
Néhány nap múlva kezdődik anői kézilabda Bajnokok Ligája küzdelmeinek újabb szakasza. A Győr csoportjának első helyéről kezdheti meg menetelését az újabb címvédésig, ám a csapaton végigsöprő sérüléshullám nagyban megnehezíti a feladatot.
2015. január 30., 22:562015. január 30., 22:56
Rendkívül nehéz tavasz előtt állnak a BL-címvédők. Tavaly ősszel úgy vágtak neki az újabb sorozatnak, hogy idén nyár elején a budapesti Final Four végjátékában újra a dobogó legmagasabb fokára álljanak. Azóta azonban sok olyan dolog történt, amely megkérdőjelezi a Győri ETO optimizmusát: a Rába-parti alakulaton ugyanis soha nem látott sérüléshullám söpört végig. A többszörös világ-és olimpiai bajnok Katrine Lunde Haraldsen kapus nemcsak anyai örömök elé néz, de máris bejelentette, hogy nem kíván visszatérni a Győrbe. A helyére szerződtetett horvát Jelena Grubisic keresztszalag-szakadást szenvedett, hasonlóan járt Csapó Kyra is, aki bokaszalag-szakadással bajlódik. A győri csapat így Herr Orsolya mellett csak a mindössze 17 éves Wéninger Alexára számíthatott a kapuban. Ezt az állapotot korrigálandó szerződtette a 30 éves norvég Kari Aalvik Grimsböt. A kapus a decemberi Európa-bajnokságon már az első, Románia elleni mérkőzésen porcsérülést szenvedett a jobb térdében, így a további meccseket ki kellett hagynia. Műtétet, majd két hónapos rehabilitációt követően érkezik Győrbe, ahová 2,5 évre kötelezte el magát.
Hiányzik a csapatból a világ legjobb irányítója, az ugyancsak anyai örömök elé néző Görbicz Anita, valamint Eduarda Amorim is, a brazil világbajnok balátlövő keresztszalag-szakadást szenvedett. Hasonló problémákkal küzd a csapat jobbszélsője, Orbán Adrienn is, de egyelőre az ő pótlására szerződtetett cseh Jana Knedlíková sem bevethető orrtörés miatt. Az együttes két jobbátlövője sem teljesen egészséges, hiszen Boczkó-Hornyák Ágnes porcsérülés, a német Susann Müller pedig kétszeres ujjtörés után tért vissza a pályára. A sérüléshullám ellenére a főpróba azonban jól sikerült, mert Heidi Löke és társai nemrég megnyerték a Ferencváros elleni hazai rangadót. „Győzelmünk sokkal többet ért, mint az érte járó két pont, példaértékűen harcoltak a lányok, elképesztő az a fanatizmus, küzdeni tudás, amit mutattak. Az óriási nehézségek ellenére csak a játékra koncentráltak, nagyon büszke vagyok a csapatra. Két és fél év óta, mióta itt dolgozom, ez volt az egyik csúcsmérkőzésünk” – mondta a győri lányok edzője, Ambros Martin, aki hasonló odaadást vár február elsején a Larvik elleni meccsen is.
A BL-sorozat ugyanis a hétvégén épp a norvég kirakatcsapat elleni mérkőzéssel folytatódik. Az Európa-bajnok norvég válogatottból többen is a Larvikban játszanak, s bizonyára fűti őket a visszavágás vágya, az Eb-n ugyanis kikaptak a magyaroktól, klubszinten pedig negatív a Görbiczék ellen vívott mérlegük. A Hammerseng, Mörk és Riegelhuth mellett az északi gárda meghatározó játékosok közé tartozó Breivang a következőket nyilatkozta: „Tavaly óta mindkét csapat sokat fejlődött. Mindkettőben erős a győzni akarás, szoros és kemény mérkőzést várok. Az ETO Görbicz, Lunde és Amorim nélkül is erős csapat. Már nagyon várom, hogy az új arénában játszhassak. Csoportunkból az ETO-t és magunkat látom esélyesnek a továbbjutásra, nehéz megítélni, hogy a Nagybánya, a Viborg és a Metz közül ki jut tovább.”
A másik főcsoportban is megvan az esélyes: a tavaly nyáron nagyon megerősödött montenegrói Buducnost Podgorica csapatától nehéz lesz elvenni az első helyet, de a fennmaradó három helyre az orosz Dinamo Volgograd mellett a makedón Vardar Skopje és a német Lipcse is odaérhet.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!