
A Botoșani ellen nagy nehezen nyert mérkőzést a kolozsvári CFR
Fotó: Riti József
Kedd este a bajnoki cím megvédéséért folytatott küzdelemben a kolozsvári csapat létfontosságú mérkőzést nyert – kínkeservesen. A Botoșani elleni 1-0-s győzelmet azonban botrányos időszak előzte meg (s csak halkan jegyezzük meg, lehet, hogy követi is). Ugyanis a csapat körül semmi sem úgy alakult, ahogy azt a vezetőség szerette volna.
2020. július 29., 15:132020. július 29., 15:13
2020. július 29., 20:072020. július 29., 20:07
Az FCSB elleni mérkőzést megelőzően a vasutasoknál először egy játékosnál, majd többnél is kimutatták a koronavírus-fertőzést. Ezért a meccset elhalasztották. A rossz nyelvek azonnal valami gyanúsat láttak az egész mögött. Egyesek azt hangoztatták, hogy a CFR intézte így az egészet, hogy ne játsszon a bukaresti csapattal, szakítsák félbe a bajnokságot és „zöld asztalnál” nyerje meg zsinórban harmadik bajnoki címét. A kolozsváriakhoz közeliek pedig éppen fordítva gondolják: szerintük az egész arra ment ki, hogy a fellegvári csapatot szétzilálják. Cosmin Gușă egykori államtitkár, jelenleg a dzsúdószövetség elnöke pedig egyenesen egy összeesküvést lát a háttérben.
A tény az, hogy a csapatnál több mint tíz napja mutatták ki az első koronavírus-fertőzést. Adrian Păun állítólag egy kolozsvári vendéglő teraszán barátok körében eltöltött este után fertőződött meg. Az elmaradt FCSB elleni mérkőzést követően a Bukarestben tartózkodó csapatot ezután egy magánklinikán tesztelték, és 26 személynél (16 játékosnál, valamint a klubnál dolgozó személyeknél, szakmai stábnál) mutatták ki a koronavírust. A vezetőség azonban nem hagyta annyiban a dolgot: Kolozsváron is tesztelték a személyeket. Az eredmények azonban eltérőek lettek. Hétfőn nyolc játékos – Ovidiu Hoban, Denis Ciobotariu, Luis Aurelio, Mike Cestor, Dodi Joca, Hindrich Ottó, Cătălin Itu és Billel Omrani – két egymás utáni tesztelése is negatív eredményt mutatott. Az említett játékosok ezért engedélyt kaptak a Profi Ligától az edzésekre, a csapat vasárnapra tervezett mérkőzését pedig nagy sietséggel pedig kedd estére tűzték ki. További három kerettag is (Cristian Bălgrădean, Cătălin Golofca és Claudiu Petrila) előbb pozitív, majd negatív tesztet produkált, a csapatnak így csupán öt elkülönített játékosa maradt: Adrian Păun mellett Grzegorz Sandomierski, Cristian Manea, Damjan Djokovic és Lacina Traoré. A vírus azonban nem kímélte a szakmai stábot:
A történet azonban itt nem fejeződik be, mert a CFR vezetősége nyilatkozatban reagált a román sajtóban megjelent cikkekre, valamint a kialakult helyzetre, és tervezi, hogy a bukaresti magánkórházat (állítólag a Regina Maria) perelni fogja. A Mediafax hírügynökség értesülései szerint több százezer eurós kártérítést fog követelni a hibás tesztek eredményei miatt, mert azok a fellegvári klubot anyagi és érzelmi szinten is károsították. Egy másik nyilatkozatban különben
Nyilván ez a kis intermezzo is a bizonytalanságot volt hivatott növelni és a vasutascsapat elleni ellenszenvet szítani.
S hogy a román sportsajtót (és nem csak) mennyire zavarja a CFR két és fél éve tartó dominanciája, igazolja, hogy szinte mindent elkövetnek azért, hogy minél nagyobb éket verjenek a vezetőség és a játékosok közé. Dan Petrescu vezetőedző fertőzöttsége révén nyilván nem lehet jelen az edzéseken és a kispadra sem ülhet le. Ezért a Botoșani elleni kedd esti mérkőzést megelőzően megjelent a hír, miszerint a CFR vezetősége a jövő évre már kiszemelte utódját is az egykori portugál játékos, Sa Pinto személyében. Holott a román szakembernek még kétéves szerződése van a Fellegváron. A botrányos helyzetet csak fokozta a román sportsajtó másik, utolsó pillanatban bedobott értesülése. Ezek szerint a tegnapi mérkőzésre delegált Marius Avram bíró néhány évvel ezelőtt 130 ezer eurót adott kölcsön Nagy Miklósnak, aki jelenleg a CFR második csapatának menedzsere. A szakember különben nem is tagadta a kölcsönt, de hangsúlyozta, hogy ez még akkor történt, amikor Marius Avrammal mindketten bírókként dolgoztak. „Néhány évvel ezelőtt egy ingatlanberuházás miatt kértem kölcsön a pénzt bíróként. A második csapat menedzsereként nincs kontaktusom az első csapatnál dolgozó személyekkel, a járvány kitörése óta nincs edzésünk, nem jártam a csapat háza táján, ezért nem látom, hogy a két dolog inkompatibilis lenne” – jelentette ki a román sajtó megkeresésére Nagy Miklós.
A Botoșani ellen végül nagy nehezen megnyert mérkőzést különben éppen egy Marius Avram által megítélt tizenegyes döntötte el. „Természetesen” a román sajtó ezúttal is megteremtette a kettő közötti összefüggést, kijelentve, hogy a megadott büntetőt tulajdonképpen nem is kellett volna befújni, hiszen – bár a moldvai hátvéd és a kolozsvári csatár között létezett fizikai kontaktus, de – Michael Perreira az egészre csak rájátszott. Azt nyilván már kevesebben jegyzik meg, hogy a beadást megelőzően a labda az egyik botoșani-i játékos kezére pattant, tehát a Kolozsvárnak már néhány másodperccel korábban járt volna a büntetőrúgás.
Ehhez viszont az szükséges, hogy megtizedelt csapattal, a tíz napig nem edzett játékosokkal, szakmai stáb nélkül pénteken idegenben győzzön a valószínűleg tartalékosan felálló FCSB vendégeként, jövő hétfőn pedig a nagy rivális, listavezető Craiova otthonából is elhozza a három pontot. Ez utóbbi bravúrra akkor nem lenne szüksége, ha a Craiova a harmadik, ám nemzetközi kupaindulási joggal tartozásai miatt nem rendelkező Astra otthonában vereséget szenvedne. Erre azonban nem fogadnának sokan, ezért valószínűleg marad az „egyenes út”, vagyis a CFR-nek a saját kezében a sorsa: ha négy nap alatt a hátralevő két mérkőzését megnyeri, ismét a bajnoki székben érezheti magát.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!