
A nők után a férfiak is lemaradtak a brazíliai olimpiáról. Miután Németh András szövetségi kapitány a rendelkezésére álló értékes játékoskerettel képtelen volt kiharcolni a riói kvótát, a kirgiz születésű, spanyol állampolgárságú Talant Dujsebajev is pórul járt: az általa megfiatalított magyar férfi kézilabda-válogatott csúnyán leégett a lengyelországi Eb-n, és csupán 12. lett.
2016. február 06., 18:472016. február 06., 18:47
Kilátástalan játék, vergődés a pályán, és egy tanácstalan Talant a kispadon – ez jellemezte a kézilabda Eb-mérkőzéseit magyar szempontból. Nagy Laci és társai csupán az első, Montenegró elleni mérkőzést tudták megnyerni, az azt követő öt összecsapáson vereséget szenvedtek. A probléma nem is abból adódott, hogy a csapat nem nyert, hanem a pocsék, ötlettelen játék volt az, amely a szurkolókat, de még a szakembereket is felháborította. A mérkőzések között Dujsebajev még magyarázkodott, a spanyolok elleni mérkőzést követően pedig pozitívumot is talált a játékban. Az egyik sajtótájékoztató alkalmával például a következőket nyilatkozta:
„Az elképzeléseim jelenleg még nincsenek a parkettán. Több idő kell ahhoz, hogy a játékosok megértsék, mit szeretnék látni a pályán. A vereség is az én felelősségem. Egyszerűen nem lehet az ellenfélnek ennyi lehetőséget adni az ellentámadásra. Én leszek az első, aki továbbmegy és küzd... Tanulni, tanulni, tanulni, meg kell érteni a kézilabdát. A taktikába ne menjünk bele. Nyilván mindenki okos, mindenki tudja, hogy mit kellett volna tennünk. Egyértelműen úgy jöttem ide, hogy ha hibázunk, akkor én hibázok”.
Kirgiz harakiri
A torna végén azonban már ő is látta, hogy öt vereség után, egy rendkívül gyenge szereplést követően nem magyarázkodhat: „nincs még egy ember, aki annyira szégyelli magát, mint én. El sem tudom képzelni, hogyan tudunk élni e szégyen után. Ha olyan emberek lennénk, mint amilyenek Japánban voltak, akkor harakirit kellene elkövetnünk. És én lennék az első. Nem tudok mit mondani a dán, német és svéd meccsről. Leírhatatlan, hogyan érzem magam. Hihetetlen, amit megéltem e két hét alatt.”
A leégés nem csoda, hiszen Dujsebajev a selejtezőcsoportot azért nyerte meg maximális pontszámmal, mert a régi kerettel dolgozott, akik (például Gulyás Péter, Balogh Zsolt) oszlopos tagjai voltak a válogatottnak. Néhány meghatározó játékost azonban érthetetlen okok miatt otthon hagyott: a két legjobb magyar irányítót, Császár Gábort és Lékai Mátét, az egyik legjobb védekezőt, Illyés Ferencet. A keretet pedig fiatal, de tapasztalatlan játékosokkal töltötte fel. Többek között ezeknek a változásoknak tulajdonítható, hogy a védekezés nem állt össze, a támadás pedig finoman szólva is akadozott. A Tatabányától, Balatonfüredtől és főleg a Csurgóból beválogatott fiatalok képtelenek voltak felvenni az Eb ritmusát, és megérteni egy teljesen új játékfilozófiát, amelyet a spanyolországi szakember a sportolókra kényszerített. A 22 éves Faluvégi Rudolf például lehet, hogy a faluvégi Csurgóban nagy sztár, de ahhoz még kevés, hogy egy kvalifikációs kontinenstornán egy csapatot irányítson. A szakemberek és szurkolók számára az is érthetetlen volt többek között, hogy öt plusz egyes védekezésnél az edző miért küldi ki zavaróba a köztudottan lassú Schuch Timuzsint, és miért nincs egy meghatározó heteslövő a csapatban.
Sikertelen újítás
Marczinka Zoltán, a Magyar Kézilabda-szövetség szakmai- és sportigazgatója a múlt héten nyíltan ki is jelentette: „a válogatott szereplése nem igazolta a szövetségi kapitány döntését nagyon sok tekintetben”. Marczinka a válogatott összeállításáról is beszélt, elmondta, hogy természetesen az elnökség hagyja jóvá az utazó kereteket, de a szokásjog az, hogy a szövetségi kapitányok szabad kezet kapnak a keret kialakításában. Ugyanakkor hozzátette: „Dujsebajev egy nyolc-tíz éven át sikeres válogatottat vett át, ahol nem volt indokolt ilyen szinten felforgatni a játékoskeretet, és megbontani azt a játékkultúrát, játékstílust, amiben a játékosok felnőttek, utánpótláskoruktól kezdve ebben élnek. Úgy gondolom, az edző tevékenysége nemcsak abban rejlik, hogy a saját edzői hitvallását, mentalitását átplántálja a csapatra, hanem esetenként a csapathoz tudni kell igazodni, esetleg azokat a játékstílusokat, berögzött és tényleg készségszintre kifejlesztett játékkapcsolatokat, ami egy adott kézilabda-kultúrát jellemez, azt inkább adaptálni kell a válogatottba. Nem történt előrelépés, ez a mindenáron a saját edzői filozófiát átvivő stílus ebben az esetben nem vált valóra.”
Az Eb-t különben kisebb meglepetésre a fiatal német csapat nyerte meg, a rutinos spanyolok ezüstéremmel gazdagodtak, a bronzmérkőzésen pedig az ugyancsak fiatalításon átesett horvát csapat győzte le az újoncokkal felálló norvég együttest. A magyar csapat a 12. helyen végzett, és hogy a baj sohasem jön egyedül, bizonyítja az is, hogy a jövő évi, 2017-es kézilabda világbajnokságra a sorsolást követően a második kalapból a legnehezebb selejtezős ellenfelet kapta Magyarország: Szerbiát. A többi párosítás: Svédország–Bosznia-Hercegovina, Csehország–Macedónia, Lengyelország–Hollandia, Oroszország–Montenegró, Izland–Portugália, Szlovénia–Norvégia, Fehéroroszország–Lettország, Dánia–Ausztria.
Sporttörténelmi bukás
Először fordul elő az olimpiák történetében, hogy a magyar férfi és a női kézilabda-válogatott nem jut ki az ötkarikás játékokra. Az olimpiai játékok programján (megszakítással) 1936 óta szerepel a kézilabda. A magyar férfi válogatott ezelőtt az 1996-os, a 2000-es és a 2008-as olimpiára nem jutott ki a kvalifikációs sorozatból, ám a női csapat mindhárom alkalommal kijutott (Atlantában a 3., Sydneyben a 2., Pekingben a 4. helyen végzett).
Amikor a nők nem kvalifikálták magukat (1988, 1992, 2012), akkor a férfi csapat mindig kint volt (Szöulban 4., Barcelonában 7., Londonban ugyancsak 4. lett). Az egyetlen olimpia, amelyen szerepelt a programban kézilabda, ám magyar csapat nem lépett pályára, az 1984-es volt – Los Angelesben viszont a szovjet tagországok bojkottja miatt nem vettek részt csapataink.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!