
Az orosz, ukrán, svájci és horvát bajnokság után a hétvégén megkezdődik a román labdarúgó pontvadászat is. A június elején rendezett kupadöntő óta a román futball minden rákfenéje a felszínre került, klubokat zártak ki és vettek vissza az első osztályba. A legnagyobb kérdés: képes lesz-e valaki megállítani a Steauát?
2013. július 21., 15:012013. július 21., 15:01
Magyarzászló-égetésért zárt kapus mérkőzés a Rapidnak, aztán mégsem. Kizárják a Kolozsvári „U”-t, aztán visszaveszik. Felszámolják a Craiovát, aztán engedik, hogy a másodosztályban újraalakuljon. Az új idény 15 vagy 17 csapatból fog állni, végül mégis 18-an állnak rajthoz. Ilyen és ehhez hasonló összevisszaságok, szabálysértések jellemezték az elmúlt hetek-hónapok romániai futballéletét. A legmeghökkentőbb azonban mégiscsak a Román Labdarúgó-szövetségnek az a döntése, amely kimondta: a másodosztályba véglegesen (!) száműzött Rapid mégis indulhat a Liga 1-ben, ha egy osztályozó mérkőzésen legyőzi a licenccel ugyan rendelkező, de a tavalyi szezonban kiesett Concordia Chiajnát. A múlt hét végén lejátszott mérkőzésen a Rapid győzött, ám a vesztesek már a mérkőzés előtt a svájci sportdöntőbírósághoz (TAS) fordultak, mert igazságtalannak tartják a döntést.
Menekülő tulajdonosok
A bajnokság különben azért indul újra 18 csapattal, mert néhány héttel ezelőtt a versenytanács úgy foglalt állást, hogy sérült azon tévéadók joga, amelyek három évvel ezelőtt több mint 100 millió eurót fizettek a Profi Labdarúgó Ligának (LPF) a közvetítési jogokért. Az akkor kötött szerződés értelmében ugyanis az adók fordulónként 9 mérkőzést közvetítenek. Ha a bajnokság nem 18 csapatos, a tévéadók kevesebb mérkőzést közvetíthetnek, így kevesebb reklámbevételük is származik. A büntetés – a szóban forgó összeg 10 százaléka – több millió euróra rúgott volna, így az illetékesek elálltak csökkentési szándékuktól.
A sorozatos szabálysértések mellett az elmúlt hetekben-hónapokban a romániai futballéletben annyi minden történt, mint az elmúlt tíz évben talán összesen: a Rapid, a Kolozsvári „U” valamint az Oþelul Galati elleni csődeljárás mellett bejelentette visszavonulását a Vaslui tulajdonosa, Adrian Porumboiu. Betegségre való hivatkozással visszavonult az „U” korábbi, a Petrolul Ploieºti jelenlegi fő támogatója, Florian Walter is. Eladta részvényeit a legzsugoribbnak ismert román klubtulajdonos, George Copos, aki több mint húsz éven át volt a Rapid tulajdonosa, és már többször próbálkozott a részvények eladásával, de a tárgyalások mindig megakadtak. Rossz nyelvek szerint még mindig érdemes várni egy kicsit, nehogy az utolsó utáni pillanatban mégis kiderüljön: Copos marad. Az új tulajdonosok, a szabadkőműves Nicolae Cristescu és Adrian Zamfir, különben még nem értesítették a LPF-t a váltásról, így nem kizárt, hogy a Rapid tulajdonosi papírjain még mindig a Copos neve szerepel. Az érdekességek sorát gyarapítja a korábban visszaminősített temesvári csapat felkerülése az első osztályba, valamint hogy Bukarest és Kolozsvár után Brassónak is két csapata lesz a Liga 1-ben.
Többfrontos harcok
A küszöbön álló bajnokság igazi nagy kérdése azonban, hogy ki fogja megállítani a Steauát, ki hozza le a földre a Csillagot? A katonacsapat tavaly szárnyalt mind a bajnokságban, mind pedig a nemzetközi kupákban, bebizonyítva: mindkét fronton helyt lehet állni. Igaz, egyre többen emlegetnek sportszerűtlenséget, arra hivatkozva, hogy a játékosok tiltott szerek használata révén voltak annyira frissek. A Steaua ugyanis elsősorban kiváló erőnlétének köszönhette eredményeit. Azt pedig a klubnál sem tagadják, hogy a játékosoknak adott „speciális” táplálékkiegészítők több mint százezer euróba kerültek. Nemrég jelentették be: a véralapú doppingellenőrzéseket idén világszerte a futballistákra is kiterjesztik.
A katonacsapatot nehéz lesz megszorítani, annak ellenére, hogy tulajdonosa három évig nem fogja zavarni a vizeket. A klub számlái egy-két eladott játékosból újra jól állnak, Laurenþiu Reghecamp edző maradt a csapatnál, hasonlóan a tavaly csodákat művelő német erőnléti edző, Thomas Neubert is. Az együttes ugyan akadozott a felkészülési mérkőzéseken, ám a múlt héten lejátszott Szuperkupa-döntőn mutatott játékkal ismét bizonyította: a Sevillának eladott tavalyi gólkirály, Raul Rusescu nélkül is képes eredményes maradni.
A katonacsapat egyik fő vetélytársa a Petrolul lehet, amelynek kerete a tavaly a 22 gólig jutó Jeremy Bokila „szökésével” meggyengült. Sőt, az is elképzelhető, hogy a nyári átigazolási szezonban – amely még másfél hónapot tart – a prahovai együttesnek a válogatott Gicu Grozavtól is meg kell majd válnia (aBolognával hozták hírbe). Florian Walter kiválása nyomán a csapat likviditási gondjai is megnőnek, hiszen kérdés, hogy milyen mértékben támogatja a város a csapatot. A támadó, kreatív játékra viszont aligha lehet majd panasz, Cosmin Contra edző személye erre garanciának tűnik.
Kolozsvári feltámadás?
A 2008-as évtől kezdődően a páros évek a CFR bajnoki címét hozták, 2014-ben pedig újra bajnokot avatnak. A fellegvári együttes azonban a korábbi páros évekhez képest eddig kevésbé tudott olyan keretet kialakítani, amely egyértelmű bajnoki esélyessé avatta volna. Az elmúlt hetekben 18 játékostól vált meg a klub, köztük olyan alapemberektől, mint Gabriel Mureºan, Vasile Maftei vagy Ivo Pinto. A11-szeres magyar válogatott Vass Ádámot is lapátra tette a belga Standard Liége-től egy évre szerződtetett új edző, Mircea Rednic. A szakembernek a megmaradt anyaggal valamint olyan játékosokkal kell új játékrendszert kidolgoznia, akiket a klub a csökkentett költségvetés – a kolozsvári EnergoBit tavaly óta lengyel érdekeltségű cég lett, és már nem támogatja a csapatot – nyomán többnyire kölcsönbe kapott, vagy ingyen szerzett meg. A gazdasági nehézségek és a szűkebb keret ellenére a Fellegváron a bajnoki cím elérését tűzték ki célul.
Jelentős játékerőt képvisel az idén – története során először – az Európa Liga selejtezőjében induló Pandurii Tg. Jiu is. A zsilvásári alakulat ugyancsak nehézségekkel küzd: a klubot az egyik részvényes feljelentette a pénzügyi hivatalnál, amelynek munkatársai rendőrök kíséretében szálltak ki a csapat székhelyére. Az ok: a klub állítólag 18,8 millió lejjel tartozik a CE Oltenia cégnek. „Az együttes anyagi helyzete stabil – cáfolta a híreket Marin Condescu elnök –, a következő szezonban pedig szeretnénk az első ötbe kerülni.”
Az első helyek egyikére pályázik az Astra is, bár tulajdonosa, Románia egyik leggazdagabb embere, Ioan Niculae szűken bánt a pénzzel: a giurgiui csapat kerete gyengült, eddig többen távoztak a klubtól, de csak egy játékos érkezett. Az előbbi három csapat esetében azonban az is kérdés, hogy – a nemzetközi kupákban való továbbjutás esetén – mennyire bírják majd a kettős terhelést.
Alapos átalakítás előtt áll viszont a másik két bukaresti együttes. Ionuþ Negoiþã tulajdonos a Dinamo csapatát új alapokra próbálja helyezni: fiatal, többnyire ismeretlen és alacsonyan fizetett játékosokkal, de tapasztalt edzővel, Gheorghe Mulþescuval próbál szerencsét. A csődeljárás alatt álló Rapid poraiból próbál feltámadni, a játékoskeret kicserélődött, az újjal pedig Marian Radának legfeljebb a tisztes helytállás lehet a célja. Feltéve, ha a TAS úgy dönt, hogy maradhat a Liga1-ben.
Sötét ló szerepét tölti be a Vaslui, amely Adrian Porumboiu távozása nyomán tőkeerős támogatótól esett el. A volt tulajdonos azonban visszalépése után kijelentette: a klub pénzügyi helyzete stabil, így a következőkben is számolni kell majd a moldovai csapattal. A négy (vagy ki tudja hány?) kiesőt a másodosztályból felkerülő együttesek (Sãgeata Nãvodari, ACS Poli, Brassói Corona, CS Botoºani) valamint a Viitorul Constanþa és a Ceahlãul Piatra Neamþ között kell keresni, a többi középcsapat (Brassói FC, U, Szászmedgyesi Gaz Metan, Oþelul Galaþi) valószínűleg nem kerül a kiesés határára.
A 2013-2014-es szezon hivatalosan a Temesvári ACS Poli–Dinamo mérkőzéssel kezdődik pénteken 20.45-kor (Antena 1, Dolce Sport). Ha a nemzetközi kupákban szereplő csapatok sok pontot szereznek, Románia pedig két helyet javít, és bekerül Európa legjobb 16 országa közé, két év múlva lehetőség lesz arra, hogy a román bajnok újra a Bajnokok Ligája főtábláján szerepeljen. Addig a 2014-2015-ös idényben a román bajnok BL-selejtezőt vív, három csapat pedig az EL-selejtezőkben szerepel.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!