
2016. szeptember 22., 09:592016. szeptember 22., 09:59
2016. szeptember 22., 10:012016. szeptember 22., 10:01
Mintegy két hónap telt el a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság óta, és az akkori álomból nagy valószínűséggel már a legoptimistább szurkolóknak is ébredniük kell. Hogy miért? Nagyon egyszerű: a magyar kupacsapatok már rég kiestek a nemzetközi kupákból, az Eb idején beharangozott magyar focistákért bejelentkező nagy klubok ajánlatai elmaradtak, a válogatott pedig első tétmérkőzését egy sokkal gyengébben jegyzett csapat ellen bukta el. De vegyük sorra.
Alig egy hónappal az Eb után, augusztus elején már nem volt magyar csapat a nemzetközi kupákban. Az MTK, DVSC, FTC, Videoton kvartettet azeri, fehérorosz, albán és dán együttesek búcsúztatták. Olyan gárdák, amelyek egy kivétellel (az MTK-t kiejtő Qabala eljutott az El-csoportkörig) rögtön a rákövetkező fordulóban kiestek. Az újabb korai magyar búcsú – a legutóbbi négy szezonból másodszor fordult elő, hogy az augusztus végi utolsó körig sem jutottak el a csapatok – talán senkinek sem meglepetés. Bár a Ferencváros nem így készült, hiszen tavaly nyomatékosan kijelentették: idén majd megmutatják. Nos, meg is mutatták: a Fradi az albán élvonal második helyezettjét sem tudta legyőzni.
Csodálkozni azonban nem lehet, ugyanis a magyar együttesek nemhogy erősítettek volna, hanem gyengültek, hiszen mind a Debrecen (Korhut pl. Izraelbe, Varga József a Vidibe szerződött), mind pedig a Ferencváros (Nagy Ádám a Bolognához, Nagy Dominik Lengyelországba igazolt, a válogatott szlovák Sesták pedig szerződést bontott) több meghatározó játékosától is megvált. Talán csak a Videoton erősödött, ha a bosnyák válogatott Anel Hadzic, valamint a szerb válogatott Marko Scsepovics beváltja a hozzá fűzött reményeket és nemzetközi szinten is minőséget hoz a csapatba (Lang Ádám viszont a franciákhoz távozott).
Ha a magyar klubcsapatok eredményeit összehasonlítjuk a románokéval, siralmas következtetést vonhatunk le. Magyarországon számos futballakadémiát alapítottak, rengeteg pénzt öltek az ifik képzésébe, számos korszerű stadiont építettek, a sporttörvények pedig lehetővé teszik a sportág fejlesztését. Ehhez képest Romániában mindez nyomokban sem lelhető fel, ráadásul számos klub a csőd szélén áll, mások az összeomlás határára kerültek, a Steaua kivételével minden együttes csak kölcsönjátékosokat vagy lejárt szerződésű futballistákat igazolt, több klubtulajdonos a börtönben van, mások éppen arra felé tartanak. Ilyen körülmények között két együttesnek mégis sikerült kiharcolnia az Európa Liga csoportkörébe való bejutást: a Steaua és az Astra éppen ezen a héten kezdi meg csoportmérkőzéseit, s egy kis szerencsével az is elképzelhető, hogy akár tovább is juthat csoportjából.
Elmaradtak a nagy klubok ajánlatai is. Az Eb-idején arról cikkeztek a lapok, hogy a magyar játékosoknak milyen sok ajánlata lesz az Eb után. Ám ez is csupán álom maradt: sem Fiola (aki lesérült), sem a góljaival a Legia Varsót a BL-be repítő Nikolics nem került magasabb szintre. Ez utóbbit még a Nápollyal is hírbe hozták. Dzsudzsákért, aki a legjobb teljesítményét nyújtotta az Eb-n, csupán egy arab tucatcsapat jelentkezett be. A legnagyobbat talán Nagy Ádám dobbantott, aki a Fraditól a Serie A-ba igazolt. Igaz, kérdés, hogy a Bolognánál mennyi játéklehetőséget kap majd. Bese Barnabás a francia másodosztályba került, Lang Ádám pedig az utolsó percekben írt alá a francia elsőosztályba felkerült Dijonhoz. A többi játékosért sem volt nagy érdeklődés, Priskin és Szalai maradt klubjánál, Stieber továbbra is a német másodosztályban, Kleinheislert pedig a Werder Bremen kölcsönadta a Darmstadtnak.
Az i-re a pontot a múlt heti válogatott teljesítménye tette fel, amely a szerencsének is köszönhetően egy szerény gól nélküli döntetlent húzott ki a Feröer-szigetek vendégeként. Közismert, hogy a magyar futballközeg mennyire ellenséges a külföldi szövetségi kapitányokkal szemben. A Honvéd tulajdonosa, George F. Hemingway például a következőket írta Storck munkájával kapcsolatban a feröeri meccs előtt: „ha ezt a csapatot a magyar válogatott nem győzi le legalább három-négy góllal, akkor a kapitánynak vissza kell térnie Németországba pályaedzőnek, a játékosoknak pedig egy »szégyellem magam« táblát a nyakukba.”
Nos, nyilván túlzás ezt állítani, hiszen a skandináv csapatot az utóbbi időben senki sem tudta egy-két gólnál nagyobb különbséggel verni, ám tény, hogy a hagyományok, a játékosok értéke, a tudáskülönbség alapján illett volna sokkal jobban játszani.
Úgyhogy ideje ébredni a nyári álmokból!
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!