
A Sepsi OSK a román kupában menetel, hajszál választja el a döntőtől, ám a bajnokságban döcög
Fotó: Facebook/CSM Iași
A labdarúgás szinte az egyetlen sportág, amelyben a járvány miatt Európa-szerte felfüggesztették ugyan a bajnokságokat, de amint enyhítettek a szigorításokon, folytatódtak a küzdelmek.
2020. július 06., 21:142020. július 06., 21:14
Vannak bajnokságok, ahol már kitudódott az idei bajnok (például Németországban a Bayern München, Angliában a Liverpool, Bulgáriában a Ludogorec, Csehországban a Slavia), máshol (Olaszország, Spanyolország) hatalmas küzdelem várható az utolsó fordulóig. Romániában nagyjából a rájátszás közepe táján tartunk, és sem a bajnok, sem a kiesők kiléte nem ismert egyelőre.
A CFR előnye a tabella élén mindössze egy pontra csökkent, és a bajnokság végéig bármi megtörténhet. Bár a szakértők most is a kolozsváriakat tartják fő esélyesnek a bajnoki címre, több botlás nem fér bele az elkövetkező küzdelmekbe. Dan Petrescu edző taktikája nem minden csapat ellen válik be, ha nem a CFR rúgja az első gólt, hogy utána „ráüljön” az eredményre, bizony rögtön bonyolultabbá válik a helyzet. A vasutasok esztétikai szempontból néha csúnya, de tagadhatatlanul eredményes futballt játszanak, ezzel nyerhetik meg sorban harmadik alkalommal is a román bajnokságot.
A felsőházban szereplő hat csapat közül a többi négy leszakadni látszik a CFR és a Craiova mögött, Becali idegrohamokkal küzd, hiszen az FCSB ismét elpuskázta a lehetőséget, hogy bajnok legyen. Ameddig a bukaresti csobán már az edzői feladatokat is ellátja, és a valódi tréner csak papíron vezeti a csapatot, az ellenfeleknek nem kell félniük, hogy komoly vetélytársuk akad.
Az alsóházban még bármi előfordulhat, a nyolc csapat közül csupán Hagi csapata, a Viitorul lehet biztos a bentmaradásban. A legnagyobb meglepetés a jelenleg utolsó bukaresti Dinamo, amelyik történelme folyamán még soha nem esett ki az elsőosztályból. Helyezése érthető, ha figyelembe vesszük, milyen belső háború és fejetlenség dúl a klubon belül. Viszont a Voluntari, amelyről a rájátszás előtt úgy tűnt, biztos búcsúzó, remek sorozat után kissé nyugodtabban tekinthet a jövőbe.
Felemásra sikeredett a sepsiszentgyörgyi csapat szereplése. A Sepsi OSK a román kupában menetel, hajszál választja el a döntőtől, ám a bajnokságban döcög. 16 döntetlenével rekorder, és ő sem lehet biztos abban, hogy jövőre is a legjobbak között folytatja. Másrészt elérhető távolságban a kupadöntő, hiszen az elődöntő első mérkőzésén 5–1 arányban lemosta a pályáról a jászvásári csapatot.
A bajnokságban viszont nagyon össze kell szednie magát Diószegi és Leo Grozavu edző együttesének, ha bent akar maradni. Az utolsó két csapat búcsúzik az elsőosztálytól, a 14-ik helyen végző együttes osztályozót játszik a másodosztály harmadik helyezettjével.
Már korábban eldőlt, hogy a Ferencváros csapata – a tavalyi elsőségét követően – idén is megnyeri a magyar bajnokságot, a kieső sorsa viszont egy szívbajosoknak nem ajánlott utolsó fordulóban dőlt el. Azt már tudni lehetett, hogy a mindössze 10 pontot gyűjtött Kaposvár búcsúzik az NB I-től, ám az, hogy ki követi őt a másodosztályba, a bajnoki szezon utolsó perceiben dőlt el.
A hazaiak és a Paks összecsapásának végjátéka hihetetlen izgalmakat tartogatott: a döntetlenre álló mérkőzés – ami a debreceniek kiesését jelentette – utolsó percében a DVSC lőtt egy kapufát, pillanatokkal később pedig a gólvonalról pattant ki a labda. A dühös és elkeseredett hazai szurkolók a meccs végén levétették a Loki-mezt a játékosokkal, és kisebb összetűzésre is sor került. A Kisvárda és a szebb időket megélt Újpest győzött az utolsó fordulóban, így a Kaposvár és 27 év után a Debrecen folytatja a másodosztályban. A Ferencváros immár 31 bajnoki címmel, 23 magyar kupagyőzelemmel és 6 magyar szuperkupa-győzelemmel büszkélkedhet. A második helyen végzett a MOL Fehérvár, a harmadikon pedig a Puskás Akadémia, ezzel mindketten az Európa Liga selejtezőjében indulhatnak. Mint ahogy a Budapest Honvéd is, amely kupagyőztesként zárt.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!