
A világ egyik legjobb csapatát, a norvég Larvikot egyetlen idény alatt négy alkalommal is legyőző Győri ETO hét, korábban elvesztett kupadöntő után Európa trónjára ült: először nyerte meg a kontinens legrangosabb női kézilabdakupáját, a Bajnokok Ligáját.
2013. május 17., 13:102013. május 17., 13:10
Ez valami fantasztikus érzés! Kétszer nem sikerült nyerni a Bajnokok Ligája döntőjében, de most igen. Nagyon nehezen találom a szavakat. Az Oltchim ellen szerencsénk is volt, de megérdemeltük, és nem utolsósorban a szurkolóknak is köszönhetjük azt a sikert. A döntő egy fokkal könnyebb volt, de nagyon sokat tettünk érte. Ambros Martínnak nagy szerepe volt a sikerben, most is az általa hangsúlyozott védekezés és visszarendeződés volt a legfontosabb. Nehéz a kupa, de nem fogjuk elengedni! – mondta a Larvik elleni győztes mérkőzés végén Görbicz Anita utalva arra is, hogy a következő idényben is szeretnék elhódítani a serleget.
A Győri ETO valóban szenzációs idényen van túl: hazai porondon mindent tarolt, de nemzetközi szinten is maradandót alkotott, több rekordot is felállítva nyerte a BL-t. A csapat 16 mérkőzéséből 15-öt nyert (csak hazai pályán az Oltchim ellen vesztett pontokat), kapott gólátlaga meccsenként a legalacsonyabb, mindössze 21,5. Ráadásul a szezon legjobb fiatal játékosa a BL-ben Kovacsics Anikó lett.
A siker nem véletlen, az ETO Európa egyik legnagyobb költségvetésű csapata volt ebben az idényben, a szurkolók pedig (akiket ugyancsak a kontinens legjobbjainak választottak) egy emberként sorakoztak fel Görbiczék mögött. A végső sikerért való elszántságot különben a kolozsvári sportszeretők is megtapasztalhatták tavaly ősszel az U Jolidon elleni BL-összecsapáson. Akkor az Erdélyi Napló által szervezett közönségtalálkozón mindenki kedvére beszélgethetett a győri lányokkal.
Norvég segítség
A magyar csapat pontveszteség nélkül zárta az őszi csoportküzdelmeket, hasonlóan a tavaszi középdöntő mérkőzéseit is, beleértve a Larvik elleni győzelmeket is. Akkor a norvégok edzője, Ole Gustav Gjekstad kijelentette: a két csapat a döntőben újra találkozik. Nem tévedett. Azt viszont maga sem gondolta, hogy az Európa-, világ- és olimpiai aranyérmes norvég lányokkal megtűzdelt csapata – amely 2011-ben már megnyerte a sorozatot – a döntőben újra kettős vereséget szenved. A magyar sikerhez azonban norvég segítség is kellett: a larviki 24-21-es magyar győzelem után a Veszprém Arénában lejátszott visszavágón két világklasszis teljesítményt nyújtó játékost láthattunk: a beálló Heidi Lökét (képünkön a kupával) és a kapus Katrine Lunde-Haraldsent. (Érdekesség, hogy Lunde korábban kétszer is a csúcsra ért a Viborggal, míg Löke 2011-ben épp a Larvikkal nyert BL-t.)
„Fantasztikus, leírhatatlan érzés. Újból bebizonyítottuk, hogy jobbak vagyunk a Larviknál. Valamennyi poszton erősebb játékosokkal rendelkezünk, és a padról is minőségi cserék tudnak beállni, ha valaki fáradna. Olyan pillanatokat éltünk át, amelyről csak álmodni mertünk korábban Norvégiában. Nagyon szerencsések vagyunk, hogy ilyen szurkolók előtt játszhatunk, ők teszik felejthetetlenné a győri életünket” – mondta a döntő után Lunde. „Amikor a Larvikkal nyertem, azt tekintettem a legnagyobb dolognak, de most már ez a legemlékezetesebb sikerem” – tette hozzá Löke.
A legjobb igazolás
A győriek amúgy hét nemzetközi kupadöntőjük után először nyertek trófeát, az elmúlt években kétszer is alulmaradtak a BL-döntőkben. A siker egyik kovácsa egyértelműen Ambros Martín, aki a szezon elején szerződött a csapathoz. A spanyol edző nemcsak technikai-taktikai felkészültségével nyűgözte le a klubban dolgozókat, hanem mentalitásváltást is hozott a lányok körébe. Nyerni akarását, profizmusát jellemzi, hogy a veszprémi mérkőzés utolsó percében 21-21-es döntetlennél – amikor Amorimék már ünnepelni készültek – időt kért, és vehemensen kérte a játékosokat, dobjanak gólt. „I want to win this game, too! (Ezt a mérkőzést is meg akarom nyerni!)” – nyomatékosította. Ami sikerült is, így az ibériai szakember Talant Dusebaev után a második, aki játékosként és edzőként is BL-t nyert.
Galaktikus tévénézők
A kézilabdaszezon végére érve egyelőre csak találgatásokba lehet bocsátkozni a jövő évi igazolásokról. Az már biztos, hogy a szélső Jovanka Radicsevics Győrből Szkopjéba távozik, ahol csapattárs lesz az ugyancsak a makedón fővárost választó Andrea Lekiccsel. Érkezik viszont az Oltchim Rm. Vâlceától a világ egyik legjobb átlövője, a montenegrói Katarina Bulatovics. A román csapatot különben az anyagi nehézségek miatt a dán edző, Jakob Vestergaard mellett több játékos is otthagyta. A vezetők szerint a klub költségvetése több mint a felére fog csökkenni, így az együttes sem lesz már „galaktikus”, ahogy a román sajtó nevezte a vâlceai kirakatcsapatot. Cristina Neagu és társai jövőre valószínűleg már csak a tévéből követhetik a BL-elődöntőket.
Bajnokok Ligája – „magyar számokban”
A magyar női kézilabdacsapatokhoz összesen immár 13 európai kupadiadal fűződik. A BL-ben és elődjében, a BEK-ben ezelőtt egy-egy alkalommal bizonyult a legjobbnak magyar együttes (a Vasas 1982-ben, a Dunaferr 1999-ben), az EHF-kupát és a KEK-et ötször nyerte meg magyar klub. A BL gólkirálynője 95 találattal a Ferencvárosban játszó Tomori Zsuzsa lett megelőzve a 90-ig jutó Katarina Bulatovicsot. A tavaly 133 góllal élen végző Görbicz Anita az idén negyedik lett.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!