
Puskás Öcsi 70. születésnapi ünnepségén találkoztam először Buzánszky Jenővel, az Aranycsapat jobbhátvédjével. A pátyi rendezvényen ő volt a társaság lelke. Legutoljára 2014. július 25-én Tusványoson találkozhattam vele: a közmédia programsorozatának volt a vendége. A fiatalokkal zsúfolásig megtelt sátorban záporoztak a kérdések, majd az autogramkérők léptek a porondra, egy csinos lány a karjára „vésette” a kézjegyet.
2015. január 24., 15:132015. január 24., 15:13
– Az előadáson többször is említette utazásait. Hány országba jutott el?
– Pontosan nem tudom.Egy ideig számon tartottam, de amióta megnyíltak a határok, és Európában szabadon mozoghatunk, abbahagytam a követést. Ausztrália kivételével minden világrészen megfordultam, emlékezetesek voltak kínai és amerikai útjaim. Noha az Újvilágban ötször jártam, Izraelbe pedig hat alkalommal jutottam el, a legkedvesebb számomra mégis Magyarország maradt és a Kárpát-medence. A Gyermekmentő Szolgálatnál 1991 óta a a sportot képviselem, így támogatom, hogy egy értékes kezdeményezés alapján az erdélyi gyerekek győztes focicsapata Gyermeknapon Magyarországra jöhessen. Azon dolgozom, hogy minél jobban megismerjük egymást, a magyar gyerekek eljussanak Erdélybe, és fordítva.
– Annak idején mindig az Aranycsapathoz méltó fogadtatásban volt részük, mindent megkaptak?
– Általában előkelő szállókban laktunk, a hotel vezetőinek pedig elemi érdeke volt, hogy jól érezzük magunkat. Más csapattal ellentétben szakácsot nem vittünk magunkkal, a sportorvos feladata volt az étkezések összeállítása. Legfeljebb a „nem magyaros” fogásokra panaszkodhattunk. Szokatlan menüket is megkóstoltunk, Alma Atában például tevehúst kínáltak.
– Számos pályatársával ellentétben soha nem gondolt arra, hogy tudását idegenben kamatoztassa?
– Minden bizonnyal erős magyarságtudatomnak köszönhetem, hogy soha eszembe se jutott a disszidálás vagy a külföldre szerződés. Egy magyar milliomos sportrajongó, egykori katonatársam Kaliforniába hívott meg egyszer, 21 napra szólt ugyan a repülőjegyem, de a tizenhatodik napon már elkapott a honvágy. Hiába éltem luxuskörülmények között, a házból kilépve közvetlenül a 26 fokos tengerbe léphettem, könyörögtem vendéglátómnak, intézze el a korábbi hazamenetelemet.
– Külföldi útjain hogyan töltötte a szabadidejét?
– A hétvégi meccsre az akklimatizálódás érdekében csütörtökön utaztunk el. Nemcsak a szállodában töltöttük az időt, az adott várost is megismerhettük. Hivatalból ugyan kísértek minket, de viszonylag szabadon mozoghattunk. A csapat nimbusza itthon már akkor is nagyon nagy volt, akkor senki nem gondolt a kinn maradásra. A feszültség oldására gyakran mentünk együtt moziba. Minden országban, városban legszebb hely a templom, ha csak tehettem, megnéztem. De ha szép Isten házát szeretnénk látni, nem kell messzire mennünk: a lakásunktól nyolc kilométerre fekszik Esztergom, számomra – Vatikán után – az ottani a legszebb bazilika.
– Pedig az ötvenes években a bányászvidékeket és a sportot nem az aktív hitélet jellemezte…
– Jellemezte, nem jellemezte, a háború előtti vidék még tartotta a hitet. Az 1945-48-as korosztály még imával feküdt le: „Hiszek egy Istenben, hiszek egy hazában, hiszek örök igazságban, hiszek Magyarország föltámadásában”. Rajtam kívül talán Grosics Gyula volt még hívő a csapatban, egyszer mondta is valahol, hogy megfordult a fejében a papi pálya. De nemcsak a templomba járáson lehetett lemérni a hitet. A Himnusz után az egész csapat a „Magyarok Istene, segíts!” szavakat mondta együtt.
– Az Aranycsapat tagjainak java része fiatalon halt meg. Mit gondol, másképp alakult volna az életük, ha a berni stadiont győztesen hagyják el?
– Badarság! Nem egy meccsen fordul meg a világ. Az élet akkor is ment tovább, noha a legtöbben levontuk a tanulságokat. Ma már mindenki számára világos, hogy a játékvezetők csalták el a meccset. Nem volt hasonló a sporttörténelemben, hogy egy csapat négy sorsdöntő mérkőzéséből hármat is ugyanaz a bíró vezesse, vagy közreműködjön benne. De kár már ezen siránkozni. Nemrég volt az 1954-es döntő 60. évfordulója, engem is meghívtak az ünnepségre Bernbe. Berlinbe is hivatalos voltam, a megemlékezés sportszerű és korrekt volt. Az egykori ellenfelek között baráti szálak szövődtek. Amíg élt, tartottam a kapcsolatot a híres csatárral, Fritz Walterrel, többször találkoztunk. A győztes gárdájukból már csak ketten vannak az élők sorában: a fedezet, Horst Eckel és Hans Schäfer, aki balszélen volt az ellenfelem. Sokan kérdezték, miért a németeknek drukkoltam a mostani a brazíliai vb-döntőben? Miért ne, a futball ilyen: örömből és méregből áll. Más szálak is kötnek a németekhez, a Rajna-parti tartomány és Komárom megye 1991 óta szoros kapcsolatban van: a csereprogram keretében fiatalok utaznak ki, s mi is vendégül látunk német iskolásokat.
– Hogyan emlékszik az Aranycsapatra?
– A válogatottban rend és fegyelem uralkodott. A külföldre járás csak a sportolók kiváltsága volt, az útleveleket a határon kaptuk meg, senki nem vihette haza. Így mindenki életbevágónak tartotta, hogy a kiváltságosak között maradhasson. 1950-től a forradalomig a csapat összeállítása nagyjából változatlan is volt. Ha nem jön 1956, senki nem ment volna el. Utána is érhettünk volna még el szép eredményeket, de a csatársor: Kocsis, Czibor, Puskás nélkül az egység megbomlott. Az Aranycsapat hírnevén viszont nem fogott az idő, ma is mindenütt emlegetik, itthon és külföldön egyaránt. Egy vállalkozó mesélte: amikor Dél-Amerikában a repülőtérről taxival mentek a szállodába, miután megtudta, hogy utasai magyarok, a sofőr büszkén sorolta a legendás felállást, és pénzt sem fogadott el a fuvarért.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!