
Hat érmével Hosszú Katinka volt a vasárnap befejeződött berlini úszó-Európa-bajnokság hőse, de a magyar úszósport jóval több a Vasladynél: sok lábon álló, jól megalapozott építmény.
2014. augusztus 28., 22:522014. augusztus 28., 22:52
Időutazás volt a 32. úszó-Európa-bajnokság. Én például kicsit úgy éreztem magam, mint negyedszázada a vízilabda Világkupa idején, amikor a mérkőzéseket Nyugat-Berlinben, az Olimpiai Uszodában rendezték, a szállásunk azonban a fal keleti oldalán volt. Nos, a valamikori szovjet megszállási övezet kellős közepe, a Landsberger Allée SBahn-állomás környéke, a lepusztult, elgazosodott vasúti vágányok, s maga a Velodrom, a 142 méter kupolaátmérőjű szürke betoncsarnok ma is a békebeli – értsd: 1990 előtti – NDK-időket idézte. A 2006-os, 2007-es, 2010-es, 2012-es margitszigeti és debreceni kényeztetés után puritánnak tűnő rendezés ellenére megőriztük helyünket a sportág kontinentális nagyhatalmai között, hiszen a 3. helyen végeztünk a medencés úszók éremtáblázatán 14 éremmel (5-4-5) a britek és a dánok mögött, megelőzve olyan óriásokat, mint az olaszok, a franciák, a németek vagy az oroszok. Gyárfás Tamás, a szövetség elnöke előszeretettel említi egy szuszra az elmúlt tíz nap valamennyi, a folyékony halmazállapotú közegben elért magyar sikerét, így a hosszútávúszók (Risztov Éva, Olasz Anna) két ezüstjét, valamint a nankingi ifjúsági olimpia bőséges, Szilágyi Liliána két, Kenderesi Tamás és Grátz Benjámin egy-egy aranyával ékesített termését (4-1-3). Ezen a szemüvegen át nézve egyenesen lehengerlő a produktum: a magyar úszók 24 éremmel zártak (9-7-8)! A szakvezetés még külön rámutatott arra, hogy Szilágyi, illetve Kenderesi nankingi győztes pillangózó időeredményei ifjúsági világcsúcsok. Bár ebben a sportágban, amelyben az amerikai Katie Ledecky 17 évesen épp a napokban döntögette sorra a 400 és az 1500 m gyors felnőtt világrekordjait, továbbá a litván Ruta Meilutyte Nankingból „hazaugorva” – szintén innen a 18-on – megnyerte Berlinben az 50 m mellúszást, nincs sok értelme a korosztályos megkülönböztetésnek.
Hosszú dicsőséglista
Kiss László szövetségi kapitány elsősorban Hosszú Katinka emberfeletti produkciójára fókuszált értékelésében: „Remekül helytállt a csapat, köszönet a versenyzőket felkészítő edzőknek, mert remek munkát végeztek. Nemcsak itt, Berlinben láttuk a munkájuk eredményét, hanem korábban a junior Európa-bajnokságon és az Eb-vel egyidejűleg az ifjúsági olimpián is, azaz jól gazdálkodik a magyar úszósport azokkal a megnövekedett lehetőségekkel, amelyeket kiemelt sportágként élvez. Csapatunk kiemelkedő egyénisége a maga hat érmével, amelyből három arany volt, Hosszú Katinka, a Vaslady, aki most már saját, Iron Lady feliratú sapkával és pólóval is rendelkezik. Katinka igazolta hírnevét, s ha csak az egyéni aranyérmeket számoljuk, akkor az Európa-bajnokság legeredményesebb úszója volt. Meggyőződésem, hogy nem vállalta túl magát, talán csak a 200 háttal volt probléma, de azzal is csak azért, mert közvetlenül a 400 m gyors döntője után rendezték. Ha külön napon van, biztos vagyok benne, hogy azt is megnyerte volna, hiszen gyenge időeredmény is elegendő volt az elsőséghez, Egerszegi Krisztina 23 évvel ezelőtti, athéni teljesítményét, a 2:06,62 percet meg sem közelítették. Sokan felkapták a fejüket, amikor Katinka a magyar bajnokságon mind a 17 számban elindult, de most már tudjuk, hogy az a főpróba volt az Európa-bajnokságra. Nincs tudomásom arról, hogy ezt bárki is megcsinálta volna rajta kívül, úgyhogy ez kuriózum a Vasladytől.”
Maga sem tudta, hogyan győzött
Cseh László már eddig is legenda volt, most még inkább az lett: a berlini Európa-bajnokságon sorozatban ötödször nyerte meg a 200 méteres vegyes úszást, ezzel beállítva ugyanazt a rekordot, amelyet már a 400 méter vegyessel is megcsinált, két évvel korábban. De maga sem gondolta, hogy élete 12. Európa-bajnoki aranyérmének megszerzése ennyire nehéz lesz. Féltávnál vezetett, de a mell 50 métere után, 150-nél már a hazai közönség biztatását élvező Markus Deibler volt elöl. Az utolsó 50 maga volt a kínszenvedés, öt méterrel a vége előtt még a másik német, Philip Heinz tűnt a győztesnek, de Cseh rutinja segített, no meg a jobb benyúlás. „Nagy szerencsém volt, nem igazán tudtam, hogy megnyertem-e. Valamit nem csináltam jól, mert nem javultam a középdöntőhöz képest, meg kell találni az okát. Háton nagyobb előnyt kellett volna szereznem. Örülök, de az időmmel nem vagyok elégedett.” Van ilyen? Igen, van, és lehet, hogy ez a maximalizmus Cseh sikereinek a titka.
Vízinindzsa
Az úszásnak amúgy két Vasladyje van, de csak egyikük nevezi magát annak. Hosszú Katinka a „hivatalos” Iron Lady, le is védték a nevet, folyik a márkaépítés, augusztus 21-én 40 perc leforgása alatt szerzett két aranyat a bajai hölgy, ami az úszósport történetében alighanem példa nélküli, a magyaréban mindenképpen az. No de amit a szintén számhalmozó Mireia Belmonte García művelt, az túlmegy a józan ész határain. A 23 éves badalonai lány 18,07 órakor elkezdte úszni a 800 méteres gyorsot, másodikként ért célba, kipattant a vízből, s két és fél perccel később egy másik gyilkos versenyszámban, a 200 m vegyesen tempózott Katinka oldalán. Az igazi Vaslady azonban eljátszadozott a mezőnnyel, csak saját Európa-csúcsa volt Hosszú Katinka ellenfele, de 65 századdal elmaradt tőle. Így is majdnem három testhosszal győzött, 2:08,11 perccel, a világ idei legjobb eredményével. És Belmonte? Leszakadva, tökutolsóként evezett célba, nyilvánvalóan értelmetlen volt bevállalni az öngyilkos duplázást. Egyidejűleg az is eldőlt, hogy a spanyol hölgy nem vas-, legfeljebb alumíniumlady.
Biczó Bence megismételte két évvel ezelőtti debreceni eredményét, s újra Eb-ezüstöt szerzett, Hosszú Katinka pedig sporttörténelmet írt: 40 perc leforgása alatt két aranyat nyert Európa-bajnokságon! A másodikat 100 m háton, ahol szívtépő hajrával jött fel az utolsó tíz méteren, és a dán Mie Nielsennel egyszerre csapott a célba, ezen az Eb-n immár másodszor osztottak ki két aranyat egy számban. Mindenki a fejét fogta ámulatában, maga Katka is ennek a győzelmének örült talán a legjobban Berlinben, hiszen ez volt a legvalószínűtlenebb.
Mennyit ér egy Eb-arany?
Verrasztó Dávid 26 évesen élete első Eb-aranyérmét szerezte 50 méteres medencében, 4:11.89 perccel, majdnem egyéni csúcscsal fölényesen győzött. Bevezetésként furcsát mondott („Magyarországon sz.rt se ér az Eb-arany…”), de aztán mégiscsak elérzékenyült, főleg a dobogó tetején, a himnuszt hallgatva. „Nézzék csak meg, Olaszországban például istenként tisztelik Cseh Lacit, de Gyurta Danit is, de nem csak őket, idehaza meg… ” – tette hozzá Verrasztó, aki persze boldog volt. Ettől függetlenül mégiscsak különös volt az a nyitómondat.
Hosszúnak ez már a kilencedik Eb-aranya, ezzel beérte Egerszegi Krisztinát – igaz, „Egér” ötszörös olimpiai bajnok is. S jött a csattanó, a 4×200-as női gyorsváltó, amelyben Hosszú azon az estén harmadszor vetette magát a habokba, harmadik aznapi medálja reményében. Kezdetben azonban elúszni látszott az esély, sokáig a 7., majd a 6. helyen állt a magyar váltó, s amikor Katka messze leszakadva ugrott a medencébe, már senki sem hitt az éremben. Kivéve Hosszút, aki eszméletlen úszással, 1:56,58-as részidővel behozta harmadiknak a Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn, Kapás Boglárka összetételű váltót. Ez is felért egy aranynyal… „A 200 vegyes tulajdonképpen kötelező győzelem volt, szerettem volna megjavítani az Európa-csúcsomat, de sebaj. A 100 hát az egyik kedvenc számom, bár most úsztam először világversenyen, de nagyon valószínű, hogy a továbbiakban is fogom. A célba érkezésnél úgy vetődtem, mint egy nindzsa, még sikítottam is egyet. A váltó? Fogalmam sem volt, hányadik helyen vagyunk, csak úsztam, úsztam. Nagyon örülök, hogy harmadszor egymás után érmesek tudtunk lenni az Eb-n.” Shane Tusup, az edző-férj még hozzátette: „Hát ezért volt értelme 17 számban indulni az országos bajnokságon. Az erőnlét…”
Kasszírozás
Persze a magyar úszósport jóval több Hosszú Katinkánál és a néhány fővárosi elitklubnál, a 16 érmen kilenc szakosztály és 13 versenyző osztozik. Jó kezekben van idehaza a sportág, amelyben nincs megállás: e sorok megjelenésekor a berlini hősök közül öten –Hosszú Katinka, Gyurta Dániel, Verrasztó Dávid és Evelyn, valamint Kis Gergő – már Dohában vannak a Világkupa-sorozat nyitóversenyén. Ne legyünk álszentek, mindenki a piacról él: egy hasonló magyar éremesőt hozó Eb után itt az ideje a sikerek (nem is olyan apró) pénzre váltásának. A sorrend abszolút helyes: első a kötelesség, a magyar úszósport szolgálata, a dicsőség, aztán jöhet a kasszírozás. Nincs, aki irigyelné tőlük a közel-keleti olajdollárokat.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!