
Meglepő és némileg érthetetlen döntést hozott az UEFA: az októberi bukaresti magyar–román labdarúgó Eb-selejtezőn tapasztalt rendbontásokat követően mindkét szövetséget szinte azonos büntetéssel sújtották.
2014. november 08., 15:372014. november 08., 15:37
Részleges stadionlezárás mellett köteles lejátszani a Finnország elleni november 14-i Eb-selejtező mérkőzését a magyar válogatottnak. Az európai szervezet ezen kívül 30 ezer eurós büntetéssel sújtotta a Magyar Labdarúgó-szövetséget, valamint arra kötelezte, hogy 30 napon belül térítse meg a magyar szurkolók által a stadionban okozott károkat. A román szövetséget hasonló léptékű büntetéssel sújtották: a november
14-i, Észak-Írország elleni selejtezőn nem engedhetnek be nézőket a bukaresti Nemzeti Aréna egy részébe, emellett 32 ezer eurós bírság befizetésére kötelezték a szövetséget.
A döntés érthetetlen, a két szurkolótábor viselkedése ugyanis távolról sem tekinthető azonosnak. A román sportlobbi azonban ezúttal is hatásosnak bizonyult. Az UEFA a románokat lelátói rendbontás, tiltott pirotechnikai eszközök és egyéb tárgyak használata, illetve bedobálása, lézerezés, tiltott molinók, valamint a játékosok helytelen viselkedése (öt vagy több sárga lap) miatt vizsgálták, míg a magyarok ellen rasszista bekiabálások, lelátói rendbontás, tűzijáték használata és szintén a csapat által begyűjtött sok sárga lap miatt indult eljárás. És bár az erdélyi Civil Elkötelezettség Mozgalom feljelentést tett a rasszista román megnyilvánulások miatt (fotóval, képpel és filmmel dokumentált zászlóégetés, a magyar himnusz kifütyülése, sértő rigmusok és transzparensek), a magyar szövetség pedig szintén hivatalos beadvánnyal élt a románok viselkedése miatt, az UEFA fegyelmi bizottsága nem emelte a rasszizmust a románok ellen felhozott vádak közé. Holott erre már korábban is volt példa: a román szurkolók a tavalyi román–magyar, valamint a holland–román mérkőzésen is magyarellenes rigmusokat skandáltak és sértő transzparenseket mutogattak. Akkor elhangzott: a következő hasonló alkalommal a visszaesőnek számító Romániának zártkapus mérkőzést kell játszania.
Mégsem így történt: a bukaresti mérkőzés német megfigyelője szemet hunyt a magyarellenesség felett, a dokumentált szabálysértéseket pedig az UEFA nem vette figyelembe. Ehhez képest a tavalyelőtti Izrael–Magyarország barátságos mérkőzésen elhangzott maroknyi szurkoló antiszemita megnyilvánulása miatt a válogatottnak Románia ellen zártkapus mérkőzést kellett játszania.
Az UEFA a Szerbia–Albánia Eb-selejtező ügyében is furcsa döntést hozott. Mint ismeretes, a mérkőzés 0-0-s állásnál félbeszakadt, mert egy drónon Nagy-Albánia zászlót repítettek a pálya fölé. A zászlót egy szerb játékos elkapta, ezt követően dulakodás kezdődött, majd elszabadult a pokol. Az albán játékosokat nemcsak a szerb csapat tagjai, hanem a pályára tóduló szurkolók, sőt, a biztonságiak és a helyi rendfenntartók is verni kezdték. Az albán szurkolók nélkül rendezett mérkőzésen az incidens előtt a szerbek pirotechnikai eszközöket használtak, fáklyákat dobtak a pályára. Ennek ellenére az UEFA nemcsak a szerb szövetséget, hanem az albánt is büntette. A mérkőzést – amelyet az albánok nem akartak újrajátszani – Szerbia 3-0-s győzelmével rögzítették, a szerb válogatottól levontak három pontot, a soron következő két hazai mérkőzését pedig nézők nélkül kell lejátszania. Viszont mindkét labdarúgó-szövetséget 100 ezer eurós büntetéssel sújtotta az európai fórum.
Bár Gibraltárt nem szabad Spanyolországgal egy csoportba sorsolni, az UEFA szerint az albánokat és szerbeket, a magyarokat és románokat vagy az oroszokat és ukránokat igen. Legfeljebb az előre borítékolható összetűzések miatt a nemzetközi szervezet tovább gazdagszik: az érintett szövetségek a fegyelmi döntéseket követően kemény eurószázezreket utalnak az UEFA számlájára. A nemzetközi szervezetnek különben „jól jött” az október 23-i Slovan Bratislava–Sparta Praga meccsen történt rendbontás is: a csehektől 80, a szlovákoktól 50 ezer eurót kasszírozhattak.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!