
Csak az ötödik mérkőzésen dőlt el a hazai női kosárlabda-bajnokság sorsa: az Aradi ICIM lett az idei aranyérmes. Bár a két döntőst egy-egy mérkőzésen sikerült megszorongatni vagy akár legyőzni, a 2012-2013-as idény a CSM Târgovişte-Aradi ICIM kettősről szólt.
2013. május 17., 18:222013. május 17., 18:22
2013. május 17., 19:082013. május 17., 19:08
A női szakágat az elmúlt két évtizedben meghatározó együttesek közül a CSM a 11., az Arad pedig a 9. bajnoki címéért lépett pályára az idei fináléban. Az utolsó 19 bajnoki kiírás közül 18-at nyertek, csak az azóta megszűnt Bukaresti ACRO törte meg uralmukat 1997-ben. Az alapszakaszt mindkét csapat 24 győzelem, 2 vereség mutatóval zárta, a pályaválasztás sorrendjét így az egymás elleni eredmény határozta meg. A CSM nagyobb arányú hazai győzelme végül az alapszakaszbeli első hely mellett azt is eredményezte, hogy a döntőt a csapat otthon kezdte. A három győzelemig tartó döntő első mérkőzésén azonban az Aradi ICIM a 3. perctől folyamatosan előnyben játszott, és bár a hazai együttes többször is egy pontra zárkózott fel, végül 59:54-es vereséget szenvedett. A pontokban gazdagabb második találkozón is sokáig az aradiak vezettek, de a 30:15-ös harmadik negyednek köszönhetően végül egyenlített a Târgoviste. A következő két összecsapást már Aradon játszották, és mivel a csapatok ott is megosztoztak a győzelmeken, ötödik mérkőzés döntött az aranyérem sorsáról. A Târgovistén rendezett találkozón a hazai csapat, Matee Ajavon vezetésével 18:0-al kezdett, az aradiak azonban fokozatosan ledolgozva hátrányukat megfordították a mérkőzést. Az aradiak legeredményesebb játékosa Chrissy Givens volt, aki 26 ponttal járult hozzá csapata sikeréhez. A klub történetének hetedik érmét szerezve a Szatmárnémeti VSK nyerte a Gyulafehérvár elleni bronzcsatát.
Az első osztály küzdelmeit idén 14 csapat részvételével rendezték, az alapszakasz után a legjobb nyolc folytatta a versenyt, a 9–14. helyezettek számára idén sem rendeztek rájátszást. Az idény előtt életbe léptetett szabálymódosítások révén nemcsak a férfi, de a női bajnokságot is sikerült kiegyensúlyozottabbá tenni. Míg a férfiaknál 10-12 csapat bizonyult komolyabb tényezőnek, a nőknél öt csapat ért el kiemelkedő eredményeket. A CSM Târgoviste és az Aradi ICIM mellett a Szatmárnémeti VSK, a Gyulafehérvári CSU és a Sepsi-SIC emelkedett ki a mezőnyből, de az alapszakaszt a 6. helyen záró CST Alexandria is okozott meglepetést.
Már az alapszakasz záró fordulói is izgalmasak voltak, hiszen a csapatok számára egyáltalán nem volt mindegy, kivel kerülnek össze a negyeddöntőben. A Szatmárnémeti VSK és a Sepsi-SIC az utolsó fordulóban egymás ellen döntötte el az alapszakasz 3. helyének sorsát, illetve, hogy melyik csapat kerüli el a legjobb nyolc között a gyulafehérvári gárdát. A negyeddöntő eseményei végül igazolták a csapatok félelmét, hiszen a Gyulafehérvári CSU két nagyarányú győzelemmel búcsúztatta a sepsiszentgyörgyi együttest. A CST Alexandria nem adta könnyen magát, és harmadik mérkőzésre kényszerítette a tavaly ezüstérmes Szatmárnémeti VSK-t, ott azonban már nem tudott felnőni a feladathoz. A târgovistei és aradi együttes meggyőző biztonsággal ejtette ki a Bukaresti CSM-t, illetve Temesvári Daniziót.
A 2012–2013-as idény kiegyensúlyozottságát az elődöntők is alátámasztják, hiszen mindkét párharcban harmadik mérkőzés döntött. A nagyobb meglepetést az jelentette, hogy a gyulafehérvári együttes hazai környezetben megverte a címvédőt, és így kiharcolta a harmadik mérkőzést az idén az Euroligában is bemutatkozó dél-romániai együttessel szemben. A pályaelőnyt kihasználva a Târgoviste 69:48-as, az Arad pedig 66:51-es győzelemmel kvalifikálta magát a fináléra.
A nemzetközi porondon is sikeres évet zártak a román csapatok. A CSM Târgoviste a nemzetközi szövetség által biztosított szabadkártyának köszönhetően első román csapatként elindulhatott a legrangosabb európai kupasorozatban. Az Euroliga B csoportjában 3 győzelem és 5 vereség mutatóval az ötödik, még továbbjutást érő helyen végzett, és a legjobb 16 között is helyt állt a néhány éve még kupagyőztes Szpartak Moszkva ellen. Az Aradi ICIM a Közép-Európai Ligában (CEWL) indult, amelyet százszázalékos teljesítménnyel meg is
nyert. A csoportkörben aratott hat győzelme után a csehországi Brnóban rendezett négyes döntőben is megállíthatatlan volt. A fináléban a Diósgyőri VTK ellen 85:58-ra nyert és 2011 után második alkalommal hódította el a kupát. Az idei évben a Szatmárnémeti VSK is bemutatkozott a nemzetközi kupaporondon, az Európa-kupa csoportkörében francia, orosz és dán ellenfelekkel szemben két győzelmet aratott, de nem jutott tovább a kvartettből.
Az eredmények tekintetében sikeres idényt több csapatnál is pénzügyi gondok árnyékolják be. Az önkormányzati pénzekből működtetett klubok közül a CSM Târgoviste és a Szatmárnémeti VSK vezetői pillanatnyilag nem tudják, hogy milyen támogatásra számíthatnak a következő szezonban.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!