
Spanyolországi edzésen vettek részt az elmúlt hetekben a CFR játékosai
Fotó: Facebook/Fotbal Club CFR 1907
Talán soha nem volt ilyen rövid a román labdarúgó-bajnokság téli szünete. Decemberben, karácsony előtt pár nappal még játszottak a csapatok, hét végén, január 31-én már elkezdődik a nagyüzem.
2020. január 29., 19:532020. január 29., 19:53
2020. január 29., 19:542020. január 29., 19:54
Míg néhány évvel ezelőtt Mikulás körül, azaz december 5–6-án fejeződött be az ősz i idény és márciusig téli álmát aludta a pontvadászat, addig ebben az idényben mindössze egy bő hónap szabadság állt a játékosok rendelkezésére. Azaz még annyi sem, mert az ünnepe után január elejétől több csapat is vagy Törökországba, vagy pedig Spanyolországba ment edzőtáborba. A rövid szünet egyrészt annak köszönhető, hogy a megváltozott lebonyolítási rendszer miatt a Liga 1-ben több mérkőzést kell lejátszaniuk a csapatoknak, másrészt a közelgő Európa-bajnokság (valamint Nemzetek Ligája) miatt a bajnokságot sokkal hamarabb kell befejezni.
Bár a sorrend természetesen a hátralevő 16 összecsapás során alakul ki, a mérkőzés rendkívül fontos, hiszen győzelmével a bukaresti csapat beérné a kolozsváriakat és erős morállal indulna neki a tavaszi idénynek. CFR-siker esetén a fellegváriak jeleznék, hogy továbbra sem mondtak le az első hely megtartásáról, és ugyanakkor maguk mögött tartanák legfőbb riválisukat.
Az elmúlt két szezon bajnokcsapatánál nem történtek eget rengető változások. A két legfontosabb igazolás tulajdonképpen régi: Dan Petrescu edző két évvel meghosszabbította szerződését, a tavalyi gólkirály Țucudean pedig négyhónapos kimaradás után tért vissza a csapathoz. A vasutasoktól távozott Culio mellett Andrei Mureșan és Mailat (ingyen a városi rivális U-hoz), Horj a Clinceni-hez, Vâtcának felbontották a szerződését, Peteleu Magyarországra igazolt, Pașcanut a Voluntari-hoz, Ispast pedig a Resicához adták kölcsön. A csapathoz csatlakozott az Aranyos Tordától a 20 éves Paleoca, 150 ezer euróért a Dinamótól érkezett a 21 éves jobbhátvéd Denis Ciobotariu, valamint az Anderlechttől Alex Chipciu, akit a belga sztárcsapathoz éppen az FCSB adott el. Mindez úgy vált lehetségessé, hogy bár a csapatot a román szövetség (FRF) pénzügyi problémák miatt megbüntette (nem igazolhatott volna játékost nyárig), a klubnak a svájci sportdöntőbíróságon az FRF-fel szemben igazat adtak.
A CFR tehát nagyvonalakban maradt a régi, csupán Culiót lesz nehéz majd pótolni, és megtalálni Chipciunak a helyét. A 30 éves román válogatott ugyanis elsősorban azért fogadta el a kolozsváriak ajánlatát, hogy több játéklehetőséghez jusson, és próbáljon visszakerülni a Mirel Rădoi edzette nemzeti együttesbe.
Kisebb nagytakarítást végeztek a háromszéki csapatnál is
Fotó: Pinti Attila
Erre a legnagyobb esélye az utóbbi években örök második FCSB-nek van, amelynek kerete a korábbi évekkel ellentétben az idei szünetben mintha kevesebbet változott volna. Egyelőre távozott Chorbadzhiyski, Tsoumou, Hora, Moutinho és Gikiewicz (állítólag Manea és Adi Popa is kegyvesztetté vált), érkezett Olaru a Medgyestől, Miron a Botoșani-tól, valamint a 17 éves csatár Tănasă a Jászvásártól. Ha a klub tulajdonosa, Gigi Becali meg tudja állni, hogy ne szóljon bele az edző munkájába, akkor a több együttesnek nehéz less felvenni a versenyt a bukarestiekkel. Ám az elmúlt évek bizonyították, hogy ez nem is olyan egyszerű. Az első megingásnál ugyanis – legyen az vereség, döntetlen vagy gyengébb játék – Becali azonnal közbeavatkozik. A csapat teljesítménye pedig hosszabb időre visszaesik.
Kérdés, hogy két nagy sztárjuk, Alibec és Budescu, akik hangulatemberek és inkább kedvtelésből játszanak, mikor „dobják be a törölközőt”. És nyilván az is, hogy a hónapok óta fizetetlen játékosok mikor kapják meg visszamenőleg is járandóságaikat. Amennyiben mindez rendeződik, komoly ellenféllé válhat az Astra is.
Mindig kettős arcát mutatja a Viitorul. A tengerparti csapat néha nem talál legyőzőre és sorozatban nyeri a meccseit, máskor alig lehet a Hagi által dajkált fiatalokra ismerni. A csapat különben egyelőre igencsak meggyengült, hiszen távozott Eric és Cojocaru (a Voluntari-hoz), Calcan (az Úpesthez), Lyes Houri (a Mol Vidihez) és felbontották a Steliano Filip szerződését is, hogy csak a fontosabbak említsük. Az együttes valószínűleg sok bosszúságot okoz majd a későbbiekben, de valószínű, hogy a bajnoki címért folyó harcba nem fog beleszólni.
Mint ahogy a Craiova sem, ahonnan a télen távozott Victor Pițurcă edző. Az oltyán csapatnak a nagy fogása a Dinamótól vásárolt Dan Nistor, aki ősszel bombaformában játszott a bukaresti csapatnál, de még így sem tudta megakadályozni, hogy a fővárosi együttes jelentősen felkapaszkodjon a táblázaton. Az első hat csapat közül csupán itt történ edzőváltás, és ha az új szakembert, Corneliu Papurát nézzük, akkor nyugodtan kijelenthetjük: a Craiova idén sem lesz bajnok.
Maradt a kispadon a Gaz Metan sikerkovácsa, Edi Iordănescu is. Így a klub vele próbálja meg kivívni a felsőházba való bekerülést. Ez rendkívül nehéz lesz, hiszen a mutatott játék és a táblázatban elfoglalt helyezések alapján a hatodik helyre több csapat is pályázik még. Az alapszakaszól hátramaradt hat mérkőzés során pedig még sokat változhatnak a helyezések. Elméletileg a Botoșani-nak, a Sepsinek, de még a Dinamónak is lenne esélye. Igaz, a sok viszály, az anyagi gondok, a vezetőségben tapasztalt széthúzások inkább azt vetítik előre, hogy a román főváros másik emblematikus csapata inkább a kiesés elkerüléséért fog harcolni, semmint a legjobb hatba kerülésért.
A kispadon továbbra is a tavaly év végén megtörtént edzőcsere alkalmával kinevezett Leo Grozavu ül majd, aki néhány mérkőzésen több pontot szerzett, mint László Csaba szinte egy fél szezon alatt. Ám nagy kérdés, hogy a sok botosani-i szállal rendelkező háromszéki klubvezetőség által irányított együttes meddig lesz képes a szentgyörgyiek által a tavaly megszokott és most már elvárt jó eredményeket szállítani.
Az alsóház utolsó helyein tanyázó együttesekre ezúttal kár lenne sok időt pazarolni, hiszen a következő fordulókban sok minden változhat, s egyelőre nehéz megjósolni, hogy a téli átszervezések és igazolások, edzőcserék után mely csapatok lesznek azok, akik élet-halál harcot fognak vívni a kiesés elkerüléséért.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!