
Utolsó másodperces döntő kosarak, kiélezett, ötödik mérkőzésig tartó párharcok és az erdélyi csapatok remek teljesítménye jellemezte a 2013-2014-es férfi román kosárlabda Nemzeti Ligát, amelynek végén maradt a CSU Ploieşti uralma.
2014. június 20., 21:002014. június 20., 21:00
Hat évvel ezelőtt, a 2007-2008-as szezon végén fordult elő utoljára, hogy a bajnoki fináléban döntő csatát rendeztek: akkor még az egyik csapat negyedik győzelméig játszottak, és az aranyérmet 4:3-as összesítéssel a Ploieşti nyerte a Kolozsvári U-BT Mobitelco ellenében. A szabályt azóta – épp a mostani szezon előtt – módosították, így a CSU Ploieşti és a története során első bajnoki döntőjébe jutó Nagyváradi VSK „csak” öt mérkőzést játszott. Alapszakaszgyőztesként a címvédő kezdhette hazai pályán a párharcot, de rögtön az első mérkőzésen elvesztette pályaelőnyét, a Körös-parti csapat pontgazdag találkozón, 105:93-ra nyert. A második és harmadik találkozó a Ploieşti győzelmét hozta (95:76, illetve 88:80), így június 8-án a nagyváradi együttes már úgy készült hazai mérkőzésére, hogy muszáj nyernie a párharc folytatásáért. Cristian Achim csapata – a döntőbeli rutin és a tét nagysága ellenére – 13 pont hátrányból fordítani tudott, és kiharcolta az ötödik mérkőzést. A döntő csata rendkívül fordulatos játékot hozott, nem kevesebb mint 17 alkalommal változott a vezetés. Végül a nagyobb rutin a Ploieşti javára döntött, amely 100:94-re nyert, és összesítésben 3:2-vel szerezte meg a Nemzeti Liga 2013-2014-es kiírásának aranyérmét.
„A döntő nagyon látványos volt, az pedig, hogy a párharc eljutott az ötödik mérkőzésig a két csapat ereje közötti hasonlóságot mutatja” – méltatta a döntősöket Horia Păun, a Román Kosárlabda-szövetség elnöke, aki szerint a szezon során tapasztalt teltház egyrészt a bajnokság erejét mutatja, másrészt a kosárlabda hazai megbecsültségét.
A nagyváradi klubelnök, Şerban Sere már az ötödik mérkőzés előtt jelezte: a bajnokság végkifejletétől függetlenül a nagyváradi kosárlabdaprojekt folytatódik. „Különleges mérkőzések voltak, mindkét együttest dicséret illeti. Mi általában arra törekszünk, hogy megtartsuk a csapat magját, egy dolog viszont biztos: csak most jött meg az étvágyunk” – erősítette meg a csapat edzője, Cristian Achim is.
A férfi kosárlabda Nemzeti Liga végeredménye: 1. CSU Ploieşti, 2. Nagyváradi VSK, 3. Maros KK, 4. Kolozsvári U-BT Mobitelco, 5. Nagyszebeni CSU, 6. BCM Piteşti, 7. SCM Craiova, 8. Energia Rovinari, 9. Bukaresti Steaua CSM, 10. Temesvári BC, 11. Medgyesi Gaz Metan, 12. Temesvári Timba, 13. Concordia Chiajna, 14. Konstancai Farul.
A bronzérmet a Marosvásárhelyi Maros KK szerezte meg, amely a harmadik helyért rendezett párharcban 2:0-ra verte a Kolozsvárt. Előbbi annak ellenére elégedett a dobogó harmadik fokával, hogy az előző szezonban döntőt játszhatott: Szrecsko Szekulovics csapatában ugyanis hosszabb-rövidebb időre mindegyik légiós sérüléssel küzdött. A jövő felől a vásárhelyi szurkolóknak sem kell aggódniuk, hiszen már szezon közben bejelentették: a szerb tréner újabb évre aláírt a csapathoz, ami a jó folytatás garanciájának ígérkezik. Kiváló szezont zárt a Kolozsvári U-BT Mobitelco is, amely a tavalyi hetedik hely után idén elődöntőt játszhatott. Nem is akárhogyan, hiszen a végső győztes CSU Ploieşti ellen nagyon közel – nagyjából három percre – volt a meglepetéshez, 2:1-es összesítésnél, a negyedik, hazai pályán vívott mérkőzésen ugyanis sokáig vezetett, a hajrát azonban elrontotta, az ötödik mérkőzésen pedig erősebbnek bizonyult a Ploieşti. A kolozsváriak kispadján így negyedik hellyel mutatkozott be vezetőedzőként Dorin Pintea, aki korábban másodedzőként dolgozott az együttesnél. A dobogós csapatokhoz képest kisebb éves költségvetéssel rendelkező Mobitelco „munkás” játékosai az utolsó percig küzdöttek, a legjobb négy közé például úgy jutottak, hogy csapatkapitányuk, Silvăşan a Nagyszebeni CSU elleni negyeddöntő ötödik mérkőzésén a vége előtt 2,9 másodperccel a triplavonal mögül talált be.
A Nemzeti Ligából a szezon előtti visszalépések miatt – a CSŞ Giurgiu nem vállalta az indulást, a Bukaresti CSM pedig egyesült a Steauával – idén egyetlen csapat sem esett ki az első osztályból. A második vonalból a Bukaresti Ştiinþa és a Kolozsvári U jutott fel a Nemzeti Ligába – előbbi a fővárosi műszaki egyetem csapata, utóbbi pedig a Kolozsvári U sportklub kosárlabda-szakosztályának együttese.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!