgyörgyi labdarúgást.
– nyilatkozta Diószegi László, az OSK tulajdonosa. A háromszéki szurkolók a tavalyi idényben megszokták a felsőház légkörét. Az idei szezon végén vajon milyen levegőt fognak szívni?
A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) elnökének javaslatai alapján a szervezet végrehajtó-bizottsága újabb módosításokat vezetett be. A rendelkezések értelmében a 2021–2022-es idénytől kezdődően a Liga 1-ben szereplő csapatok közül csak az kapja majd meg az élvonalban való szereplés jogát, amely futballakadémiával rendelkezik, s amely egy szigorú kritériumrendszernek felel meg. Ha az ellenőrzések során (technikai és szakmai stáb, infrastruktúra, edzések, eredmények stb.) az illető akadémia nem éri el a 60 pontot a lehetséges 100-ból, a klub nem nevezhet az elsőosztályba.
Az új szabályok szerint 2021-től minden csapatnak 12 hazai (romániai) nevelésű játékossal kell rendelkeznie: 4 saját akadémiáról kikerült és 8, az országban nevelkedett játékossal.
A végrehajtó-bizottság azonban az előbbieknél még egy különlegesebb szabályt is megszavazott (egyedül csak az FCSB-t képviselő Valeriu Argăseală ellenkezett):
Az azt követő két idényben pedig még két újabb női csapatot kell létrehoznia a szövetség által megszabott korosztályokban.
„Olaszország három évvel ezelőtt hasonló szabályokat vezetett be, mint mi az idén. A Juventusnak, amelynek a férfiaknál hét egymást követő bajnoki címe van, az első női mérkőzésein egy-két ember lézengett a lelátókon. Ma már több mint 40 ezres nézettségnek örvendenek a női mérkőzések” – indokolta elképzeléseit Răzvan Burleanu FRF-elnök.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!