
Fotó: MTI
Újabb megmérettetés elé néz a magyar női kézilabda-válogatott: Görbicz Anitáék a december 4-én kezdődő svédországi Európa-bajnokságon szeretnék bizonyítani, hogy a londoni olimpiáról való hiányzás ellenére a csapat nem került ki a nemzetközi elitből.
2016. december 02., 22:002016. december 02., 22:00
A magyar válogatott feladata nem kicsi, hiszen évekkel korábban sokkal kevesebb meghatározó, erős játékerőt képviselő csapattal kellett számolni. Ma már Lengyelország, Montenegró vagy Spanyolország a jó csapatok közé tartozik, de Hollandia és Svédország is éremesélyesként indul. 10-15 évvel ezelőtt mindez szinte elképzelhetetlen volt. A magyar válogatott kispadján ismét külföldi edzőt találunk, ezúttal Kim Rasmussen személyében, aki tavaly a CSM Bukarestet vezette BL-győzelemig. A dán szakember az ideiglenesen megbízott Elek Gábort és Ambros Martínt váltja a kispadon, és szeretné, ha a magyar csapat a legjobbak között végezne. Ez pedig merész vállalkozásnak tűnik, hiszen a keret az utóbbi időben igencsak meggyengült. 2010-ben Mátéfi Eszter vezetésével a válogatott minden idők legrosszabb eredményét érte el, a csapat a 10. helyen végzett, két évvel később azonban Karl Erik Böhn vezetésével ugyanaz a keret már bronzérmet szerzett. 2014-ben Tomori és társai Németh Andrással hazai pályán halványan játszottak, így egyesek azt várják, hogy két év elteltével a csapat ismét bizonyítson. Csakhogy Kim Rasmussennek már nem azokkal a játékosokkal kell dolgoznia, mint elődei: egyesek lemondták a válogatottságot, mások pedig sérülés miatt hagyják ki a kontinenstornát. A legfájóbb veszteség Zácsik Szandra mellett Tomori Zsuzsa, a magyar átlövő hosszú hónapok óta sérült, az orvosok pedig a múlt héten úgy látták jónak, hogy ne engedjék játszani, a sorozatterhelés ugyanis a játékos újabb sérüléséhez vezetne. A legutóbbi BL-mérkőzésen megsérült Korsós Dorina is. A keret meglehetősen gyenge az elmúlt évekhez képest: a kapuban Kiss Éva jó teljesítményt nyújt ugyan, az irányító poszton Görbicz Anita, Szucsánszki Zita vagy akár Kovacsics Anikó is képes kiváló játékra, ám sem beálló, sem szélső, de még átlövő poszton sincsenek világklasszis játékosaink.
A románok is lázasan készülnek a kontinenstornára, ráadásul ők is új szövetségi kapitánnyal: a vb-n a csapattal harmadik helyet elért Thomas Rydét, aki az olimpián már a csoportmérkőzések során búcsúzott a román válogatottal, Ambros Martín, a győriek sikeredzője váltotta. A spanyolországi szakember nagyon óvatos volt, nem árulta el, hogy melyek a csapat célkitűzései. „Az elején jól össze kell szoknunk, meg kell ismernünk egymást, és biztos alapot kell lefektetnünk. Türelmeseknek és megértőknek kell lennünk, hiszen sok jó csapat vesz részt az Eb-n” – nyilatkozta Ambros Martín, aki nem szán megkülönböztetett szerepet a világ egyik legjobb játékosának, Cristina Neagunak. „A lényeg a csapatjátékon van, azon, hogy az együttes ne csak egy játékos tudására alapozzon” – tette hozzá Martín, aki a svédországi tornára már Aurelia Brădeanu nélkül utazik, ugyanis a Győr egykori átlövője vasárnap véget ért Kárpát-kupán elbúcsúzott a nemzeti csapattól. Az 1999-ben debütált, 273-szoros válogatott Brădeanu három érmet szerzett címeres mezben: egy világbajnoki ezüstöt 2005-ben, egy vb-bronzot 2015-ben és egy Eb-bronzot 2010-ben.
Az A és B, valamint a C és D csoport első három helyezettje jut tovább egy-egy hatos csoportba, ahol a középdöntő mérkőzései után kialakult sorrend alapján az első két helyezett keresztbe játszik egymással az elődöntőben, a harmadikok pedig az 5-6. helyért küzdenek.
Csoportbeosztás
A csoport (Stockholm): Svédország, Szerbia, Spanyolország, Szlovénia
B csoport (Kristianstad): Hollandia, Franciaország, Németország, Lengyelország
C csoport (Malmö): Montenegró, Magyarország, Dánia, Csehország
D csoport (Helsingborg): Norvégia, Oroszország, Románia, Horvátország
A magyar válogatott mérkőzései
December 5., 19.30: Magyarország–Csehország
December 7., 21.45: Dánia–Magyarország
December 9., 19.30: Montenegró–Magyarország
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!