
2017. február 03., 22:302017. február 03., 22:30
Az elmúlt másfél évtizedben még egyszer sem kezdődött ilyen korán a román labdarúgó-bajnokság tavaszi szezonja. Pedig a korábbi évekkel ellentétben az idei tél egyáltalán nem volt enyhe, a hideg még mindig tart, a pályák fagyosak, s a kemény mínusz fokokban a játékosok sem fognak valószínűleg kitörő lelkesedéssel játszani. Mindezek ellenére a tavaszi szezon márpedig megkezdődik: az alapszakaszból hátra van még öt forduló, ezt követi majd a rájátszás felsőházában tíz, az alsóházban pedig tizennégy forduló.
A téli szezonban nem történt igazán érdekes dolog, a román bajnokság azért mégis tartogatott egy-két meglepetést. Kezdjük mindjárt a pontlevonásokkal: tartozások miatt 3–3 pontot levontak a marosávsáhelyi ASA és a zsilvásárhelyi Pandúrok csapatától, hármat pedig a medgyesi Gaz Metantól. Ezzel a vásárhelyi alakulat még közelebb került a kieséshez, a medgyesiek pedig elvesztették a dobogót. Ez utóbbit valószínűleg amúgy sem tarthatták volna meg sokáig, hiszen a bajnokság gólkirálya, a koszovói származású Azdren Llullaku eligazolt a Gaz Metantól, így Cristi Pustai legénysége egy kiváló csatár hiányában vág neki a tavasznak (az alakulatot különben Mircea Axente is elhagyta). A Craiova is megvált egy meghatározó játékosától: Bogdan Vătăjelu a cseh Sparta Praga játékosa lett. Az olténiai csapat ennek ellenére bizakodó: Gigi Mulţescu tanítványai továbbra is a dobogóról álmodnak, ráadásul a klub több poszton is erősített belföldi és külföldi játékosokkal egyaránt.
Bár a tavalyi szezon alapszakaszában a Viitorul kiválóan teljesített, mégsem tűzte ki célul a bajnokságot. Végül szinte minden mérkőzését elveszítve messze elmaradt az első három helyezettől, rossz nyelvek még azt is feltételezték, hogy Hagi csapata így akart extra bevételhez jutni. Idén már másként áll a helyzet: bár a listavezető megvált egyik legjobb játékosától – Răzvan Marin a Standard Liege csapatához került –, a tengerparti alakulat a bajnoki címre hajt.
Hasonló a helyzet a Gigi Becali által támogatott FCSB-nél is. A csapattól sokan távoztak ugyan (pl. Toşca a Betis Sevillához, Adrian Popa az angol másodosztályban szereplő Readinghez), de két kiváló csatárral erősítettek. Gnohéré a Dinamótól érkezett, Denis Alibec pedig az Astrától. Így Becali méltán remélheti, hogy a bajnokság legerősebb keretével idén megnyerheti a pontvadászatot. Nehezebb dolga lesz az Astrának, hiszen Marius Şumudică együttese egyelőre nincs benne a legjobb hatban, igaz, csak egy pont választja el a rájátszást érő hatodik helytől. A tavalyi bajnok Denis Alibec és Junior Morais távozásával részben meggyengült, ám a tulajdonos gondoskodott arról, hogy néhány játékos mellett minőségi csatár is érkezzen Giurgiuba: Sergiu Buş, a volt CFR-s támadó, a Sheffield Wednesday gólvágója érkezett Alibec pótlására. S ami e leglényegesebb: a 2016-os esztendő legjobb edzőjének választott Şumudică is marad – egyelőre.
Kevés mozgás volt a CFR-nél is, hiszen két játékos távozott (Hodgyai, Ene), kettő érkezett. Claudiu Bumba fél évre szerződne a fellegvári csapathoz (leigazolása körül máris bonyodalmak vannak), Ciprian Deac pedig immár harmadik alkalommal kerül a vasutasokhoz. „Jó játékosokat igazoltunk, és szeretnénk a legjobb hat közé kerülni, utána pedig minden megtörténhet” – nyilatkozta sejtelmesen Iuliu Mureşan klubelnök, aki odaszúrt Vasile Miriuţă edzőnek is, mivel hozzátette: „tavaly év végén az utolsó öt mérkőzésen egyszer sem nyertünk, reméljük, most nem lesz ilyen sorozatunk”.
A legjobb három közé szeretne kerülni a Dinamo. Sőt, Ioan Andone kijelentette: a ligakupa mellett a kupát is szeretnék elhódítani. Ehhez képest a csapatnál kevés mozgás volt: a kapus Cobrea mellett Valentin Lazăr és Gnohéré is elment. A „kutyák” nagy igazolását nemrég jelentették be: az Inter Milannal 2009-ben olasz bajnokságot nyert 46-szoros nigériai válogatott csatár, Victor Obinna érkezett – lapzártánkig azonban csak az orvosi vizsgálaton esett át. A felsőház hat helyéért tehát hét csapat küzd, az alsóházban pedig – a klubok bizonytalan jövője és állandóan változó anyagi gondjai miatt – minden elképzelhető. Egyelőre úgy tűnik, hogy a temesvári és marosvásárhelyi csapat búcsúzik az élvonaltól. De várjuk ki a végét!
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!