
Fotó: Barabás Ákos
Amíg a román női kézilabda megtartotta pozícióját a világ élmezőnyében, a férfiak messze elmaradnak a dicső elődöktől. Alexandru Dedu, a kézilabda-szövetség elnöke célul tűzte ki, hogy elnöksége alatt a férfiak is az elit közelébe kerüljenek.
2016. november 02., 19:472016. november 02., 19:47
A román férfi kézilabda-válogatottnak dicső múltja van, négyszeres világbajnok (1961, 1964, 1970 és 1974) és négyszeres olimpiai dobogós (1972, 1980 és 1984 bronz-, 1976 ezüstérem). Amíg a hölgyek az utóbbi években szereztek egy-két érmet világeseményen, addig a férfiaknál 1990 óta várat magára (bronz az 1990-es cseh világbajnokságon) a siker. Az eltelt 26 év alatt a válogatott csupán négy alkalommal jutott el világeseményre – pedig évente rendeznek Eb-t vagy vb-t –, legjobb eredménye pedig az 1996-os spanyol Eb-n elért kilencedik hely. Azóta nem is járt a kontinenstornán. 2009-ben és 2011-ben kijutott a vb-re, de komolyabb eredményt nem ért el. A 2017-es francia világbajnokságon sem lesz ott.
Klubszinten is elmaradnak az eredmények a 70-es és 80-as években tapasztaltaktól. Csupán a harmadik számú európai kupaporondon (melyben az öt legjobb kézilabdanemzet nem is indít csapatot), a Challenge Kupában jöttek sikerek: a Resicabányai UCM 2006–2009 között zsinórban háromszor nyert, a Székelyudvarhelyi KC pedig a 2014–15-ös kiírásban lett első. Az azóta megszűnt Konstancai HCM még bejutott a Pick Szeged által megnyert 2013–14-es EHF Kupa négyes döntőjébe, ahol utolsó lett. Ezek az eredmények messze elmaradnak azoktól az időktől, amikor a román csapatokat végső esélyesnek tartották a legerősebb kupákban.
Reform hátán reform, de mennyiért?
Alexandru Dedu a kézilabda reformján, „nemzeti sporttá” tételén dolgozik. Egyik lépésként a nyáron elérte, hogy az eddigi egy helyett jelenleg három tévétársaság közvetíti a férfi és női kézilabda-bajnokságot: a DigiSport, a Dolce Sport és a TVR. A Digi és a Dolce fordulónként négy mérkőzést közvetít (két-két találkozó a női és a férfi bajnokságból), az 1-es és a 3-as opciót szerezték meg, továbbá a Román Kupa meccseit. A TVR ugyancsak négy találkozót közvetít játéknaponként (két-két összecsapást a női és a férfi bajnokságból, 2-es és 4-es opció), a két Szuperkupát, valamint a válogatottak hazai mérkőzéseit.
„Az volt a célunk, hogy a kézilabda minél több háztartásba eljusson. Nagyszerű dolognak tartom, hogy a válogatottak mérkőzéseit a köztévé fogja sugározni. A pénz is fontos, de az elsődleges célkitűzésünk az, hogy mindenhol látható legyen a kézilabda” – nyilatkozta akkor Dedu. A ProSport információi szerint az FRH tavalyhoz képest legalább 100 ezer euróval kapott többet a közvetítési jogokért, ez 33 százalékos növekedést jelent az előző szerződéshez képest. A DigiSport és a Dolce Sport osztozik a közvetítési költségeken, egy csomag 200 ezer euróba került. Sajtóinformációk szerint az előállítási költségek mérkőzésenként 4–5000 euróra rúgnak.
Szezononként egy nemzeti ligás csapat ezer és hétezer euró közötti összeget kap a közvetítési jogok értékesítéséből befolyt összegből, ami még a kötelezően befizetendő illetékeket sem fedezi. A férfi és női mezőny 28 klubjának összesen százezer eurót osztottak vissza.
A Székelyudvarhelyi KC mérkőzéseit mindig szívesen közvetíti a tévé, hiszen amellett, hogy a csapat izgalmas és látványos meccseket játszik, hazai találkozóit mindig telt ház előtt rendezi, a szurkolók pedig fantasztikus hangulatot teremtenek. Így nem csoda, hogy a leggyakrabban képernyőre kerülő klubok egyike lett az SZKC. Ladányi Kinga, a kézilabdacsapat gazdasági igazgatója elmondta: a klub az elmúlt három szezonban összesen 54 ezer lejt kapott (12 ezer eurót), ami évente átlagosan 4000 eurót jelent. A csapat az előző idényben elért ötödik helyért 20 ezer lejt kapott, a 2014–15-ös kiírásban hetedik lett, amiért 16 ezer lej járt, míg a 2013–14-es bajnokságban elért negyedik hely 18 ezer lejt ért.
A katalán vonal
Gyökeres változás történt a férfi válogatott élén is, nemzetközi szinten tapasztalt szakember lett a szövetségi kapitány: a nyár elején az FC Barcelona Lassa csapatát 2009 óta irányító Xavi Pascual Fuertes. Távlati célt is megfogalmaztak számára: a 2020-as tokiói olimpiára kell kijutnia (addig két-két világbajnokságot és Eb-t is rendeznek).
A katalán szakember a múlt héten hirdetett először keretet, a névsor pedig sok meglepetést tartogatott. Pascual fiatalításba kezdett, a keretben négyen is megtalálhatóak a 2015-ben rendezett U21-es világbajnokságon 8. helyet elérő Románia csapatából. Míg Nicușor Negru és Ionuț Iancu már bemutatkozott a válogatottban, Szász András és Adrian Rotaru először juthat szóhoz a nagyok között. Románia a 2018-as Európa-bajnokság selejtezőjében november 2-án Minszkben Fehéroroszországgal játszik, míg november 6-án Lengyelországot fogadja Kolozsváron.
Európa még nagy falat
Jelenleg a Konstancai HCM romjain újjáépített Konstancai Dél-Dobrudzsa KC vezeti a férfi bajnokságot. A tengerparti együttes hazai szinten gigászi költségvetésből dolgozik, mintegy kilenc millió lejből gazdálkodik (ennek 90 százalékát a helyi és a megyei tanács adja támogatásként). Sikerült a HCM-től átmenteni az ország egyik legerősebb keretét, ezért egy év másodosztályt követően Konstancának ismét bajnokesélyes csapata van. A bajnoki címvédő Dinamo jól rajtolt a bajnokságban, a Konstanca elleni rangadón viszont simán alulmaradt. Ez betudható a kettős terhelésnek, hiszen a Bajnokok Ligájában is érdekelt. Az alapszakasz felénél a dobogó legalsó fokán a bajnokság két legkiszámíthatatlanabb csapata található: a Challenge Kupában november közepén bemutatkozó Tordai Potaissa és a nyáron komoly átalakításon átesett Székelyudvarhely. Nem hozza tavalyi formáját az ezüstérmes Bukaresti CSM, nagy meglepetésre már a második fordulóban kiesett az EHF Kupa selejtezőjében, és botladozik a bajnokságban is. A nyáron szinte megszűnt Temesvári Poli két kört teljesített eddig az EHF-ben, és karnyújtásnyira van számára a csoportkör. Annak ellenére, hogy az utolsó pillanatban szerb, montenegrói és macedón kézilabdásokkal erősítették meg a keretet, jelenleg csak kilencedikek.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!