
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság a 127. közgyűlésén elfogadta Thomas Bach elnök 20 plusz 20 pontból álló reformcsomagját, amely jelentős változásokat hozhat az olimpiai mozgalomban. Sokan új időszámításról beszélnek az olimpiarendezés pályáztatásában – és ez Magyarországot is érintheti.
2014. december 19., 15:282014. december 19., 15:28
Nem számítottam rá, hogy javaslataim ekkora visszhangra találnak, arra pedig végképp nem, hogy a gyűlésen levő tagországok képviselői egyhangúlag fogják elfogadni a 20 plusz 20 pontból álló reformcsomagomat – jelentette ki Thomas Bach NOB-elnök a monacói közgyűlést követő sajtótájékoztatón.
A modernizációs program révén a jövőben a jelenleginél gazdaságosabban lehet majd olimpiát rendezni. A NOB szeretné vonzóbbá tenni a rendezést, lefaragni a költségeket. A program egyik lényeges pontja, hogy az eddiginél hatékonyabb és rugalmasabb jelentkezési lehetőséget biztosít a rendezés iránt érdeklődő városoknak. Újdonság, hogy a jelentkezők előzetesen egyeztethetnek terveikről a nemzetközi szervezettel, így elkerülhetők lesznek plusz kiadások.
Gazdaságosság, tévécsatorna
Bach szerint ártott az olimpia nimbuszának, hogy a 2022-es téli játékokra eredetileg hat jelentkező volt, de – elsősorban pénzügyi okokra hivatkozva – négyen visszaléptek, és csak Peking, illetve a kazahsztáni Almati maradt versenyben. A szervezet azt szeretné, ha a rendező ország nem roppanna bele gazdaságilag a feladatba, mint például a 2004-es házigazda görögök, hanem jól járna. Az újítások lehetővé tennék, hogy újra a közösség és a sport, nem pedig az óriási kiadások, valamint a gigantikus létesítmények olimpia utáni kihasználhatatlansága kerüljön előtérbe. Így újra rendezhetnének ötkarikás játékokat olyan városok is, mint annak idején a belga Antwerpen, Stockholm vagy Helsinki. Az utóbbi időben ugyanis a luxuskörülmények biztosítása, a szigorú gazdasági megkötések, a mamutbefektetések kizárólag a megalopolisoknak kedveztek: ezért rendezhet olimpiát Rio de Janiero és Tokió, ezért kapta meg korábban a rendezés jogát Atlanta, Sydney, Peking és London.
Létrehoznak egy digitális televíziós csatornát, amely az ötkarikás játékokkal foglalkozik. A megvalósítás 2015 és 2021 között nagyjából félmilliárd euróba kerül. Az összeget a NOB-alapból, valamint a nemzetközi sportági szövetségek és a nemzeti olimpiai bizottságok fedezik. E mellett eltörölték azt a határt, miszerint a nyári játékokon legfeljebb 28 sportág szerepelhet, így a programba bekerülőknek már nem kell kivárniuk az eddig megszokott hét évet. A mindenkori házigazda – megkötésekkel ugyan, de – maga határozhat sportágak felvételéről.
A házigazda városnak – bizonyos korlátok között – megengedik, hogy más helyszínen, akár az adott országon kívül rendezzen meg egy-egy versenyt. Ezáltal lehetségessé válhat, hogy akár Magyarország is olimpiát rendezzen. A NOB-javaslat szerint ugyanis a rendező város 200 kilométeres vonzáskörzetébe tartozó létesítmények is szolgálhatnának különböző sportági rendezvények helyszínéül.
Kötelező összefogás
„Mintha Magyarországra szabták volna a tervezetet – fogalmazott Nagy Zsigmond, a Magyar Olimpiai Bizottság nemzetközi igazgatója. – A jövőben ugyanis a pályázat meghívásos lesz, a NOB partnerséget ajánl fel, és aktív segítséget nyújt a jelentkezőknek. Ráadásul most már országok is összefoghatnak, azaz akár a horvátokkal közösen is jelentkezhetünk. Jó referencia lehet ehhez például a 2021-es vizes világbajnokság rendezése, illetve az ahhoz kapcsolódó fejlesztések.”
Az elfogadott Agenda 2020 alapján különben feltétel lesz, hogy ne csak a város, hanem az egész ország támogassa az ötletet. Ezért a NOB külföldi közvélemény-kutató céggel állapíttatja meg, illetve ellenőrzi. Az is fontos szempont, hogy a rendezést egyetlen párt se sajátítsa ki magának. Ha a kormányon levők támogatják a jelentkezést, de az ellenzék elveti, nincs pályázat.
„Régóta beszédtéma a magyarországi olimpia megrendezése, a program nagy lehetőség számunkra és más, világviszonylatban kisebb városoknak, országoknak, amelyek a korábbi rendszerben nehezen tudnák megoldani a rendezést – jelentette ki Borkai Zsolt MOB-elnök. – A nemzetközi szervezet új programjának köszönhetően a korábbi gigaolimpiákat felváltja a gazdaságos olimpia modellje.” Az athéni játékok 2004-ben még veszteséges volt, az azóta rendezettek viszont már nyereségesek. A londoni olimpiát kétmilliárd dollárból rendezték meg, ebből 1,2 milliárd NOB-támogatás volt, a fennmaradó 800 millió dollárt fedezték a jegybevételek és a szponzoroktól befolyó összegek. Az infrastruktúra biztosítása, a létesítmények utólagos felhasználása jelent nehézséget, hisz mindez korábban hihetetlen összegeket emésztett fel, de az új olimpiai rendezéssel a probléma megszűnni látszik.
Másfél évtizeddel ezelőtt Budapest csupán álmodhatott arról, hogy olimpiát rendezzen, a megszavazott reformok azonban nagy lökést adhatnak a magyar főváros pályázati terveinek. Ráadásul az elmúlt időben számos infrastrukturális beruházás megvalósult: felújították a 2-es metrót és több villamosútvonalat, megépítették a 4-es metrót, rengeteg autópálya épült, modernizálták a Ferihegyi repülőteret. Ugyanakkor különböző világversenyek megrendezése apropóján több csarnokot építettek, a pályázástól függetlenül tervben van több modern sportlétesítmény, az általános stadionépítési lázról nem is beszélve. Az Agenda 2020 amúgy arról is rendelkezik, hogy a pályázó semmilyen beruházást ne ígérjen, amit egyébként nem valósítana meg.
Volt, van, lesz
Melyek lehetnek azok a helyszínek, amelyek szóba jöhetnek egy Budapest és környéki olimpia rendezése esetén? Több mint tíz éve, 2002-ben adták át a debreceni Főnix-csarnokot: a 8500 férőhelyes létesítményben helyet kaphatna a kézilabda mellett a cselgáncs, vívás, birkózás, ökölvívás, ritmikus sportgimnasztika. 2003-tól használják Budapesten a 13 ezer férőhelyes Papp László Sportarénát, amely különböző labdajátékok és tornaverseny megrendezésére lehet alkalmas. A 4000 férőhelyes budapesti SYMA-csarnok 2006 óta működik, tavaly a vívó-vb helyszínéül szolgált. A 2008-ban átadott Veszprém Aréna (5000) a kézilabdáról híres, de vívás, asztalitenisz, súlyemelés, küzdősportok vagy tollaslabda viadaloknak is helyet biztosíthat. Idén avatták Budapesten a multifunkcionális Tüskecsarnokot (4000), valamint a győri Audi Arénát (5500), mindkettő számos sportág – tollaslabda, taekwondo, vívás, asztalitenisz, súlyemelés – versenyének megrendezésére alkalmas.
Két év múlva, 2016-ban készül el Szilvásváradon a 8000 férőhelyes Lovas-és Rendezvényközpont, egy évvel később pedig a csepeli kajak-kenu központ (10 000). 2018-as tervezik az új Puskás Ferenc stadion (68 000) átadását, ahol a nyitó-és a záróünnepség mellett az atlétikai versenyeket is meg lehet rendezni. Ugyancsak 2018-ban épül fel Budapesten a Dagály Úszókomplexum (13 000), amely a 2021-es vizes világbajnokság helyszíne lesz. Mindezek mellett a szegedi Matyi-éri pályát és a Velencei tavat is lehet használni kajak-kenu, valamint evezés céljaira, a Balatonon pedig évek óta rendeznek különböző vitorlás sportok számára Világkupa-versenyeket. A stadionépítési munkálatok is javában zajlanak, néhány év múlva több magyarországi nagyvárosban is modern arénák várják a szurkolókat: Budapest és Debrecen mellett Győrött, Miskolcon és Székesfehérváron is.
Mert megérdemelnénk
Több magyar olimpiai bajnok és sportági szövetségi elnöke jelezte: messzemenően támogatják a 2024-es olimpiára való jelentkezést. „Ha valaki megérdemli sportszakmailag az olimpiai rendezést, az Magyarország. Ezt sem kérdőjelezheti meg senki – fogalmazott Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke. – A 2021-es úszó-vb olyan eseménynek ígérkezik, amellyel meg tudjuk magunkat mutatni, jó pontokat tudunk szerezni, mind a létesítményekben, mind magában a rendezésben. A létesítmények száma gyarapodik, az anyagi lehetőségek megmaradnak a mostani kiemelt szinten, vagy tovább bővülnek.”
„Sportolóként felkészülni és kijutni hatalmas dolog, ha ez hazai rendezéssel párosul, még nagyszerűbb. A hazai közönség való előtt versenyzés megsokszorozza egy sportoló erejét – mondta Gyurta Dániel olimpiai bajnok. – Nagyon sok sportoló ismerősöm rendelkezik jó tapasztalattal Magyarországról.”
A már átadott vagy még előkészületben levő sportlétesítményeken kívül a budapesti pályázat mellett szól az is, hogy Közép-Kelet Európában még nem rendeztek olimpiát, Magyarország pedig nemcsak a szomszédos országokhoz képest számít sportnagyhatalomnak. Az elmúlt néhány évben az ország több világversenyt rendezett már (úszó-Eb, vívó-vb, birkózó-vb, kajak-kenu-vb, ifjúsági nyíltvízi úszó-vb), amelyekről a nemzetközi szervezetek vezetői, és a résztvevő sportolók is rendkívül elismerően nyilatkoztak. És ha még ez sem lenne elég, akkor nem csak szurkolóként kérdezhetjük: miért ne annak az országnak a fővárosa adna otthont az ötkarikás játékoknak, amely a nyolcadik helyen áll az olimpiák összesített éremtáblázatán, az egy főre eső érmek számában pedig a harmadik a világon?
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!