Az Európa-bajnoki selejtezőmérkőzések után jövő héten az Európa-kupák főtábláin való küzdelmek is megkezdődnek. Az elmúlt néhány évhez hasonlóan „természetesen” magyar csapatok nélkül. Romániát a Steaua és az Astra képviseli.
2014. szeptember 12., 11:352014. szeptember 12., 11:35
A BL csoportbeosztása
A csoport
Atlético Madrid
Juventus
Olympiakosz
Malmö
B csoport
Real Madrid
Basel
Liverpool
Ludogorec
C csoport
Benfica
Zenit
Leverkusen
Monaco
D csoport
Arsenal
Dortmund
Galatasaray
Anderlecht
E csoport
Bayern
Manchester City
CSZKA Moszkva
Roma
F csoport
Barcelona
Paris SG
Ajax
APOEL
G csoport
Chelsea
Schalke
Sporting
Maribor
H csoport
Porto
Sahtar
Bilbao
BATE
Magyar csapat legutoljára 2012-ben szerepelt főtáblán. Akkor a Videoton az Európa Liga (EL) csoportkörébe jutott be hosszú menetelés után. Az idén nyáron a magyar csapatok korán kiestek a rosta lyukain, legtovább a Debrecen tartotta a lépést. A hajdúságiak a fehérorosz Bate Borisov ellen a lefújás előtti másodpercekben, a 94. percben kapott góllal estek ki a BL előszobájából, a rájátszásból. S ezzel eldőlt, hogy még az EL főtáblára sem kerülhetnek fel.
A Debrecenhez képest a Steaua egy lépéssel előbbre jutott, hiszen jövő héten az EL csoportköreiben kezdheti meg a küzdelmeket. És csupán néhány másodperc választotta el attól, hogy újra a Bajnokok Ligája főtáblájára kerüljön. Ám a bolgár Ludogorec ellen az utolsó pillanatokban kapott gólnak, valamint az egykori dinamós Cosmin Motinak köszönhetően csak az Európa Ligában indulhat. A bukaresti csapat így is történelmi tettet hajtott végre: a kontinensen egyetlen csapatként sorozatban 11. alkalommal került be valamelyik kiírás főtáblájára. Gyenge bajnoki szereplés miatt idén például az AC Milan és a Manchester United is lemaradt a nemzetközi kupákról.
Könnyű csoportban a Steaua
Még nagyobb sikert könyvelhetett el az Astra Giurgiu. A román társadalom leggazdagabb embere, Ioan Neculae által támogatott csapat az EL rájátszásában az évekkel ezelőtt jobb napokat is megért Olympic Lyon együttesét búcsúztatta. Az ezt követő sorsolás következtében azonban elég erős csoportba került, hiszen három bajnokkal kell megmérkőznie: a Gulácsi Péterrel felálló Salzburggal, a Petrolul Ploieşti ellen kettős sikerrel továbbjutó Dinamo Zágrábbal, valamint a skót Celtic Glasgow-val. Mindhárom együttes a BL selejtezőiből esett ki, játékerejük azonban papíron a giurgiui csapaténál sokkal jobb. „Nekünk óriási eredmény az, hogy idáig eljutottunk. Innen tovább minden mérkőzés egy-egy ajándékot jelent” – nyilatkozta Ioan Neculae a Lyon elleni mérkőzés lefújását követően.
A Steaua az elmúlt évekhez hasonlóan újra szerencsésnek mondhatja magát, hiszen olyan csoportba került, ahonnan lehetősége van a továbbjutásra. A J csoportban a bukaresti csapat mellett az ukrán Dinamo Kiev, a dán Aalborg, valamint a szerény játékerőt képviselő portugál Rio Ave harcol az első két helyért. A szófiai mérkőzésen történtek miatt azonban – pirotechnikai eszközök használata, rasszista megnyilvánulások – a Steaua súlyos pénzbüntetés mellett első hazai mérkőzését, a jövő heti Aalborg ellenit, zárt kapuk mögött lesz kénytelen lejátszani.
Kiegyenlített mezőny az EL-ben
A korábbi évekkel ellentétben az EL mezőnye rendkívül kiegyenlítetté vált. Míg korábban a topligák vagy az erősebb bajnokságok három-négy csapattal vettek részt a sorozatban, addig idén 26 nemzet együttesét találjuk a főtáblán. Négy olasz és három-három francia, belga, görög valamint ukrán csapat mellett a spanyol, portugál, német, holland és angol pontvadászat is csupán két-két együttessel képviselteti magát, de a legjobb 48 csapat közé bejutott azeri, finn, ciprusi, szlovák, cseh vagy lengyel klub is.
A 2014–2015-ös idény az EL ötödik szezonja. A döntőnek a varsói Nemzeti Stadion ad otthont 2015. május 27-én. Ez volt az első év, amikor az UEFA pénzügyi fair play szabályait is figyelembe vették. Amelyik csapat gazdálkodását az UEFA pénzügyi ellenőrző bizottsága nem találta rendben, az nem indulhatott. A varsói döntőbe nyilván sok csapat pályázik, a legesélyesebbek közé tartozik a Nápoly, Fiorentina és a Sevilla. Ám a futball azért szép, mert mindig történnek meglepetések.
BL: lesz-e címvédés?
Kevésbé van nagy szórás az ugyancsak jövő héten kezdődő Bajnokok Ligájában. Igaz, a főtáblán nem 48, csupán 32 csapat. A legjobbak közé 18 ország együttesei kvalifikálták magukat, ám a topligák itt már négy-négy csapattal képviseltetik magukat (spanyol, angol, német), a portugálok hárommal, kisebb meglepetésre az olaszok és a franciák – az oroszokhoz hasonlóan – két-két együttessel. Nem meglepő viszont az, hogy „a gazdagok” sorozatába Kelet-Európából – ha nem számítjuk az olajmágnások által támogatott orosz és ukrán klubokat – csupán három csapat jutott be: fehérorosz, szlovén és bolgár.
Első ránézésre a legerősebb csoportnak az E-jelű ígérkezik, amelyben a Bayern és Manchester City mellett a CSZKA Moszkva, valamint a AS Roma küzd a továbbjutó helyekért. Erős az F csoport is, de kiegyensúlyozott még a C, ahol a négy csapat közül bármelyik továbbjuthat. A fogadóirodáknál a Real Madrid a legesélyesebb arra, hogy a jövő évi berlini döntőt megnyerje, ráadásul a királyi gárda tovább erősödött. Kérdés, hogy a blancók képesek lesznek-e megvédeni címüket. Pep Guardiola Bayern Münchenje sem gyengült, őket is a döntőbe várják. Sokat erősödött a Chelsea, ráadásul Jose Mourinho mindig a második évben éri el a legjobb eredményt csapatával. Nagy átalakuláson ment át a Barcelona, amely edzőt is váltott, de a Suarez-Neymar-Messi trió – ha személyiségi problémáik nem fogják megbontani a csapaszellemet – sok mérkőzést eldönthet. A legjobb négybe szeretne kerülni a PSG is, amely kerete alapján akár képes is lehet erre. De még inkább a Manchester City, amely – bár a korábbi években sorozatosan kiesett a csoportkörből – az idei szezonban a májusvégi mérkőzéseket is szeretné megérni. Hogy melyik csapat fogja megnyerni a BL 23., jogelődjeivel együtt a jubileumi 60. döntőt, arra 2015 júniusában kapunk választ Berlinben.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!