
A Sepsi szurkolói idén jobb helyezést szeretnének a csapattól
Fotó: Pinti Attila
A járvány okozta csúszások és halasztások miatt későn fejeződött be a román labdarúgó bajnokság élvonala. És jóformán alig hirdették ki a bajnokot – valamint utolsó pillanatban a 14 csapatról a 16 csapatra való áttérést, megmentve ezzel a kieséstől a Dinamót –, máris kezdődhet az új szezon.
2020. augusztus 21., 10:292020. augusztus 21., 10:29
A csapatoknak még három hetük sem volt arra, hogy felkészüljenek az új idényre. A rövid szünet alatt azonban már rengeteg minden történt. Például lemondott posztjáról Viorel Duru, őt pedig szimpátiából követte az összes bizottsági tag. A román szakember húsz évet töltött a licencbizottság élén. Elhatározását rövid nyilatkozatában azzal indokolta, hogy a vezetőség részéről nem bírja a további megaláztatásokat.
Vagy legalábbis egyelőre úgy tűnik. Merthogy korábban is volt már példa arra, hogy a fővárosi alakulatot „eladták”, a leendő tulajdonos azonban, amikor megtudta, milyen méhkasba nyúlt, azonnal visszakozott. Most talán mégsem ismétlődik meg a korábbi helyzet: a vevő egy Granadában élő ingatlanbefektetésekkel foglalkozó cég tulajdonosa, Pablo Cortacero. A spanyol üzletember – aki korábban már két ibériai együttest, az Almeriát és az Getafét is meg akarta szerezni – kijelentette: a Dinamót szeretné ismét a román élvonal meghatározó csapatai közé emelni (Budescu állítólagos megvásárlása erről árulkodik). Hogy a történet miként alakul, a héten kezdődő szezon talán választ nyújt. Az viszont biztos, hogy az új vezetőség a klub részvényeiből 27,5 százalékot birtokló szurkolói csoportot (DDB) nem vonta be a megbeszélésekbe, s eddig a sajtó nyilvánossága előtt sem jelent meg.
Szomorúan alakul a helyzet a tavaly nagy meglepetésre a felsőházba kerülő Medgyesnél, amely az anyagi helyzete miatt nem indulhatott volna a nemzetközi kupákban. Dusan Uhrin vezetőedzőnek felmondtak abban a reményben, hogy meggyőzik Edi Iordănescut a folytatásról. Ám a román szakember, aki két évig ült a medgyesiek kispadján, egyelőre visszamondta az ajánlatot, így a klub vezetői próbálják visszacsalogatni a (nemrég kirúgott) cseh edzőt.
A múlt szezon utolsó meccseit részben ifikkel kellett lejátszania, az erősítésekről, újabb játékosok érkezéséről pedig alig lehet hallani.
Nincs rózsás helyzetben az Astra sem, a klub tulajdonosa, Ioan Neculae – aki Románia leggazdagabbjai közé tartozik – nem hajlandó annyi pénzt fektetni a klubba, mint korábban. Ezért kérdés, hogy a viszonylag értékes kerettel rendelkező csapatból hány játékost tudnak megtartani, s ennek függvényében milyen célokkal vágnak neki az ősznek.
Az FCSB-nél valószínűleg minden marad a régiben: Gigi Becali összevásárolja a Liga 1-ből a számára jónak tűnő játékosokat, élükre helyezi az éppen aktuális – és még ki nem rúgott – edzőt, akit egy rosszabb széria után majd meneszteni fog. „Szenzációt” csupán az jelent, hogy a klub bejelentette: négy játékos esetében pozitív tesztet állapítottak meg. Ezért a Liga 1 illetékesei azonnal léptek: az első fordulóra kiírt Astra–FCSB összecsapást máris halasztották.
A kiváló eredmények és a nemzetközi kupában való meglepően jó menetelés ellenére úgy tűnik, a CFR-nél sincs minden rendben. Egyrészt azért, mert a bajnokság végén Djokovic már jelezte: a fizetések késnek, ezért bejelentette, hogy távozni akar. Másrészt azért, mert az eddigi évek tapasztalatai alapján a fellegvári alakulat az elsők között volt, amely a leghamarabb mozgott a játékospiacon és szerezte be az erősítéseket. Idén azonban csupán Debeljuh érkezését jelentették be, a horvát csatár Szebentől érkezett.
Bizonytalan a helyzet Boli ügyében is. A fekete játékost Dan Petrescu hozta a csapathoz két évvel ezelőtt, majd elvitte magával Kínába, aztán visszahozta a Fellegvárra. Most a francia középhátvéd – akinek állítólag érvényes szerződése van a klubbal – sajtóhírek szerint aláírt egy török klubhoz. Ha mindez igaz, akkor vétséget követett el, amiért a CFR vezetőségének lehetősége van az UEFA-hoz fordulnia és a török klubtól kártérítést követelnie.
Hat év után újdonságot jelent az is, hogy idéntől a Viitorul kispadján már nem George Hagi ül. Néhány hete bejelentette, idén nem kíván edző lenni az általa támogatott klubnál. Az elmúlt másfél évben több meghatározó játékosát adta el, így nem csoda, hogy tavaly a felsőházba sem jutott be.
Az biztos, hogy a bírók így jóval kevesebb büntetőt fognak megítélni a csapat javára.
Viszonylag csend honol a Craiova háza táján. Az oltyánok óriási pofont kaptak legutóbb, amikor utolsó meccsen hazai pályán bukták el a bajnokságot a CFR-rel szemben. Pedig a pezsgőt behűtötték, a bulira a vendéglőt lefoglalták, sőt a szurkolók még egy bajnoki bannert is előkészítettek kedvenceik számára. Most azonban csendben készülnek az újabb idényre: megerősítették edzői minőségében Bergodit, és két középhátvéddel (Marius Constantin, Papp), valamint több más játékossal próbálnak erősíteni.
A többi csapatnál – a Botoşani-t és a szebeni alakulatot leszámítva – valószínűleg a túlélésre rendezkednek be remélve, hogy jövő nyáron, amikor meghúzzák a vonalat, ne alatta helyezkedjenek el.
Egy másik érdekes szerzeménye a sepsiszentgyörgyi csapatnak Bryan Nouvier. A 25 éves francia játékos korábban már játszott a kolozsvári, de a háromszéki együttesnél is. Az erősítésekkel Diószegi László csapata lehet, hogy a tavalyelőtti bravúros menetelést próbálja megismételni, amikor Niczuly Rolandék bejutottak a felsőházi rájátszásba. Igaz, az idei kupadöntős helyezés is történelmi tettnek számít az Olt partján.
Az új, 2020–2021-es idény tehát rövid szünet útjára indul immár nem 14, hanem 16 csapattal, de szintén a korábbi lebonyolítási rendszer szerint, amelynek értelmében az alapszakaszt az alsóházi és a felsőházi rájátszás követi – a szakemberek szerint ezúttal is egy Craiova–CFR párharc kimenetelű végjátékkal.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!