
Hét végén befejeződtek a női kézilabda Bajnokok Ligája csoportköreinek mérkőzései. Az előzetes várakozásoknak megfelelően mind a magyar csapatok, mind pedig a román együttes továbbjutott, de természetesen nem maradtak el a meglepetések sem.
2016. november 29., 14:342016. november 29., 14:34
Veretlenül ugyan nem, de magabiztosan jutott tovább a Győri ETO a női Bajnokok Ligájának halálcsoportjából. A legerősebb négyesből – amelybe a győriek mellett a tavalyi címvédő bukarestieket, valamint a dán és az orosz bajnokot sorsolták – nagy meglepetésre a Rosztov Don esett ki, amelyet előzőleg a nemzetközi kézilabda-szövetség a legjobb együttesként említett. A csoportból a győriek jutottak tovább elsőként, miután a románokat és az oroszokat is oda-vissza verték, csupán Dániában szenvedtek – kissé meglepő módon – vereséget. Ami ennél is nagyobb gond azonban, hogy két hete Heidi Löke bejelentette: kisbabát vár. Így a győri együttes a világ legjobb beállója nélkül kénytelen játszania a továbbiakban. Ismerve a klub vezetőit, valószínűleg a téli szünetben Löke helyére szerződtetni fognak egy tehetséges beállót. Nem múlt el nyomtalanul különben a legutóbbi, múlt hét végén az oroszok elleni mérkőzés sem: a korábban sérült Tomori Zsuzsa, az anyai örömök elé néző norvég játékos mellett Ambros Martin elvesztette Korsós Dorinát is. A válogatott szélsőnek a korábban műtött bal térde érintett, az első vizsgálatok több hónapos kihagyást jósolnak, de egyelőre úgy tűnik, nem teljes szalagszakadás történt. Az viszont biztos, hogy a magyar válogatottból is hiányozni fog, az Eb-re készülő keretbe a debreceni Kelemen Éva került be.
A halálcsoport második helyén a dánok jutottak tovább, akik a középdöntőbe négy pontot visznek magukkal. A Midtjylland ugyanis utolsó csoportmérkőzésén sima vereséget szenvedett a feltámadó bukarestiektől. A címvédő CSM-nél ugyanis a Győrben elszenvedett vereség után edzőváltás történt: a fővárosi alakulat vezetősége nem bírta el, hogy a bukaresti együttes kettős vereséget szenvedett a magyaroktól, ráadásul veszélybe került a továbbjutása is. A román csapat élére Jakob Vestergaard helyére Aurelian Roşcát nevezték ki, aki a Rosztov Don idegenbeli legyőzése után biztosította a CSM továbbjutását, a hét végi dánok elleni győzelemmel pedig azt is, hogy Oana Manea és társai két pontot visznek magukkal a második középdöntős csoportba. „Bíztam a csapatban. Amikor elvállaltam a felkérést, nem féltem, mert tudtam, kik alkotják a csapatot. A CSM-nek erős kerete van, nagyon örvendek, hogy továbbjutottunk, és annak is, hogy legalább két pontot viszünk magunkkal” – nyilatkozta a vasárnap esti mérkőzés után a tavaly még Nagybányánál edzősködő Roşca, aki 2014-ben a junior lányokkal világbajnoki aranyérmet nyert.
A CSM a halálcsoportból a győriekkel együtt különben a könnyebbik csoportba került, a román szakemberek máris bizakodóak, és remélik, hogy – ha nehezen is, de – ledolgozzák a ponthátrányukat, és elcsípik a továbbjutást érő első négy hely valamelyikét. A küldetés nem lehetetlen, hiszen a Győr és a Midtjylland mellett a szlovén Ljubljana, a norvég, egykor szebb napokat megért Larvik, valamint a svéd Esbjerg szerepel.
Nehéz csoportba került viszont a Ferencváros, amely a B jelű négyesben 9 pontot szerzett. A német Lipcsét és az orosz Asztrahanocskát oda-vissza verte, a macedón Vardar Szkopjéval idegenben bravúros döntetlent ért el, ám otthon csúfos, több mint tízgólos vereséget szenvedett. Elek Gábor tanítványai az első hatosba kerültek, 5 pontot visznek magukkal, és a minél jobb szereplés érdekében olyan kiváló együttest kell maguk mögé utasítaniuk, mint a Cristina Neaguval felálló, tavaly a budapesti Final Fourban részvevő Buducsnoszt Podgorica.
A decemberben Svédországban sorra kerülő női kézilabda Európa-bajnokságra való felkészülés miatt a csoportmérkőzések szünetelnek, a két hatos csoportban a küzdelmek január második felében indulnak újra, remélhetőleg az Eb során senki nem fog megsérülni, a hiányzók helyére pedig a Győrnek sikerül értékes játékosokat szerződtetnie, hogy a jövőre újból a budapesti Papp László Sportarénában sorra kerülő Final Fourban ismét legyen magyar csapat.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!