
Igen kevés labdarúgóklub fordít figyelmet Romániában az utánpótlásnevelésre. Inkább kényszerből foglalkoznak a fiatalokkal – azt is csak egy ideig. Tizennyolc éves kor után sok tehetség fordít hátat a versenysportnak, esetleg a harmadosztály süllyesztőiben tűnik el. A Kolozsvári CFR sem igazán kivétel, holott a fellegvári alakulatnál szervezett munka folyik.
2013. július 05., 11:562013. július 05., 11:56
Rangos németországi turnén vett részt nemrég a CFR egyik korosztályos csapata. – Csak jó külföldi kapcsolatok kellenek, és máris érkeznek a meghívások – mondanák egyesek. Ám ez nem így van – pontosít gyorsan Mezei János, a csapat edzője: „A torna neve MiniEuro 2013, ahová a szervező Gerald Prell minden évben a kontinens legjobb csapatait igyekszik meghívni. Miután tavaly a CFR nyerte a korosztályos román bajnokságot, idén bennünket hívtak meg.” A MiniEuro 2013-as tornán részt vett 2002-ben születettek korosztálya 2010-ben 256 csapat között az országban első, egy évvel később döntős lett, idén pedig az elődöntő kapujáig jutott.
A németországi turnén híres nyugat-európai klubok – többek között az Ajax, Lazio, Manchester United, FC Porto – mellett kelet-európai csapatokat is meghívtak: a kolozsváriakon kívül jelen voltak a Budapest FC, a Karpaty Lvov, a Sparta Praha vagy a BATE Borisov fiatal játékosai is. „A színvonal magas volt, főleg az első hat csapat játszott kiemelkedő szinten – mondta Mezei János. – A 6-10. hely környékére odaérhettünk volna, de szerencsénk sem volt. Nagyjából ugyanaz a különbség érvényesült, ami mondjuk a spanyol és a román bajnokság csapatai között is fennáll.”
Korosztályok minden szinten
A kolozsvári vasutas klubnál 12 korosztályos csapatban jelenleg gőzerővel zajlik a fiatalok oktatása. A legkisebbek a 2007-es születésűek, ők idén töltik be a hatodik életévüket. A legnagyobbak a 18-19 évesek, az országos bajnokságban indulók között a 2002-esek voltak a legkisebbek, rajtuk kívül a 2000-esek, a ’98-asok, a ’96-osok és a ’94-esek vettek részt az országos küzdelmekben. Ezt az öt korosztályt követeli meg a román szövetség. Természetesen a közbeeső korosztályok is jelentkezhetnek, idén a 2003-asok beiratkoztak az egy évvel idősebbekhez. A versenykiírás szerint a megyei szakasz után következnek a szövetség által kijelölt zónaküzdelmek, majd az országos döntők. A kisebbek, a 10 évesek kétszer 25 perces mérkőzéseket játszanak, a két évvel nagyobbak már kétszer 30 percet, két évenként 5-5 perccel hosszabb a játékidő, a legnagyobbak pedig már kétszer 45 perces mérkőzéseket vívnak. Ezen kívül a szövetség öt plusz egyes minitornát szervez (a Gheorghe Ola és a Gheorghe Ene nevű tornákat), idén a 2003-as és 2004-es korosztálynak, ahol ugyancsak országos bajnoki címet lehet szerezni.
Kiválasztás: a gyorsaság számít
Míg a szlovákoknál vagy a cseheknél a kiválasztás úgy történik, hogy a magas, erős fizikumú diákokat hívják el az iskolából a klubokba „majd mi megtanítjuk őket focizni” felkiáltással, addig nálunk a kiválasztás az edzők belátására bízott. „A román szövetség nem határozott meg semmilyen kritériumot. A tehetséges, labdaérzékkel rendelkező fiúkat választjuk ki. Én a spanyol és a holland iskola híve vagyok, azokat figyelem, akik kicsik és gyorsak. Ez utóbbi rendkívül sokat számít. Idővel a lassúbbak kihullnak a rostán, hiába tehetségesek” – magyarázza Mezei János.
Bár a szövetség megköveteli, hogy a klubok minden szinten megszervezzék az utánpótlásnevelést, ez a gyakorlatban nem működik. A legfejlettebb utánpótlásképzés a fellegvári alakulatnál van. „Más kluboknál nem fektetnek hangsúlyt a fiatalok képzésére. Elsősorban pénzhiány miatt, kevés a pálya, nincsenek edzők. Nálunk ez nem probléma. Utánpótlásképzés volt régebb is, amikor a CFR a harmadosztályban játszott, én is náluk nevelkedtem, komoly szervezettségről azonban csak néhány éve beszélhetünk” – mondja Mezei. A szakember szerint a fiatalok – ha ügyesek és kitartóak – egyik korosztályból felkerülhetnek a másikba, majd a következőbe. Persze lemorzsolódás is van, akadnak olyan esetek is, amikor vidékről a városba kerülő tehetségek szorítják ki a több éve a klub színeiben futballozó fiatalokat.
Rendszertelen rendszer
A nagy nyugat-európai klubok ifjúsági csapatai bizonyos rendszer alapján működnek. A Barcelonánál például a 4-3-3-as játékrendszer az alap, az edzők ezt játszatják a legkisebb korosztályos csapatoktól kezdve a Barcelona nagy csapatáig. Így a játékosok már fiatalon beleszoknak egy olyan játékrendszerbe, amely végigkíséri őket fejlődésük minden szakaszában. Ezáltal sokkal könnyebben illeszkednek be magasabb szinten is a rendszerbe.
„Ez a szervezettség nálunk hiányzik – szembesít a romániai valósággal Mezei János. – Igaz ugyan, hogy néhány évvel ezelőtt a Román Labdarúgó-szövetség az általa kibocsátott versenyrendszerben azt a célt tűzte ki, hogy az utánpótlásképzésben a 4-4-2-es rendszert kell meghonosítani, a valóságban azonban minden edző a saját elképzeléseit valósítja meg. Akár egyazon klubon belül is.”
A nagyobb gond az, hogy Romániában szinte kilátástalan a 18-19 éves futballisták sorsa. Ahogy kinőnek az ifjúsági korosztályból, el kellene helyezkedniük a felnőtteknél, ott azonban nem, vagy csak ritkán kapnak helyet. Többnyire másod- vagy harmadosztályú csapatok szerződtetik őket, ahol nem sok esélyük nyílik a fejlődésre, a kiugrásra. „Kellene egy olyan bajnokság, amely a 18-21 éveseknek szól, ahol a fiatal játékosok, tehetségek megmutatják magukat, a jobbak pedig berobbannak az élvonalba. Harmadosztályú csapatban ma már nincs is értelme futballozni, akkor inkább fogjon neki tanulni vagy dolgozni az a fiatal” – tartja Mezei.
Kényszerű megoldás
A román pontvadászat első osztályában elméletileg csak azok a csapatok indulhatnak, amelyeknek ifi csapatai az U13-as korosztálytól kezdődően részt vesznek a szövetség által szervezett bajnokságokban. Ez elengedhetetlen a hőn áhított licencek elnyeréséhez, a Liga 1-es csapatok azonban ezeknek a követelményeknek többnyire csak papíron felelnek meg.
A CFR-nél más a helyzet: a három alkalommal is a Bajnokok Ligája csoportköréig jutó csapatnak az UEFA előírása szerint kötelező foglalkoznia az utánpótlással, ráadásul a nemzetközi szervezethez eljuttatott játékoslistán saját nevelésű fiataloknak is szerepelniük kell – akár úgy is, hogy egyetlen percet sem töltenek a pályán. S itt érkezünk el a lényeghez: a román bajnokságban szereplő klubok csak a kényszer miatt működtetnek ificsapatokat. Többségüknél alig jut pénz a felnőtt csapatra, nemhogy a fiatalok nevelésére. Ha pedig egy klub a BL-ben akar szerepelni, akkor még inkább kötelező, az pedig nem számít, hogy az ifik közül felkerül-e valaki a felnőtt csapathoz vagy sem.
Hatványozottan igaz ez a CFR esetében. A kicsik nem játszanak ugyan a kényszer prése alatt, a felnőtt csapat játékosain azonban nagy a nyomás: nekik állandóan bajnokságot kell nyerniük. A jó eredmény elérése érdekében a klub pedig nem engedi meg magának azt a „luxust”, hogy saját fiatalokat építsen be a felnőttcsapatba, az ugyanis időbe telik, és meglátszik az eredményességen is. A döntés vagylagos: vagy kiforrott játékosokat vásárol külföldről, és azokkal igyekszik bekerülni a BL-be az eurómilliók reményében ugyanakkor minél nagyobb pénzért továbbadja az olcsón vett játékosokat, vagy pedig saját nevelésű játékosokat épít be a csapatba, és harcol a kiesés elkerüléséért. A vasutasok prioritásai egyértelműek.
CFR-győzelem a szövetség ellen
Egy évnyi pereskedés után a svájci Sportdöntőbíróság (TAS) helyt adott a CFR beadványának a Román Labdarúgó-szövetség (RLSZ) ellenében. A kolozsváriak azt kifogásolták, hogy az RLSZ szabályzatában kötelezte volna a bajnokságban szereplő csapatokat arra, hogy 2016-ig a keretükben fokozatosan növeljék a román játékosok számát, a külföldiekét pedig csökkentsék. Az RLSZ 2012. június 18-án megszavazta, hogy a 2013-2014-es szezontól kezdődően az eddigi öt helyett csak három uniós országon kívüli játékos szerepelhet egyszerre, ugyanakkor ötről hatra emelték a mérkőzésekre kötelezően benevezendő hazai játékosok számát. 2016-ra már nyolc hazai játékos és csak két nem EU-s futballista szerepeltetését engedélyezte volna elő a szabályzat. A másodosztályban még drasztikusabb szabályok léptek volna érvénybe (12 romániai, egy unión kívüli és két 21 év alatti játékos), a harmadosztályban pedig tilos lett volna nem EU-s játékosokat szerződtetni. A TAS a kolozsváriaknak adott igazat és kimondta: a szövetség versenyszabályzatának vonatkozó pontjai ellentétesek az EU szabad munkavállalást és mozgást biztosító előírásaival. Ha az RLSZ nem vonja vissza a szabályzat vonatkozó pontjait, a román klubcsapatokat akár ki is zárhatják a nemzetközi kupákból.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!