
Több évnyi szünet után újra van képviselője a székelyföldi labdarúgásnak a romániai labdarúgó-bajnokság országos szintjén. Az elmúlt hét végén rendezett osztályozót a Csíkszeredai FK és a Sepsiszentgyörgyi OSK egyaránt sikerrel abszolválta, így ősztől mindkét együttes a C-osztályban szerepelhet.
2014. június 26., 23:162014. június 26., 23:16
Marosvásárhelyen több mint 1000, Bákóban közel 800 szurkoló ünnepelte a csíkiak 2-0-ás győzelmét a Brassó megyei Zernyest ellen, illetve a háromszékiek tizenegyesrúgások után megszülető feljutását Vrancea megye bajnoka, a Selena Jariştea ellen. Az eufória érthető: a székelyföldi megyék csapatai már évek óta a megyei osztályban szerepelnek. Vegetálásukat hol a más sportágakat célzó támogatói figyelemmel, hol pedig azzal magyarázták, hogy nem is érdemes próbálkozni a romániai futball „fertőjébe” való bekerüléssel.
A jó hírű Szentgyörgy
Diószegi László, a sepsiszentgyörgyi OSK főtámogatója nem is tagadja: bizonyos mértékben úttörő szerepre készülnek a C-osztályban. „Amíg nekem közöm van az egészhez, ennek a csapatnak egyetlen tisztességtelen mérkőzése sem lesz. Eddig is kizárólag becsületes eszközökkel jutottunk, s ez a továbbiakban sem lesz másként” – fogalmazta meg hitvallását a pékiparban elért sikereivel immár egész Romániában ismertté vált vállalkozó. Az üzletemberből soha nem veszett ki a hajdani szurkoló, s hiába intették józanságra, amikor három évvel ezelőtt kézbe vette a szentgyörgyi futball sorsát, azóta sem nyugszik: a következő bajnokságban a 3-8. helyezést, azt követően pedig a B-osztályba jutást célozza meg.
Ez mindenekelőtt nagyságrendekkel megnövekedő kiadásokat feltételez, az eddigi 400 ezer lejes éves költségvetésnek minimum a duplájával számol Diószegi. „Azt tartják, egy csapatot elsősorban a szurkolói tartanak életben, márpedig ezen a téren mi nagyon jól állunk – állítja. – Az eddigi támogatói kör a továbbiakban is vállalja az eddigi 400 ezres összeg biztosítását, és hasonló nagyságrendű összegre tett ígéretet a városi és a megyei önkormányzat is.” A C-osztályos szinten nem elhanyagolható léptékű költségvetéshez társulhat az OSK jó híre – adósságmentesség, a fizetések időbeni folyósítása –, amely Diószegi szerint máris több felsőbb osztálybeli futballista figyelmét felkeltette. Az erősítésekkel így aligha lesz baj, de egyelőre változatlan bizalmat élvez a feljutást kivívó gárda és Suciu Valentin vezetőedző is.
Építkező Csíkszereda
Visszafogottabb terveket szövögetnek Csíkszeredában, ahol egyelőre többek között a költségvetés meghatározását is attól teszik függővé, hogy hány csapatos lesz a C-osztály, s így mekkora kiszállásokra kényszerülnek. „Eddig a klubnak mindössze két fizetett alkalmazottja volt, Illyés Róbert játékos-edző és Bajka Béla, akik az utánpótlás-nevelésben is dolgoztak – fejtette ki Szondy Zoltán klubelnök. – Az új körülmények között ez az állapot természetesen változni fog, de az alapelképzelésünk változatlan: a helyi fiatalokra kívánjuk építeni a jövő csapatát.” Mivel azonban a magyarországi Puskás Ferenc Futballakadémiával stratégiai és szakmai partnerségben dolgozó Székelyföldi Futballakadémia első „termése” leghamarabb 6-7 éven belül várható, az erősítéseket inkább a felcsúti futballneveldéből kiöregedő játékosokkal kívánják megoldani, mintsem a román futballpiacról vásárolva. „A marosvásárhelyi osztályozó előtt és után elénekelt Székely Himnusz újra egyértelműsítette, kiket is kell nekünk képviselnünk” – mondta Szondy.
A 16 és 18 éves korosztályban már az ország élvonalába tartozó csíki futballiskola amúgy máris hat játékossal képviselteti magát az FK keretében, amely – Illyés 40 éve ellenére is – a C-osztályos mezőny egyik legfiatalabb csapatának ígérkezik.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!