
Meglepő bejelentést tett Szűcs Gabriella: a korábbi magyar válogatott kézilabdázó a román nemzeti csapat színeiben kíván a továbbiakban szerepelni.
2015. szeptember 27., 11:152015. szeptember 27., 11:15
Nyárig szól a szerződésem, a románok kapacitálnak, hogy maradjak, de kerestek külföldről és itthonról is – még nem tudom, hogyan döntök. Fontos, hogy sok játéklehetőséghez jussak, és visszakerüljek a válogatottba is, mert mindenképpen szeretnék ott lenni még egy olimpián – ezt még öt évvel ezelőtt nyilatkozta Szűcs, miután a pekingi olimpiát követő 2009-es kínai világbajnokságra nem került be Mátéfi Eszter szövetségi kapitány keretébe. „Megbeszéltük, hogy számít rám, továbbra is a szeme előtt vagyok. Természetesen érzékenyen érintett, hogy nem lehettem ott Kínában, hiszen kiskorom óta valamennyi korosztályos válogatottban szerepeltem” – mondta akkor az átlövő.
Szűcs Gabriella azonban – talán a romániai csapatokban való játékának, talán a magyar válogatottban a posztján szereplő jobb játékosoknak „köszönhetően” – azóta sem került be a magyar szövetségi kapitányok keretébe, így lehetőség adódott arra, hogy válogatottat, egyes internetes kommentelők szerint „hazát” váltson. A román szövetségnek amúgy nem is kell őt honosítania, hiszen Szűcs Gabriella Nagyváradon született, szülei a ’90-es évek elején költöztek át Magyarországra, így kettős, magyar–román állampolgár. Debrecenben kezdett el kézilabdázni, mintegy tíz éven át játszott a hajdúsági városban. A román bajnok Oltchim Rm. Vâlceához 2008-ban igazolt, három éven át erősítette a román sztárcsapatot, majd egyéves debreceni kitérő után visszatért Erdélybe, ahol előbb a Zilah, majd a Nagybánya együttesébe szerződött, a máramarosi fővárosban játszik ma is.
„Nagyon jól érzem magam Romániában, hiszen itt születtem, akárcsak a szüleim – nyilatkozta a magyar válogatottalvilág- és Európa-bajnoki bronzérmes, olimpiai negyedik helyezett játékos. – Hét évet játszottam a magyar válogatottban, nagyon szép idők voltak, rengeteg szép emléket őrzök, de muszáj előre néznem, és nagyon remélem, hogy a magyar szurkolók megértik a döntésemet.”
A 31 éves játékost Németh András szövetségi kapitány meghívta a magyar keretbe, de Szűcs közölte: a román válogatottat választotta. „Itt tervezem a jövőmet, családot szeretnénk a román nemzetiségű férjemmel. Ez a meghívó különös érzéseket kelt bennem, és egyben megtiszteltetés is. Úgy hiszem, egy sportolónak az a csúcs, amikor egy országot képviselhet egy nemzetközi eseményen.”
A 96-szoros egykori magyar válogatott néhány évvel ezelőtt egy felkészülési tornán már szerepelt a román B-válogatottban, akkor azonban még teljesen más véleményen volt. „A világbajnokság előtt négyen maradtunk játékosok az Oltchimben, nem volt kivel edzenünk, a román B-csapat pedig éppen ott tréningezett, így kapóra jött a lehetőség. Ezután megjelent a román sajtóban egy cikk, hogy engem honosítanának, noha erről szó sem lehet: szívügyem a hazám, a magyar válogatott, és most is hátborzongató érzés volt együtt énekelni a Himnuszt a győri szurkolókkal” – mondta akkor.
Úgy tűnik, a hátborzongató érzés múlóban, az október 8-i, Litvánia elleni Európa-bajnoki selejtezőn Szűcs Gabriella először szerepelhet tétmeccsen román színekben. Ha bizonyít, a román válogatottat erősítheti a december 5–20. közötti dániai világbajnokságon is.
Rajta kívül különben alig lehet olyan sportolót találni, aki magyarként a román válogatottat választotta volna. A második világháború „határtologatós” éveiben fordult elő utoljára, hogy Magyarországon született sportolók – kizárólag futballisták – végül Romániában kötöttek ki. Köztük a Bonyhádon született Bonyhádi László, aki mindkét bajnokságban szerepelt, a párizsi békeszerződést követően pedig Kolozsváron telepedett le, és 1947-1948 között három alkalommal húzta fel a román válogatott mezét. Utoljára 1948. június 6-án, amikor az újpesti stadionban a magyar válogatott 9-0-ra győzte le a románokat.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!