
A csütörtöki és vasárnapi páros mérkőzésen dől el, hogy a jövő évi kontinensbajnokságra a norvég vagy a magyar válogatott vívja ki a továbbjutást. A magyarok fogadkoznak, hogy 34 év után megpróbálják legyőzni az északiakat, a skandinávok viszont nagyon magabiztosak. Ki jut ki a franciaországi Európa-bajnokságra?
2015. november 15., 16:322015. november 15., 16:32
Természetesen semmi esélyünk, csak csütörtökig mehet a népbutítás – így válaszoltak 45 százalékban egy magyarországi sportportálnak az olvasók arra a kérdésre, mire megy a magyar csapat a norvégokkal a pótselejtezőn. A válaszadók csupán 27 százaléka gondolja úgy, hogy „nagy csata lesz, de a két meccs alapján mi leszünk a jobbak, és továbbjutunk”. További 19 százalék pedig úgy véli, „megkeserítjük az életüket, de a végén ők örülnek majd”. A szurkolók tehát 64 százaléka, vagyis mintegy kétharmada szerint a magyar válogatottnak nincs esélye az Eb-pótselejtezőn kivívni a franciaországi részvételt. Ennek ellenére mindenki szurkol Gera Zoltánéknak, és arra gondol: 34 év után hátha mégis sikerül legyőzni az északi gárdát. A magyar játékosok is tisztában vannak az erőviszonyokkal, ám fogadkoznak, mindent megtesznek a siker érdekében. Kérdés, ez mire lesz elég.
Bernd Storck szövetségi kapitány szerint ha a magyar csapat kijuthatna, fantasztikus lenne, hatalmas öröm az országnak. „Az a kulcskérdés, hogy az első és a második meccs között hogyan tudunk regenerálódni. Máskor is volt már ilyen helyzetünk, hogy három nap volt a két meccs között” – nyilatkozta a német szakember, aki sokak megrökönyödésére három héttel a pótselejtező előtt lecserélte segítőit. „A stábváltás? Sokat beszéltünk róla, nem volt könnyű ezt végrehajtani. A pótselejtező volt a cél, már korábban jeleztem, hogy akkor új stábbal dolgoznék. Olyan stáb kellett, ahol teljes állásban dolgoznak a tagok” – mondta Storck, aki Andreas Möller személyében egy korábbi német világsztárt kért fel segédjének. Az egykori világ- és Európa-bajnok, Bajnokok Ligája-győztes futballista azonban edzőként semmit nem tett le az asztalra: Magyarországra egy németországi alsóbb ligákban levő csapattól érkezett pályaedzőként.
„Elsősorban azért vagyok itt, hogy segítsem Bernd Storckot a filozófiája megvalósításában. Ő ismeri a csapatot, őt kell segítenem. Öt percet gondolkodtam azon, hogy elvállalom-e ezt a feladatot. Amikor Bernd felhívott, biztos voltam benne, jó döntést hozok, már korábban is dolgoztunk együtt. Csak nyerhetünk, nincs vesztenivalónk, a játékosoknak is nagy öröm, hogy két ilyen találkozón pályára léphetnek” – nyilatkozta Möller.
A csütörtöki és vasárnapi páros mérkőzés előtt egy dolog biztos: a magyar válogatott a FIFA-világranglistán jobban áll, mint a norvégok. Az összes többi mutatóban viszont lehet, hogy nem ez a helyzet. Tény, hogy a norvég válogatottat nyugati bajnokságokban edződött, csapataikban hétről hétre játéklehetőséget kapó futballisták alkotják, igaz, nagy nevek nem találhatók a keretben. A kivételt a Real Madrid B csapatában szereplő mindössze 17 éves Martin Ödegaard jelenti, aki viszont a nagy csapatban csak csereként kap lehetőséget.
A különbségekre utalt a dagbladet.no honlapján Morten Pedersen norvég szövetségi kapitány is. „Jegyezzük meg, az ilyen listák nem mindig felelnek meg az igazságnak a nemzetközi labdarúgásban. Az edzői stáb előtt ott a lehetőség arra, amiért közel 21 hónapja dolgozik, amióta Olaszország és Horvátország mögött megcélozta a csoport harmadik helyét. Most megkaptuk az esélyt, hogy befejezzük a munkát. Ezért voltunk boldogok, amikor a pótselejtező sorsolásán a magyar válogatott jutott nekünk, és nem a svédek, az ukránok vagy a bosnyákok. Olyan ellenfelet kaptunk, amilyenről korábban álmodtunk. Mi a horvátok és az olaszok mögött 19 pontot szerezve végeztünk a harmadik helyen, míg a magyar csapat 16 egységéből tizenkettőt Feröer és Finnország ellen gyűjtött be, így lett harmadik Észak-Írország és Románia mögött. A különbség nem kicsi, hanem jelentős” – sorolta a jól ismert tényeket a norvég szakember, aki szerint semmi extrát sem kell tenniük a két mérkőzésen ahhoz, hogy továbbjussanak. Pedersen bírálta Magyarországot azért is, mert hétvégén a bajnoki fordulót is elhalasztották a magyar válogatott szereplése miatt.
A magyar csapatba külföldről behívott játékosok közül különben Nikolics a lengyel bajnokságban jelenleg gólkirály, ám a válogatottban többnyire halvány teljesítményt nyújt. Szalai és Stieber öt perceket kapnak német klubjaikban, aBursaspor vezetői Dzsudzsákkal nincsenek megelégedve, Vanczák csere a Sionban, Elek Ákos pedig Kínában. Priskin Tamás Szlovákiában győztes gólt szerzett ugyan legutóbb klubjában, de kevés esélye van, hogy kezdő legyen. Jó formában van a nemrég befejeződött amerikai bajnokságban szereplő Németh Krisztián, kérdés, hogy a robusztus norvég játékosok mellett a törékeny Némó mennyit tudna hozzátenni a játékhoz. Juhász eltiltás miatt kiesett a védelem tengelyéből, Bogdán Ádám (Liverpool) és Megyeri Balázs (Getafe) pedig nem védenek a klubjaikban. Így a Király, Fiola, Kádár, Guzmics, Leandro hátsó alakzat adott, hacsak Bernd Storck nem húz valami meglepőt, ahogy tette ezt Bódival Feröer ellen. Remélhetőleg azért nem egy létfontosságú mérkőzésen fog kísérletezni. Igaz, az általunk megszokott és a Dárdainál is kezdőként szereplő játékosokkal is rendkívül nehéz lesz helytállni.
A magyar–norvég mellett további három párharcot rendeznek az Eb-részvételért a hétvégén. Papírforma alapján az ukránok a szlovénekkel, a svédek a dánokkal szemben tűnnek favoritnak, de sem a szláv, sem a skandináv derbi nem lefutott. Ahogy az ír–bosnyák párharc kimenetele is kérdéses, bár a bosnyákoknak több pozitív emléke van a pótselejtezőkről, mint az íreknek, a balkániaknak akár ez is a malmukra hajthatja a vizet.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!