
Szinte egyszerre indult hódító útjára Székelyföld férfi és női labdarúgó-válogatottja. A két csapatban nemcsak a székelyudvarhelyi gyökerek a közösek, hanem az is, hogy magyar csapatokkal játszották első hivatalos mérkőzésüket. A férfiak a dardzsilingi serpák helyett a hétszeres magyar bajnok Debreceni VSC ellen, míg a hölgyek a világbajnoki selejtezőre készülő magyar női válogatottal.
2014. augusztus 15., 19:332014. augusztus 15., 19:33
A budapesti Wenczel Kristóf sportjogász kezdeményezésére 2014 elején vették fel a Székelyföld Labdarúgó Egyesületet a nem FIFA-tag labdarúgó-válogatottak alkotta NF-Tanácsba. „Nagyjából két éve egy újsághír révén értesültem az NF-Tanács létéről. Kapcsolatot teremtettem velük, elkezdtük a csatlakozási tárgyalásokat, januárban pedig a Székelyföld Labdarúgó Egyesület néven 43. tagként felvették ebbe a szervezetbe” – foglalta össze a kezdeti lépéseket Wenczel. Az egyesületet adminisztratív okokból Budapesten hozták létre, a válogatott irányítását a Futsal Klub Székelyudvarhely edzőjére – augusztus elseje óta a a román teremlabdarúgó-válogatott szövetségi kapitányára –, Jakab Zoltánra bízták. Székelyföld válogatottjának védnökei, Bölöni László, Buzánszky Jenő és Böjte Csaba támogatják az egyesület céljait.
Az elsődleges cél nem a minél nagyobb sportsiker volt, hanem nemzetközi megjelenési felület biztosítása a Székelyföld számára. A különböző, akár az NF-Tanács tagjaival vívott mérkőzések révén a régió hírneve olyan helyekre is eljuthat a világon, ahol eddig sosem hallottak még a székelyekről. Az amatőr, politikamentes szerveződés céljai közé tartozik azonban természetesen egy versenyképes székelyföldi labdarúgócsapat felállítása is, nemzetközi mérkőzések szervezése, Székelyföld szereplésének biztosítása a soron következő, immár 6. világbajnokságon. Egyelőre azonban kérdéses a valószínűleg télen valahol Észak-Afrikában rendezendő tornán való részvétel.
Dardzsiling helyett a magyar bajnok
Mivel nem székelyföldi nemzeti, hanem Székelyföld válogatottját alapították meg, a román labdarúgók felé is nyitott a régió csapata. Első mérkőzését május végén az NF-Tanácsba 42.-ként felvett Dardzsilinggel kellett volna játszania, a találkozóra azonban nem kerülhetett sor, mivel a hitelességük és beutazásuk valódi céljával kapcsolatban felmerült kétségek miatt az indiai fél többszörös vízumkérelmét is elutasította a magyar konzulátus. Új ellenfél után kellett nézni, végül a hétszeres magyar bajnok Debreceni VSC-vel sikerült megegyezni. Mivel a találkozó időpontja, július 12-e az első és másodosztályú csapatok felkészülési időszakára esett, Székelyföld válogatottjában nem szerepelhettek az ezekben az együttesekben szereplő játékosok, így Jakab a Hargita, Maros és Kovászna megyei 3. és 4. ligás csapatokból volt kénytelen összeállítani keretét. A debreceni Oláh Gábor utcai stadionban rendezett sporttörténelmi mérkőzést egyértelműen a házigazda DVSC uralta, ám a 6-0 ellenére Székelyföld válogatottja vastapsot kapott az 1500 nézőtől.
A történet következő fejezetét augusztus 16-án írják: Székelyföld válogatottja Kárpátalját, Beregszász válogatottját fogadja Székelyudvarhelyen. Az előzetes bejelentés szerint a mérkőzésre eljön az NF-Tanács elnöke és főtitkára is, hogy megtárgyalják a beregszászi FC Beregvidék amatőr csapatára épülő kárpátaljai egyesület megalakítását és a szövetséghez való csatlakozását. Székelyföld válogatottja idén még egy nemzetközi mérkőzést vív, november 8-án Raetia válogatottja érkezik Svájcból.
A magyarok győztek
A székelyföldi női válogatott létrehozása 2013 őszén kezdett körvonalazódni, mikor a Székelyudvarhelyi Vasas Femina meghívására a magyar női labdarúgó-válogatott akkori szövetségi kapitánya, Vágó Attila segédjeivel néhány napot töltött a városban. Mint kiderült, sportdiplomáciai jelentőségű volt a találkozó, hiszen sikerült lekötni idén júliusra az időpontot, amikor a 2015-ös kanadai világbajnokság selejtezőire készülő magyar női válogatott Székelyfölddel játszik barátságos találkozót. A megbeszélés céljai között amúgy az is szerepelt, hogy a szakmai stáb megbizonyosodjon, milyen szinten űzik a női labdarúgást: Székelyföldön így több kislánynak is megnyílhat az út a magyar korosztályos válogatottakba.
Bár időközben a magyar válogatott élén Vágó Attilát Markó Edina váltotta, mindez nem befolyásolta a találkozó létrejöttét. Székelyföld női válogatottja 90 százalékban a Marosvásárhelyi ASA és a Vasas Femina csapataira épült, edzője a székelyudvarhelyi Székely János. A találkozó előtt a magyar válogatott Marosvásárhelyen felkészülési mérkőzést játszott Románia csapatával, a kedvezőtlen időjárási körülmények között rendezett összecsapáson 5-1-re nyert a házigazda. A Székelyföld–Magyarország-találkozót felvezető sajtótájékoztatón Markó Edina szövetségi kapitány úgy fogalmazott: „bár nem túl kedvező az időpont, nem lehetett ellentmondani a felkérésnek. Biztos vagyok benne, hogy ezzel a mérkőzéssel csakis a magyarok nyernek” – mondta. Hummel-Smuczer Angéla, a magyar válogatott csapatkapitánya reményét fejezte ki, hogy a közeljövőben a székelyföldi lányokból is bekerülnek néhányan a magyar nemzeti tizenegybe.
Az udvarhelyi sétatéri stadionban közel ezer ember előtt csapott össze a két együttes, a hazaiak játékán látszott, hogy korábban mindössze három edzésen vettek részt, a sokkal összeszokottabb és nagyobb játékerőt képviselő magyar lányoknak gólt nem, csupán kapufát tudtak lőni, végül 5-0-s vendéggyőzelem született.
Székelyföld női válogatottjának jövőjéről egyelőre annyi biztos, hogy meghívást kaptak a 2015-ös Balaton Kupára, ahol a magyar, horvát, szlovák és román válogatottal játszhatnak.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!