Úgy tűnik, akárcsak a bokszban, a kézilabdában is nagyon meg kell verni a címvédőt ahhoz, hogy a bírók ne tudjanak „közbeszólni”. Ez az általános vélemény azok után, hogy az MKB Veszprém kettős vereséggel búcsúzott a német THW Kiellel szemben a férfi kézilabda Bajnokok Ligája negyeddöntőjében.
2013. május 03., 22:512013. május 03., 22:51
2013. május 04., 18:242013. május 04., 18:24
Már a sorsolás pillanatában balszerencséje volt a veszprémi gárdának, hiszen a többi hat csapattal szemben sokkal több esélye lett volna a négyes döntőbe kerüléshez. Ám a sors úgy hozta, hogy a Kölnben rendezendő tornára a címvédőn keresztül vezessen az út, és erre a mutatott játék alapján meg is lett volna az esély. A kettős párharc alapján a Veszprém egyáltalán nem játszott alárendelt szerepet, hanem megmutatta: a világ legjobb csapatai ellen is képes felvenni a harcot. A bírók ellen azonban kevésbé. Akik nem látványosan ugyan, de a megfelelő időben hazai pályán megadták a Kielnek a kellő lökést, a Veszprém Arénában pedig a címvédőnek „kijáró” segítséget.
A Kielben lejátszott első mérkőzésen a német csapat gyenge játékot mutatott, főleg az első félidőben – a veszprémiek már az elején elhúztak, a 47. percben már hat góllal is vezettek. Ekkor feltámadt a Kiel, a magyar támadások nehézkessé váltak, a sok eladott labda mellett pedig a bírók is segítették a hazaiakat, akik a mérkőzés végén több vitatható emberelőnynek köszönhetően kiegyenlítettek, majd a győztes gólt is megszerezték (32-31).
A visszavágót nagy optimizmussal várták magyar részről. A Veszprém Aréna hangulatán nem is múlt semmi, a játékosokon és Carlos Ortega vezetőedzőn is csak kevés. A csapat újból kiválóan kézilabdázott, az első félidőben végig vezetett. A második félidő is nagy taktikai csatát hozott, a csapatok többször is változtattak védekezésükön, támadásukon. A Kiel a második félidőben átállt a négy kettes védekezésre, ami kissé meglepte a magyarokat. A 45. percig még így is tartották a lépést Nagy Laciék, akiket a dán Olesen-Pedersen bírópáros több alkalommal is hátrányosan sújtott ítéletével. Az apró, de bosszantó döntések felőrölték a csapatot, így az időhiányban szenvedő magyarokra helyeződött a nyomás. Ám még így is sikerült az időközben három gólosra nőtt hátrányt egyre faragni (28-29), ez azonban nem volt elég. A Veszprém, akárcsak Németországban, közel 50 percig hatalmas szívvel játszott, sokszor a világ legjobb csapatának kikiáltott Kiel fölé nőtt, ám ez kevésnek bizonyult a június 1-2-i kölni négyes döntőbe jutáshoz.
A mérkőzés lefújását követően Császárék sem hagyták szó nélkül a dán bírópáros ténykedését. Az ügy annyira komoly, hogy Vetési Iván, a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) elnöke felkérte az MKSZ játékvezetői bizottságát: vizsgálja meg a Veszprém–Kiel mérkőzést, és készítsen elemzést a találkozó bíráskodásáról, amelyet a magyar klub játékosai, vezetősége és szurkolói, valamint a magyar kézilabdabarátok is kifogásoltak. A bizottság elemzését az MKSZ eljuttatja az Európai Kézilabda-szövetségnek, hiszen eltökélt abban, hogy a magyar klubcsapatok és a magyar válogatottak minden mérkőzésen elfogulatlan játékvezetés mellett léphessenek pályára.
A negyeddöntők többi mérkőzésen a papírforma érvényesült: a válogatott játékosokkal megtűzdelt lengyel Kielce könnyedén jutott túl a Metalurg Szkopje együttesén (53-40), az Atletico Madrid nem bírt a Barcelonával (52-49), a Hamburg pedig legyőzte a másik német együttest, a Flensburg Handewittet (55-51).
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!